Yıldırım, ABD'de Reza Zarrab sorusunu geçiştirdi

Başbakan Binali Yıldırım ile ilgili Türkiye'de Paradise belgelerine ilişkin tartışmalar yürürken Yıldırım'ın ise ABD ziyareti sürüyor.

Yıldırım, ABD'de Reza Zarrab sorusunu geçiştirdi

Başbakan Binali Yıldırım ile ilgili Türkiye'de Paradise belgelerine ilişkin tartışmalar yürürken Yıldırım'ın ise ABD ziyareti sürüyor.

08 Kasım 2017 Çarşamba 23:37
Yıldırım, ABD'de Reza Zarrab sorusunu geçiştirdi

Gazete Emek-Başbakan Binali Yıldırım ile ilgili Türkiye'de Paradise belgelerine ilişkin tartışmalar yürürken Yıldırım'ın ise ABD ziyareti sürüyor. Yıldırım, 27 Kasım'da yapılacak olan Reza Zarrab davasına ilişkin soruları ise geçiştirdi. 


Başbakan Binali Yıldırım, seçim barajının düşürülmesinin öneri gelmesi halinde konuşulacağını söyledi. Yıldırım, ABD ile yaşanan gerilimi de değerlendirirken "İlişkilerimiz mükemmel değil ama sorunları geride bırakmak istiyoruz" dedi.

Diplomatik temaslar için ABD'de bulunan Yıldırım, bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim barajının düşürülmesine ilişkin olarak "Partilerden öneri gelirse konuşuruz ama bizim böyle bir vaadimiz yok" dedi.
Yıldırım, seçim barajıyla ile ilgili şunları söyledi:

"Barajın yüzde 10 olarak muhafaza edilmesinin esprisi ne, yönetimde istikrar. Yönetimde istikrar açısından barajın yüzde 10 olarak devam etmesi düşünülebilir. Ancak temsilde adalet noktasında seçim sistemi topyekun değiştirilecekse o zaman bütün bu meselelerin birlikte ele alınması gerekir.

'TEK BAŞIMIZA DEĞİLİZ Kİ 'KALKSIN, EKSİLSİN' DEMEK ÇOK ANLAMLI OLMAZ'

Bu konular diğer partiler tarafından gündeme getirilirse biz de gayet tabii ki her türlü öneriyi birlikte oturur, değerlendiririz. Artılarıyla, eksileriyle değerlendirir, karar veririz. Yani tek başımıza değiliz ki 'kalksın, artsın, eksilsin' demek çok anlamlı olmaz.

'SEÇİM BARAJINA İLİŞKİN BİR TAAHÜTTE BULUNMADIK'

Seçim kampanyamızda doğrusunu isterseniz seçim barajına yönelik bir taahhütte bulunmadık. Anayasa değişikliği kampanyasında bu sistem değişikliği ile Türkiye’de sürekli iktidar, sürekli istikrar döneminin başlayacağını, artık zayıf iktidarlar döneminin sona ereceğini söyledik."

'ABD İLE İLİŞKİLER MÜKEMMEL DEĞİL'

Yıldırım, ABD ile ilişkilerin mükemmel olmadığını belirtirken "Amerika ile ilişkilerimizin mükemmel düzeyde olduğunu söylememiz doğru olmaz. Ciddi sorunlarımız var. Bu sorunların artık geride bırakılması, geleceğe odaklanılması yönünde düşüncelerimizi muhatabımıza aktaracağız" ifadesini kullandı.

'GÜLEN İÇİN İADE TALEBİNİ YENİLECEĞİZ'

Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yapacağı görüşmede Fethullah Gülen'in iadesinin tekrar isteneceğini söyledi ve "Bizim tarafımızdan bütün her şey, eldeki bütün bilgiler, belgeler gönderildi. Bu bakımdan yeni bir belge sunma ihtiyacı yok. Gereğinden fazla da belge sunuldu diyebilirim. Bundan sonra bekletimiz, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilgili makamlarının harekete geçmesidir" dedi.

'UYUM YASALARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR'
Yıldırım, 16 Nisan referandumu sonrası yapılması gereken yasalarla ilgili olarak da şunları söyledi:

Uyum yasalarıyla ilgili hazırlık çalışmaları şu anda devam ediyor. Her parti kendi açısından bir hazırlık çalışması yapıyor. AK Parti'de oluşturduğumuz bir komisyon var. Bu komisyon şimdi tüm mevzuatı tarıyor. 16 Nisan referandumundan sonra yapılan değişikliklere uygun bir şekilde hangi kanunlarda değişiklik yapılması gerektiğinin taramasını yapıyor. Bunlarla ilgili değişiklik teklifleri Meclis'e getirilecek ve görüşülecek.

RIZA SARRAF SORUSUNA CEVAP

Yıldırım, ABD'de tutuklu yargılanan Rıza Sarraf ile ilgili de "27 Kasım’da duruşması var. Bakalım ne olacak" dedi.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Yıldırım, "ABD seyahatinde sizin için alınan olağanüstü güvenlik önlemlerini neye bağlıyorsunuz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Olağanüstü güvenlik tedbirleri geçmişte cumhurbaşkanımızın ziyaretinde yaşananlar yüzünden olduğunu tahmin ediyorum. Orada yaşananlar yüzünden fazla tedbir alınmış olabilir. Bizim fazladan tedbir talebimiz olmadı."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner131