Rıza Sarraf Davası'ında önemli gelişme: 27 Kasım'da her şeyi itiraf edebilir!

Türkiye'nin ve AKP Hükümetleri'nin kara kutusu olarak nitelendirilen ve ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın 27 Kasım'daki mahkemesinde her şeyi itiraf edebileceği belirtildi. 

Rıza Sarraf Davası'ında önemli gelişme: 27 Kasım'da her şeyi itiraf edebilir!

Türkiye'nin ve AKP Hükümetleri'nin kara kutusu olarak nitelendirilen ve ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın 27 Kasım'daki mahkemesinde her şeyi itiraf edebileceği belirtildi. 

01 Kasım 2017 Çarşamba 20:39
Rıza Sarraf Davası'ında önemli gelişme: 27 Kasım'da her şeyi itiraf edebilir!

Gazete Emek-Türkiye'nin ve AKP Hükümetleri'nin kara kutusu olarak nitelendirilen ve ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın 27 Kasım'daki mahkemesinde her şeyi itiraf edebileceği belirtildi. 


New York Times gazetesi, Türkiye ve İran yurttaşı iş adamı Rıza Sarraf'ın tutuklu sanıklar arasında bulunduğu ve 27 Kasım'da ABD'nin New York kentinde başlaması beklenen davada, Sarraf'ın'ın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul edeceğini yazdı.

New York Times, "Eğer Sarraf, suçlamaları kabul ederse bu, ABD'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında işbirliğine hazırlandığı anlamına gelebilir" diyor. Türkiye ve İran yurttaşı işadamı Rıza  Sarraf'ın tutuklu sanıklar arasında bulunduğu ve 27 Kasım'da ABD'nin New York kentinde başlaması beklenen davada, Sarraf'ın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul edebileceği belirtildi.

BBC Türkçe'nin New York Times gazetesinden aktardığı habere göre, İran'a uygulanan yaptırımları ABD finans sistemini aldatıp yasa dışı yollarla delmekle suçlanan Rıza Sarraf'ın avukatları, müvekkillerinin savunması için gerekli olan kritik belgeleri mahkemeye sunmadı.

"Rıza Sarraf Eylül ayından bu yana dava konusundaki hiçbir gelişmeye dahil olmadı"

Davanın bir diğer tutuklu sanığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın Pazartesi günü mahkemeye ilettiği belgelerde "Rıza Sarraf Eylül ayından bu yana dava konusundaki hiçbir gelişmeye dahil olmadı" dediği aktarılıyor.

Mahkemeye herhangi bir belge sunmadı

New York Times, Sarraf ve avukatlarının iddianameye eklenen yeni iddialar konusunda ek savunmalarını iletmek için Pazartesi gece yarısına kadar süreleri olduğunu, ancak savunma tarafının mahkemeye herhangi bir belge sunmadığını söylüyor.

Ay sonunda başlayacak olan dava için jüri seçimi konusunda da Sarraf'ın avukat ekibi olası jüri üyelerine seçim sürecinde iletilecek soruları da sunmadığı New York Times haberinde yer alan detaylar arasında.

New York Times, Sarraf'ın avukat ekibine liderlik yapan Benjamin Barfman'a görüş talebinde bulunduklarını ancak bir yanıt alamadıklarını söylüyor.

NYT: İtirafçı olabilir

Gazeteye konuşan hukuk uzmanı ve şu anda Columbia Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan eski bir federal savcı Daniel C. Richman, "Bir avukat müvekkilinin savunmasını şekillendirmek için önüne gelen şansları bu şekilde es geçmez" dedi.

Rıza Sarraf Mart 2016'da Florida'ya gittiği sırada gözaltına alınıp tutuklanmış ve hem kara para aklamakla hem de ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanmıştı.

Mart 2017'de ise Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla New york'ta tutuklanmıştı.

New York Times, "Eğer Sarraf, suçlamaları kabul ederse bu, ABD'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında işbirliğine hazırlandığı anlamına gelebilir" diyor.

New York Güney Bölgesi Savcılığı, 9 Eylül'de iddianameye ek yaparak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan dahil dört kişiye daha suçlamalar yöneltmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o gelişmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile konuyu telefonda görüşmüştü.

Davada 9 sanık bulunuyor. Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla davanın tutuklu sanıkları konumunda.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol