Diyarbakır'da bombalı saldırı!

Diyarbakır'da bomba yüklü araçla intihar saldırısı yapıldı. Bir kişi hayatını kaybetti, bir asker ise yaralandı. 

Diyarbakır'da bombalı saldırı!

Diyarbakır'da bomba yüklü araçla intihar saldırısı yapıldı. Bir kişi hayatını kaybetti, bir asker ise yaralandı. 

10 Eylül 2017 Pazar 13:02
Diyarbakır'da bombalı saldırı!

Gazete EmekDiyarbakır'da bomba yüklü araçla intihar saldırısı yapıldı. Bir kişi hayatını kaybetti, bir asker ise yaralandı. 

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde jandarma karakoluna bomba yüklü minibüsle intihar saldırısı düzenlendi. Bariyerleri geçemeyen minibüs karakola 150 metre mesafede patlatılırken, 1 asker hafif yaralandı.

Saldırı bu sabah 05.30 sıralarında, Lice'ye 15 kilometre uzaklıktaki Duru Jandarma Karakolu'nda meydana geldi.

Bomba yüklü araç karakolun güvenliği için önceden yerleştirilen beton bariyerlere çarparken, şiddetli bir patlama ile infilak etti. Patlama sesi Lice ilçe merkezinden de duyuldu. 

Patlama sonucu minibüsün sürücüsü öldü, bir asker hafif yaralandı. Bölgeye çok sayıda zırhlı araç sevk edilirken, helikopter destekli operasyon başlatıldı.

Diyarbakır Valiliği'nden açıklama

Diyarbakır Valiliği, Duru Jandarma Karakolu'na bombalı araçla yapılan terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Patlama noktasında 11 metre genişliğinde ve 5.2 metre derinliğinde çukur oluştuğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Lice ilçesi Duru Jandarma Karakol Komutanlığı önünden geçmekte olan Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde, karakola yaklaşık 75 metre mesafeden, 'Plaka Tespis Sistemi' görüntü verisine göre 33 ACF 42 plakalı kamyonet içerisindeki bir terörist tarafından, 10 Eylül 2017 Pazar günü saat 05.50 sıralarında karakola patlayıcı yüklü araçla intihar saldırısında bulunulmuştur. İntihar saldırısı sonrasında, patlama noktasında 11 metre genişliğinde, 5.2 metre derinliğinde çukur oluşmuştur. Patlayıcı yüklü araç saldırılarına karşı Diyarbakır-Bingöl karayolu güzergahının Duru Jandarma Karakol Komutanlığı'nın 75 metre uzağından geçecek şekilde, geçmiş dönemde değiştirilmiş olunması, beton blok ve akardeon engel sistemleriyle karakolun fiziki ve güvenlik tedbirlerinin artırılması, olay öncesinde elde edilen istihbari bilgilere istinaden ilgili personelin ikaz edilerek farkındalığın artırılması neticesinde, meydana gelen patlayıcı yüklü araç saldırısı esnasında sadece kule nöbetçisi olan bir personel kulak altı bölgesinde oluşan kesi nedeniyle hafif şekilde yaralanmış, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edilmeyi müteakip taburcu edilmiştir. Olay yeri incelemesine göre bahse konu patlayıcı yüklü araç saldırısında bir teröristin öldüğü tespit edilmiştir. Cumhuriyet Savcısının talimatı gereğince, olay yeri incelemesi faaliyetleri ile soruşturma işlemlerine devam edilmektedir."

Kaynak: T24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol