Engellilerde Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Dicle Görme Engellileri Derneği Van'da oldukça önemli bir çalıştaya imza attı.

Engellilerde Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Dicle Görme Engellileri Derneği Van'da oldukça önemli bir çalıştaya imza attı.

23 Kasım 2017 Perşembe 14:46
Engellilerde Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı

Gazete Emek-Merkezi Diyarbakır'da bulunan Dicle Görme Engellileri Derneği Van'da oldukça önemli bir çalıştaya imza attı. Toplumun bir çok kesiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliği yaşanırken görme engelliler bu konuda önemli bir farkındalık çalışması yaptı. 


Dicle Görme Engellileri Derneği Sivil Düşün AB Programı Desteğiyle 11-12 kasım 2017 tarihlerinde Van ili Merit Şahmeran otelde Görme Engellilere yönelik Engellilerde Cinsiyet Eşitliği ve Liderlik bilinci adlı bir Çalıştay gerçekleştirdi.


Türkiye geneli büyük ilgi gören etkinliğe 112 kişi başvuru yaptı.  Bu Etkinliğe Başta Diyarbakır, Mardin, Van ve Hakkari olmak üzere bir çok ilden toplamda 55 aktivist kabul edildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Abdulmecit Yılmaz, şunları dile getirdi.

"Değerli katılımcılar, sayın aktivistler, kıymetli üyeler.

Bölgemizdeki engelli derneklerinin genel olarak yardım ve hizmet temelli faaliyetler yürütmeleri ve bazı çıkar gruplarının halkımızın temiz duygularını istismar etmesi bizleri harekete geçirdiğini ifade eden yılmaz, Bu alanda hak temelli yaklaşımı esas alacak bir derneğe ihtiyaç olduğunu gördüğümüz için 2013 yılında, yaklaşık dört yıl önce Dicle Görme Engelliler Derneğini kurduk. 

Diyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

Hak temelli mücadele yaklaşımını esas alarak engellilerin karar süreçlerine etkin katılımlarının sağlanması amacıyla 2013 yılından beri ara vermeksizin çalışmaları sürdürdüklerini belirten Başkan Yılmaz, bu bağlamda bugün Van ilinde gerçekleştirdiğimiz "Engellilerde Cinsiyet eşitliği ve Liderlik bilinci" adlı çalıştayımız hak temelli çalışmalardan bir tanesidir.

Çoklu dezavavantaj yaşayan kadınların yönetimde yer alması gerekir

Bu etkinliğimizin temel amaçlarından biride, özellikle çoklu dezavantaj yaşayan görme Engelli kadın arkadaşlarımızın Derneklerin yönetim kademelerinde yer alarak kendilerini ilgilendiren konularda karar mekanizmalarında aktif bir biçimde yer almalarına katkı sağlamak, toplumdaki önyargıyı yerle bir ederek katılımcı demokrasiyi sağlamaktır. 


"Bu etkinliğin düzenlenmesinde Rolü bulunan Sivil Düşün AB Programının tüm ekibine şükranlarımı sunuyorum" diyen Yılmaz, "ayrıca, aramızda bulunan Sivil Düşün Etkinlik Uzmanı Berrak Altun hanımefendiye çok teşekkür ediyorum." Dedi.

Çalıştay'da BM Engelli hakları sözleşmesi tartışıldı

Çalıştay'ın ilk gününde, Hane/Eğitim/Sağlık/Siyaset/İstihdam/ Toplumsal Cinsiyet Durumu; Dünyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Amacıyla Uygulama Örnekleri tartışıldı. 

öğleden sonra ise Engelli hareketi için değiştirme-dönüştürme anlamında çok iyi bir örnek olan BM engelli Hakları Sözleşmesi anlatılmış ve Türkiye’de Engellilik Durumu tartışıldı.

Çalıştayın 2. günü birinci oturumda Engellilerin Hak Arama Yolu Olarak Dernekleşme başlığında; Türkiye’de Engelli Örgütlenmelerinin Genel Görünümü ve temel dernekçilik bilgisi/mevzuatı konularında bilgilerndirme yapıldı. ikinci ve son oturumda ise yönetim becerileri geliştirme ve liderlik eğitimi verildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol