Türkiye'den Rusya ve İran'a İdlib çağrısı!

Suriye Rejim ordusunun İdlib'e ilerleyişi Türkiye'yi tedirgin etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran ve Rusya'ya İdlib çağrısı yaptı. 

Türkiye'den Rusya ve İran'a İdlib çağrısı!

Suriye Rejim ordusunun İdlib'e ilerleyişi Türkiye'yi tedirgin etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran ve Rusya'ya İdlib çağrısı yaptı. 

10 Ocak 2018 Çarşamba 22:15
Türkiye'den Rusya ve İran'a İdlib çağrısı!

Gazete Emek-Suriye Rejim ordusunun İdlib'e ilerleyişi Türkiye'yi tedirgin etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran ve Rusya'ya İdlib çağrısı yaptı. 

Suriye Ordusu’nun, İdlib’in kırsal kesimlerinde ilerlemesi sürüyor.

Dün basına yansıyan haberlerde Esad’a bağlı güçlerin, Rusya’nın da desteğiyle İdlib’te bulunan Türk birliklerini ve Türkiye destekli grupları kuşatarak ilerlediği iddiası gündeme gelmişti.

Suriye Ordusu’nun ilerleyişine tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rejim Nusra bahanesiyle ılımlı muhalifleri vuruyor” demiş, Rusya ve İran’a çağrı yapmıştı.

Çavuşoğlu bugün de AA’ya yaptığı açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı, “İran ve Rusya sorumluluklarını yerine getirmeli. Garantör olduysanız ki, oldular, rejimi durdursunlar. Bu, basit bir hava saldırısı da değil. Rejim ilerliyor İdlib içinde. Burada niyet farklı” diye konuştu.

“Eğer buradaki amaç bu saldırılarla bazı gönülsüz muhalif grupların Soçi’ye gitmesini sağlamaksa, o da ters teper” diye konuşan Çavuşoğlu, 29-30 Ocak’ta Soçi’de yapılacak görüşmelerden sonuç alınması için çatışmaların durması gerektiğini vurguladı.

İdlib’e dair


Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye sınırında yer alan bir eyalet olan İdlib, şu anda Suriye’de, bütünüyle hükümet güçlerinin kontrolünün dışında yer alan tek eyalet.

Suriye iç savaşının başlangıcında cihatçı grupların sahneye çıktığı yerlerin başında gelen İdlib, Aralık 2016’daki tahliyelerin ardından Halep’ten ayrılan silahlı kişilerin ve ailelerinin yerleştirildiği kent olma özelliğine de sahip.

İdlib, ülke çapında hükümet karşıtı silahlı güçler açısından bir “kale” olarak görülüyor ve Suriye’de Moskova, Ankara ve Tahran aracılığıyla oluşturulan dört çatışmasızlık bölgesinden birisi. Anlaşma çerçevesinde Türkiye, bölgeye gözlem noktaları kurmuştu.

2016’da adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren ve El Kaide’den ayrıldığını duyuran Nusra Cephesi, son süreçte başka cihatçı gruplarla birlikte kurduğu çatı örgüt Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ), İdlib’in önemli kısmını kontrolü altında tutuyor.

Eğer İdlib geri alınırsa, bu, Suriye’deki tüm şehirlerden silahlı muhaliflerin tahliye edileceği anlamına geliyor.

Kaynak: Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol