Kürdistan Güvenlik Konseyi: Iraklı Güçler'in saldırı istihbaratını aldık!

Irak Kürdistan Bölgesi'nde yapılan Bağımsızlık Referandumu'nun ardından Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasında ipler iyice gerilmişti. Iraklı güçlerin Kerkük ve Musul'a saldıracağı yönünde açıklamalar yapıldı.

Kürdistan Güvenlik Konseyi: Iraklı Güçler'in saldırı istihbaratını aldık!

Irak Kürdistan Bölgesi'nde yapılan Bağımsızlık Referandumu'nun ardından Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasında ipler iyice gerilmişti. Iraklı güçlerin Kerkük ve Musul'a saldıracağı yönünde açıklamalar yapıldı.

12 Ekim 2017 Perşembe 00:14
Kürdistan Güvenlik Konseyi: Iraklı Güçler'in saldırı istihbaratını aldık!

Gazete Emek- Irak Kürdistan Bölgesi'nde yapılan Bağımsızlık Referandumu'nun ardından Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasında ipler iyice gerilmişti. Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi bugün yaptığı açıklamada aldıkları istihbarata göre Iraklı güçlerin Kerkük ve Musul'a saldıracağını açıkladı. Bağdat'tan ise bu konuya ilişkin açıklama geldi. 


Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, Iraklı güçlerin Kerkük ve Musul'a saldıracağına dair istihbarat aldıklarını duyurdu.
 
Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Kerkük’ün Güney ve Batısı ile Musul’un Kuzeyi’ne saldıracakları bilgisini aldık” denildi.

                        Foto: AFP


 
Güvenlik Konseyi’nin resmi Twitter hesabında yapılan açıklamada, aralarında Şii Heşdi Şabi ve federal polis güçlerin bulunduğu Iraklı güçlerin Kerkük ile Musul’a saldıracaklarına dair istihbarat aldıkları belirtildi.

Bağdat: Saldırı söz konusu değil

Irak Hükümet Sözcüsü Said Hadisi, Kürdistan Bölgesi’ne yönelik herhangi bir saldırı düşünmediklerini ancak Kerkük’ün batısı ve tartışmalı bölgelerin Irak güçleri bünyesinde olması gerektiğini söyledi.
 
Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden bu akşam yapılan açıklamada, Iraklı güçlerin Kerkük’ün Güney ve Batısı ile Musul’un Kuzeyi’ne saldıracağına dair istihbarat aldıkları belirtilmişti.
 
Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Said Hadisi, “Böyle bir saldırı yapılacağına dair bir girişim söz konusu değildir. Irak Federal Hükümeti, Kürdistan Bölgesi’ni de koruyor. Çünkü Kürdistan Bölgesi başka bir ülkenin parçası değil, Irak’ın bir parçasıdır” dedi.
 
Tartışmalı bölgelere yönelik olabilecek saldırı ihtimalini de reddeden Said Hadisi, “Böyle birşey söz konusu değildir ancak Irak Anayasası’na göre bu bölgelerin Bağdat Hükümeti’nin kontrolünde olması gerekir” diye konuştu.

Kürdistan Referandum Komisyonu üyeleri için tutuklama kararı!


 
Irak Hükümet Sözcüsü Said Hadisi, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Irak güçleri, Kerkük’ün Havice, Riyaz, Ebasi, Reşad ve Zab bölgelerini IŞİD’den kurtardı. Bu bölgelerde Kerkük’ün yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu bölgelerde güvenlik sağlanarak, göçzedelerin evlerine dönmesi ve teröristlerin geri dönmeyeceğine dair garanti verilmesi gerekiyor.
 
Ninova’da da aynı şeyler yaşandı. Söz konusu bölgeleri kurtarmak için gelenler başarılı olamadı. Biz bu bölgelerin asayişini sağlamak istiyoruz. Anayasanın 134 ve 140’ıncı maddelerinde tartışmalı bölgeler Irak Federal Hükümeti’nin yönetiminde bulunuyor.
 
Başbakan Abadi, Peşmerge Güçleri’nin Irak’ın ulusal güçlerinin bir parçası olduğunu ve bu bölgelerde kontrolü sağladığını söylemişti. Irak Asayişi’nin bir parçası olan Heşdi Şabi ise şu an Irak Savunma Bakanlığı bünyesinde yer alıyor.
 
Peşmerge Güçleri’ne saldırı ihtimali söz konusu değildir. Irak vatandaşlarının üzüleceği böylesi bir durumun yaşanmamasını umut ediyoruz. Bu tür girişimlerden kaçınılması gerekiyor.”
 
Kaynak: Rudaw

Son Güncelleme: 12.10.2017 00:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner131