Oxir be Mam Celal!

Irak’ın eski Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani, yüzbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreni ile son yolculuğuna uğrulandı. 

Oxir be Mam Celal!

Irak’ın eski Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani, yüzbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreni ile son yolculuğuna uğrulandı. 

06 Ekim 2017 Cuma 20:53
Oxir be Mam Celal!

Gazete Emek- Irak’ın eski Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani, yüzbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreni ile son yolculuğuna uğrulandı. 
 
Celal Talabani’nin cenazesini taşıyan uçak bu sabah saat 11.00’de Süleymaniye Uluslararası Havalimanı'na indi.
 
Talabani’nin cenazesi, Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen resmi törenin ardından Büyük Süleymaniye Camii’ne getirildi.
 
Burada kılınan cenaze namazının ardından Talabani’nin cenazesi evinin yakınındaki Debaşan'a götürüldü.
 
Mam Celal'in cenaze konvoyuna yüzbinlerce kişi eşlik etti.
 
Celal Talabani, evinin yakınındaki Debaşan'da toprağa verildi.

 
Celal Talabani’nin cenazesine eşlik eden yüzbinlerce kişi, “Mam Celal ölmedi, Mam Celal öncümüzdür” sloganları attı.
 
Törene uluslararası çok sayıda kişi katıldı

Törene, Başkan Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Danışmanı Mesrur Barzani, Kürdistan'daki siyasi parti liderleri ve üst düzey yetkililer, Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi, Ürdün Kralı'nın temsilcisi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yanı sıra, çok sayıda yabancı siyasetçi ve diplomat da katıldı.

Neçirvan Barzani: Mam Celal Ölmedi, her Kürd'ün kalbinde yaşayacak
 
Merasime katılan Neçirvan Barzani, Celal Talabani’nin naaşının kalabalıklar tarafından karşılanmasının taktire şayan olduğunu belirterek, “Mam Celal ölmedi. O her Kürt’ün ve mücadelecinin kalbinde yer edinecek” dedi.

 
Celal Talabani’nin tüm yaşamını Kürdistan mücadelesi uğruna geçirdiğini vurgulayan Barzani, “Mam Celal büyük bir adamdı. Onun sayesinde Irak ve Kürdistan’da siyasi süreçler yönlendiriliyordu” diye konuştu.
 
Neçirvan Barzani, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Halkımızın Mam Celal’in yasına bu denli yoğunluk göstermesi, ömrünü Kürdistan uğruna harcayan Mam Celal’a vefa göstergesidir. Tüm Talabani ailesine, Kürdistan halkına ve peşmergeye başsağlığı diliyorum. Onun gösterdiği mücadele bizlere şunu öğretiyor; yeri asla doldurulmayacak.”

Kubad Talabani: Tek ses olunması gerekir

Başbakan Yardımcısı ve Celal Talabani’nin oğlu Kubad Talabani, “Kürdistan’ın hassas bir süreçten geçtiğini ve tek ses olunması gerektiğini” söyledi.
 
Cenaze töreninde konuşan Kubad Talabani, şunları söyledi:
 
“Ailem ve akrabalarım adına acımızı paylaştığınız için hepinize müteşşekiriz. Almanya’dan Kürdistan’ın 4 parçasında bize iletilen mesajı aldık. Bize ulaşan başsağlığı mesajınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür eder, başımız sağolsun demek istiyorum.
 
Mam Celal benim ve ağabeyim Pavel’in babası, sizin de amcanızdı. Mam Celal tüm Kürdistan’ın amcasıydı. Kürdistan’daki tüm topluluklar için çalıştı. Bununla da kalmayıp Irak’taki tüm halklar için çalıştı.”
 
Mam Celal’in birlikte yaşam adına gösterdiği mücadelenin gözle görülür olduğunu belirten Kubad Talabani, şöyle devam etti:
 
“Birliktelik Mam Celal’in önceliğiydi. Bu yüzden bizden çok Kürdistan ve Irak’taki toplulukların gamını çekti. Oğulları olarak onunla gurur duyuyoruz. Yaşamı boyunca birlik ve beraberliği korudu. Bizim de bir vefa borcu olarak bunu korumamız gerekiyor.
 
Bizler şu anda farklı ve hassas bir süreçten geçiyoruz. Birlikteliğe ve tek ses olmaya ihtiyacımız var. Yaşadıklarından ders almamız gerekiyor. Geçmişten ders alarak, Kürdistan’daki halklar için çalışılması gerekiyor. Sizden ricam; Mam Celal’in mesajını koruyarak, tek seste birleşip, uyuşmazlıkların bizi bölmesine izin vermeyin.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol