Pavlopulos'tan sonra Çipras'tan da Erdoğan'a Lozan cevabı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti Lozan polemiğiyle başladı ve gün boyunca devam etti. 

Pavlopulos'tan sonra Çipras'tan da Erdoğan'a Lozan cevabı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti Lozan polemiğiyle başladı ve gün boyunca devam etti. 

07 Aralık 2017 Perşembe 22:46
Pavlopulos'tan sonra Çipras'tan da Erdoğan'a Lozan cevabı!

Gazete Emek-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti Lozan polemiğiyle başladı ve gün boyunca devam etti. 

Erdoğan’ın Lozan’ı yeniden tartışmaya açma çabasına ilk olarak Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos yanıt verdi. Pavlopulos Lozan Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesi söz konusu olamaz” dedi.

Mevkidaşı ile görüşmesi sonrasında Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü. Ortak basın açıklamasında yeniden gündeme gelen Lozan Anlaşması hakkında Çipras da Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos gibi “Lozan Anlaşması’nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz” yorumunda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Çipras, ülkeyi ziyaret eden Erdoğan’la görüşmesinin ardından kameralar karşısına geçti. Çipras’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yunanistan, demokratik bir Türkiye’yi her zaman destekler.

Lozan Anlaşması’nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz

Göçmen krizi anlaşmasıyla Ege’de ölümlerin önüne geçtik.

Yunanistan’ın temel ilkesi ve değeri demokratik süreçlere saygıdır. Bizim ülkemiz demokrasi ve özgürlük ülkesidir.

Yunanistan’ın darbecileri destekleyecek bir ülke olmadığını Sayın Erdoğan’a söyledim.

Yunanistan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Yargı kararları bağımsız şekilde alınır ve hepimiz tarafından saygıyla karşılanır.


Çipras’ın ardından söz alan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bizimle en rahat empati kuracak ülkeler arasında Yunanistan geliyor.

Bizim için özellikle 15 Temmuz gecesi demokrasimize kasteden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. FETÖ’cü şahısların Türkiye’ye iadesiyle ilgili Sayın Çipras’la başlattığım görüşmede, bugün de Yunan yargısına benim bir çağrım var. O da şudur: Gecikmiş adalet, adalet değildir.

Türkiye’de işkence, idam söz konusu değildir.

Lozan’ı iyi anlamak gerekiyor. Lozan, Türkiye ile Yunanistan arasında bir anlaşma değildir; 11 ülkenin katılımını kapsar.

Mesela Lozan’ın kapsamında Japonya da var. Lozan sadece Ege’yi mi kapsıyor? Batı Trakya’daki azınlıkların hukuku yok mu? Orada 150 bin azınlık var. Bunların hukukunu araştırmak, korumak Yunanistan’ın görevi olsa gerek.

Hala bir baş müftülük meselesi çözülemedi. Orada baş müftü seçimle değil atamayla geliyor. Lozan ne diyor? Seçimle gelir.

Benim ülkemde, bugüne kadar Türkiye’de Hristiyanların kiliseleriyle ilgili bir sorun yaşamadık. Sümela Manastırı’nı biz yapıyoruz. Batı Trakya’da da bu sorunu aşalım, artık masamızda durmasın.

Çipras yeniden vurguladı: “Bizim sınırlarımız Lozan ile belirlenmiştir”

Erdoğan’ın sözlerinin ardından yeniden açıklama yapma gereği duyan Aleksis Çipras şunları söyledi:

Önceki zaman zarfında Lozan ile ilgili sözlerimin tam olarak anlaşılmadığını anladım. Kendisi yeniden görüşülmesini istemiyor. Yunanistan’ın toprak bütünlüğü ile ilgili olarak herhangi bir durum söz konusu değil.

Bizim sınırlarımız Lozan ile belirlenmiştir. Lozan anlaşması ile ilgili bir güncellemeden bahsediliyor, bu anlaşmanın doğru şekilde uygulanmasından bahsedildi. Trakya’daki Müslüman azınlık ile Türkiye’deki Yunan azınlık bizi yakınlaştıran unsurlar olmalıdır.

Yunanistan vatandaşı Müslümanlarla ilgili hükümetimiz hassas davranmakta ancak bu konularla ilgili daha fazla adımla atılması gerektiğine de inanıyorum. Ancak Yunanistan’daki vatandaşlarla ilgili konular başka ülkeleri ilgilendiren konular değil.

Erdoğan’ın Ege’deki, Kıbrıs’taki fikir ayrılıklarından bahsettiğini duydum, Kıbrıs’la ilgili olarak ben 43 yaşındayım ve 43 yıldır bu mesele açık. Bu çerçevede kimin suçlu olduğuna dair tartışma söz konusu. Bu durum 43 yıldır devam ediyor.

Kaynak: Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol