ABD: Suriye'den çıkmayacağız!

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD'nin Suriye'deki varlığına ilişkin açıklama yaptı. 

ABD: Suriye'den çıkmayacağız!

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD'nin Suriye'deki varlığına ilişkin açıklama yaptı. 

14 Kasım 2017 Salı 14:28
ABD: Suriye'den çıkmayacağız!

Gazete Emek-ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD'nin Suriye'deki varlığına ilişkin açıklama yaptı. 


Mattis, Cenevre görüşmeleri belirli bir diplomatik çözüme ulaşıncaya kadar ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını sürdüreceğini bildirdi.
 
Bakan Mattis, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisinde gazetecilerle bir araya geldi.
 
IŞİD’in "hilafetinin başkenti" olarak ilan ettiği Rakka'nın düşmesi ile örgütün Suriye'de çöküşe doğru gittiği, ABD'nin IŞİD sonrası süreçte Suriye'deki askeri varlığını devam ettirip ettirmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Mattis, sürecin Cenevre ile birleştirileceğini ve bu görüşmeler çerçevesinde yeni yol haritasının belirleneceğini söyledi.
 
Mattis, şu ifadeleri kullandı:

 
"Siyasi uzlaşma ve ilerisi için gideceğimiz yer, Birleşmiş Milletler koordinasyonunda devam eden Cenevre sürecidir. Şimdiki hedefimiz; IŞİD hilafet olarak yok oluncaya kadar operasyonlarımıza devam etmek ve Cenevre'de diplomatik bir çözüme varıncaya kadar onların geri gelmeyecekleri şekilde pozisyonumuzu korumaktır. Dolayısıyla Cenevre süreci bir sonuca varmadan Suriye'den ayrılmayacağız."
 
IŞİD’in yenilgisinin ölçütünün ne olduğuyla ilgili soruları geçiştiren Mattis, bu örgütün henüz tam bitmediğini ve onların savaşma isteği olduğu sürece ABD'nin savaşmaya devam edeceğini dile getirdi.
 
Suriye'de İran ile Rusya arasındaki iş birliğinin artıp artmadığına dair bir soruya ise Mattis, "Bu çok iyi bir soru ancak buna cevap vermeye hazır değilim" karşılığını verdi.
 
NATO toplantıları kapsamında Türk mevkidaşı Nurettin Canikli ile bir araya geldiği hatırlatılan Mattis, toplantıda, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alması konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine, "Bu, Türkiye'nin egemen kararıdır. Açıkçası NATO sistemleri ile çalışmayacak, dolayısıyla bu konuda ilerlerken bunu hesaba katacaklar" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol