HDP, yerel gazetecilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

10 Ocak çalışan gazeteciler gününü 145 gazeteci cezaevinde geçirdi. OHAL ilanı ile kapatılan basın kurumları ile birlikte 3 bin gazeteci de işsiz kaldı.

HDP, yerel gazetecilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

10 Ocak çalışan gazeteciler gününü 145 gazeteci cezaevinde geçirdi. OHAL ilanı ile kapatılan basın kurumları ile birlikte 3 bin gazeteci de işsiz kaldı.

10 Ocak 2018 Çarşamba 22:31
HDP, yerel gazetecilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

Gazete Emek-10 Ocak çalışan gazeteciler gününü 145 gazeteci cezaevinde geçirdi. OHAL ilanı ile kapatılan basın kurumları ile birlikte 3 bin gazeteci de işsiz kaldı. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, yerel gazetecilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Botan, yerel gazetecilerin sorunları için Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. 

Türkiye'de basın özgürlüğünün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Botan, "Uluslar arası basın endekslerine göre periyodik olarak gerileyen basın özgürlüğü 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL ile birlikte daha da kötüye gitmiştir. OHAL sürecince yerel ve ulusal iki yüze yakın medya kuruluşu kapatılırken bine yakın gazetecinin basın kartları iptal edilmiştir. Bunun sonucunda bugün 145 gazeteci hâlâ cezaevinde yer almakla birlikte son bir yılda 3 bin gazeteci işsiz kalmıştır.

Van'daki gazetecilerin sorunları

Bu süreçte Van’da da gazete ve TV kanallarının kapatılmasıyla birlikte yerel basının sorunları da artmıştır. Dolayısıyla bölgenin en büyük ili olma özelliği taşıyan Van’da herhangi bir TV kanalı bulunmazken Basın İlan Kurumu’ndan (BİK) reklam alan gazetelerin sayısı da azalmıştır. Aynı şekilde bütün illerde yerel basının reklam payından aldığı pay yeterli olmadığı halde Basın İlan Kurumu’nun payının daha da azaltılması ekonomik sıkıntıları ağırlaştırmaktadır. Özellikle bilişim çağının bir gereği olarak yaygınlaşan internet haberciliği yapan gazetelerin desteklenmemesi ve BİK’te yeni düzenlemelere gidilmemesi de yerel basının güçlenmesi önünde engel oluşturmaktadır. 

Erciş'te gazetecilere ciddi saldırılar söz konusu

Bunun yanında yerelde gazetecilere yönelik siyasi müdahale, gözaltı ve soruşturmalar da sorun teşkil etmektedir. Özellikle Van’ın Erciş ilçesinde faaliyet yürüten gazeteciler, çocuk istismarına ilişkin yaptıkları haberlerden dolayı haklarında soruşturma başlatılırken yine haber takibi sırasında fiziksel saldırıya maruz kalmışlardır. Dolayısıyla başta Van olmak üzere bütün illerde yerel basının maruz kaldığı ekonomik ve siyasi sorunların araştırılarak bütün boyutlarıyla ortaya çıkarılıp kamuoyuyla paylaşılmasının basın özgürlüğüne katkı sunacağı aşikardır. Bu çerçevede Türkiye’de yerel basının sorunlarının araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir. 

Son Güncelleme: 10.01.2018 22:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol