Sağlık Bakanlığı'ndan önemli kurban eti uyarısı!

Bugün Kurban Bayramı ve İslamiyet'in olduğu heryerde milyonlarca hayvan kesiliyor. Bu hayvanların kesilmesiyle birlikte bir ay boyunca yoğun bir şekilde kurban eti pişirilecek.

Sağlık Bakanlığı'ndan önemli kurban eti uyarısı!

Bugün Kurban Bayramı ve İslamiyet'in olduğu heryerde milyonlarca hayvan kesiliyor. Bu hayvanların kesilmesiyle birlikte bir ay boyunca yoğun bir şekilde kurban eti pişirilecek.

01 Eylül 2017 Cuma 11:40
Sağlık Bakanlığı'ndan önemli kurban eti uyarısı!

Gazete Emek- Bugün Kurban Bayramı ve İslamiyet'in olduğu heryerde milyonlarca hayvan kesiliyor. Bu hayvanların kesilmesiyle birlikte bir ay boyunca yoğun bir şekilde kurban eti pişirilecek.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kurbanlık hayvan eti konusunda uyarıda bulundu: Etler 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmalıdır. Olgunlaşmamış etler zor işlenir, iyi pişmez, sert ve lezzeti azdır.


Sağlık Bakanlığı, kurbanlıkların saklanması ve pişirilmesine yönelik uyarı yaptı. Sıcak ve taze olduğu için etin 14-20 derecede 5-6 saat dinlendirilmesi gerektiğini belirten bakanlık, 12 saat sonra tüketilmesini önerdi. Bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan rehber kitapçıkta, etlerin ilk olarak sıcak ve taze olduğu için 14-20 derecede 5-6 saat dinlendirilmesi gerektiği belirtildi. Daha sonra etin tüketim amacına göre sınıflandırılması önerildi. Etlerin kıymalık, kızartmalık ve haşlamalık olarak ayrılması gerektiği vurgulanan kitapçıkta, kurban etinin kullanım miktarlarına göre ambalajlanıp 4 derecede soğutulması tavsiye edildi.


 
Sıcak etin, oda sıcaklığında dinlendirilmeden soğutucuya konulması halinde kasılmadan dolayı iç ısısının yeterince düşmeyeceği dile getirilen kitapçıkta, bu nedenle etin sıcak kalacağı, birkaç gün sonra da bozulmaya başlayacağı kaydedildi. Bozulma sonucu yeşillenip kokuşan etin tüketilmemesi istenen kitapçıkta, “Etler 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmalıdır. Olgunlaşmamış etler zor işlenir, iyi pişmez, sert ve lezzeti azdır. Olgunlaşmış etler daha kolay işlenir, kolay pişer, gevrek ve lezzetlidir” denildi.

‘UZUN SÜRE SAKLANAN ETİN BESLEYİCİ DEĞERİ AZALIR’

Taze etin buzdolabında 1 hafta bozulmadan muhafaza edilebileceği belirtilen kitapçıkta, şu bilgiler verildi: “Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta 1 ay, şoklandıktan sonra -18 derecede 6 ay saklanabilir. Etler tuzla salamura edilerek de saklanabilir. Tuz, etlerin uzun süre bozulmasını önler. Eti diğer bir saklama şekli de kavurma yapmaktır. Kavurma yapılan etler uygun şartlarda 1 yıl saklanabilir. Etlerin daha uzun süre saklanması bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına neden olur. Kullanılan ambalaj malzemeleri ve kaplar gıdalara uygun olmalıdır. Sanayide kullanılan kimyasal madde, ilaç, boya gibi maddeler için kullanılan bidon ve varillerin et ve gıdalar için kullanılması sağlık için büyük tehlikedir.” (Kaynak: Habertürk)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol