Savcılık'tan skandal Tahir Elçi iddianamesi!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suikast sonucu öldürülen Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi'ye ilişkin tepki çeken bir ifade kullanıldı. 

Savcılık'tan skandal Tahir Elçi iddianamesi!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suikast sonucu öldürülen Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi'ye ilişkin tepki çeken bir ifade kullanıldı. 

10 Kasım 2017 Cuma 15:58
Savcılık'tan skandal Tahir Elçi iddianamesi!

Gazete Emek-Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suikast sonucu öldürülen Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi'ye ilişkin tepki çeken bir ifade kullanıldı. 


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle Berat Baran isimli yurttaş hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla 1 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İddianamede, Baran hakkındaki soruşturmanın Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının kurumsal eposta hesabına gelen ihbar mailiyle başladığı belirtildi. Yapılan soruşturma sonucunda Facebook hesabının Baran’a ait olduğu ileri sürüldü. Baran’a ait olduğu iddia edilen Facebook hesabında yapılan 6 paylaşım suçlama konusu yapıldı. 

İddianamede, özyönetim ilan edilen kentlerde yaşanan yıkım, askeri operasyonlar ve insan hakları ihlallerine dair yapılan yorum ve paylaşılan fotoğraflar suç delili olarak gösterildi. Şırnak’ta öldürüldükten sonra zırhlı aracın arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik ve Diyarbakır Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için yapılan paylaşım da suçlama konusu yapıldı.

Elçi ‘terör örgütü mensubu’ oldu!

Savcı, Baran’ın sosyal medya hesabından paylaştığı Tahir Elçi’nin cenazesinin bulunduğu tabutun fotoğrafı için skandal bir yorumda bulundu. Elçi’nin tabutunun bulunduğu fotoğrafın ekran görüntüsünü iddianameye suç delili olarak koyan savcı, Baran’ın paylaştığı fotoğraf için şu ifadeyi kullandı: “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf üzerine ‘yasta değil isyandayız’ şeklinde yorum yaptığı...”  

Baran’ın ifadesine yer verilen iddianamede, Baran, hesabın kendisine ait olduğunu, ancak suçluma konusu yapılan bazı paylaşımları kendisinin yapmadığını belirtti. Baran, Şırnak, Nusaybin ve Silvan ile ilgili yaptığı paylaşımları da çatışmalarda zarar gören sivillere dikkat çekmek için yaptığını söyledi.

Hapsi istendi

Savcı iddianamede, Baran’ın herkese açık sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda “Örgüt propagandası yaptığı”, “Ölen örgüt mensuplarını kahramanlaştırdığı”, “Örgütün amaç ve eylemlerini desteklediği, kamuoyu nezdinde övdüğü, meşru gösterdiği ve bunu sosyal medya üzerinde etkin bir şekilde yaptığını” ileri sürdü. Baran’ın “Örgütün şiddet, cebir ve tehdit yöntemlerini meşru gösterecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yaptığı” iddiasında bulunan savcı, Baran’ın “Örgüt propagandası yapmak” ile “Suç ve suçluyu övmek” suçlarını işlediğini ileri sürerek cezalandırılmasını istedi.

Kaynak: MA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol