Nobel Barış Ödülü'nün sahibi beli oldu

Büyük bir merakla beklenen Nobel Barış ödülünün sahibi beli oldu. 

Nobel Barış Ödülü'nün sahibi beli oldu

Büyük bir merakla beklenen Nobel Barış ödülünün sahibi beli oldu. 

06 Ekim 2017 Cuma 12:43
Nobel Barış Ödülü'nün sahibi beli oldu

Gazete Emek-Büyük bir merakla beklenen Nobel Barış ödülünün sahibi beli oldu. 

Ödül bu yıl, Nükleer Silahların Yok Edilmesi için Uluslararası Kampanya’ya (ICAN – The International Campaign to Abolish Nuclear Weapons) verildi.
 
Nobel Komitesi’nin Başkanı Berit Reiss-Andersen ödülün, "nükleer silah kullanımının korkunç insani sonuçlarına dikkat çeken çalışmaları ve bu tür silahların anlaşmalarla yasaklanması konusundaki çığır açıcı çabaları" nedeniyle ICAN’e verildiğini açıkladı. 
 
2017 Nobel Barış Ödülü’nü alması beklenen kişiler arasında, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini’nin de isimleri geçiyordu. İkilinin, İran’la Batılı ülkeler arasındaki tarihi nükleer anlaşmadan ötürü ödülü alabileceği konuşuluyordu. Ancak ödül Zarif ve Mogherini yerine ICAN’e verildi. Bu durum, İran’la nükleer anlaşmadan çekilme ihtimali konuşulan ve Kuzey Kore’yle nükleer gerilimi tırmandırmasından endişe edilen ABD Başkanı Donald Trump’a mesaj olarak yorumlandı. 
 
ICAN KİMDİR?
 
ICAN çalışmalarına ilk olarak 2007 yılında başladı. ICAN’ in ortaya çıkışını sağlayan temel gelişme, NPT'nin (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması) 2005 yılında gerçekleşen Gözden Geçirme Konferansı’nın nükleersiz bir dünya hedefine ulaşma yönünde adım atma konusunda başarısız olması oldu. 

 
ICAN, kurulduğu günden beri, nükleer silahların tamamen yasaklanmasını sağlayan bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacak hareketin inşası için çalışıyor.
 
ICAN'ın kuruluş amacını şöyle tanımlıyor: 
 
"Bugüne kadar nükleer silahların sayısının azaltılması ya da sınırlandırılması için iki taraflı ya da çok taraflı sayısız anlaşma imzalandı. Ancak bunların hiçbirisi nükleersiz bir dünyanın oluşmasını sağlayamadı. Biz, nükleersiz bir dünyaya giden yolun, sınırlandırma ya da sayı azaltmaktan değil, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasından geçtiğine inanıyoruz. Ancak, böylesi bir antlaşmanın imzalanması sivil toplumun, nükleer karşıtlarının katkısı olmaksızın başarılamaz."
 
Bugüne kadar tüm dünyada 60’dan fazla ülkede 200’ün üzerinde organizasyon ICAN’ i desteklediğini açıkladı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı
 

Anahtar Kelimeler:
Nobel Barış ÖdülüICAN
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol