CIA'dan ÖSO'ya çekilin talimatı!

Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan IŞİD'e yakın cihatçı kanattan olan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı bazı gruplara CIA'dan çekilin çağrısı geldi. 

CIA'dan ÖSO'ya çekilin talimatı!

Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan IŞİD'e yakın cihatçı kanattan olan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı bazı gruplara CIA'dan çekilin çağrısı geldi. 

11 Eylül 2017 Pazartesi 22:11
CIA'dan ÖSO'ya çekilin talimatı!

Gazete EmekSuriye'de Esad rejimine karşı savaşan IŞİD'e yakın cihatçı kanattan olan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı bazı gruplara CIA'dan çekilin çağrısı geldi. 


Suriye’nin güneydoğusunda, Ürdün sınırında Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olarak faaliyet gösteren iki silahlı grubun, Batılı ve Arap destekçilerinden bölgeden çıkıp Ürdün’e çekilme talimatı aldığı belirtildi. Reuters komutanlara bu yönde bir mektup gönderildiğini belirtirken, çekilmesi istenen Usüd el Şarkiye ve Şehit Ahmed Abdo örgütlerinin yetkilileri ile Batılı diplomatik kaynaklar da haberi teyit etti. İki örgütün de emri reddettiği belirtildi.

‘SİLAHLARI TESLİM EDİN’ TALİMATI

Buna göre, artık rafa kaldırılan eğit-donat programı kapsamında bu örgütleri destekleyen CIA, Suudi Arabistan ve Ürdün örgütlere ‘çekilin’ dedi. Gönderilen mektupta, iki örgütün de ‘Suriye ordusuna karşı cesurca savaştığı ancak şu an varlık gösterdikleri küçük bölgede tehdit altında oldukları’ belirtildi. Militanlardan ağır silahlarını ve onlarca Amerikan yapımı tank savar füzeleri teslim etmelerinin istendiği de belirtiliyor. Usüd el Şarkiye’nin üst düzey yetkililerinden Badr al Din al Salamah, “Bölgeyi terk etmemiz için resmi talep geldi” diyerek emri doğruladı.

‘ÖLMEYİ TERCİH EDERİZ’

Reuters’ın haberine göre karar, örgüte bağlı yüzlerce militan arasında rahatsızlık yaratmış durumda. Haberde militanların, çekilme talimatını fiili bir ‘dağılma emri’ olarak gördükleri belirtildi. Buna göre, örgütlerin komutanları dün düzenledikleri toplantıda talimatı reddetme kararı aldı ve bunu, Ürdün’deki ortak komuta merkezine iletti. Komutanlar merkeze “Burada kalıp ölmeyi tercih” ederiz mesajı verirken, Al Salamah Reuters’a açıklamasında “Talebi reddettik çünkü Ürdün’e gitmemiz sonumuz olur ve şehitlerimizin kanı kurumadı” dedi. Ürdün’deki askeri operasyon merkezinin silahlı isyancılara, Suriye’nin doğusundaki Tanf üssünde devam eden Amerikan programına katılma seçeneğini de sunmadığı belirtiliyor.

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol