'25 bin askerle İdlib'e Operasyon' iddiası!

Astana görüşmelerinin ardından İdlib'e askeri müdahale yönünde ciddi iddialar hükümete yakın gazetelerde yazılmaya başlandı. 

'25 bin askerle İdlib'e Operasyon' iddiası!

Astana görüşmelerinin ardından İdlib'e askeri müdahale yönünde ciddi iddialar hükümete yakın gazetelerde yazılmaya başlandı. 

15 Eylül 2017 Cuma 12:16
'25 bin askerle İdlib'e Operasyon' iddiası!

Gazete EmekAstana görüşmelerinin ardından İdlib'e askeri müdahale yönünde ciddi iddialar hükümete yakın gazetelerde yazılmaya başlandı. 


Astana görüşmeleri başlarken 'gerilimi azaltma bölgesi' ilan edilmesi beklenen İdlib'e dair plana ilişkin iddialar gazetelere düştü.

 
Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Suriye görüşmeleri devam ederken Rusya temsilcisi ‘çatışmasızlık bölgeleri' için Türkiye, İran ve Rusya'nın nihai anlaşmaya yaklaştığını duyurdu.

Söz  konusu 'çatışmasızlık bölgeleri' Türkiye sınırında, cihatçıların kontrolünde olan İdlib vilayetini de içeriyor.

Sınır ve kent merkezi başta olmak üzere el Kaide öncülüğündeki Tahrir Şam Heyeti'nin hakimiyetindeki İdlib'de sürecin nasıl işleyeceğine dair bugün Yeni Şafak'ta yer alan iddiaya göre 25 bin TSK mensubu, 'Fırat Kalkanı'nda da yer alan cihatçılarla birlikte İdlib'e girecek.

Habere göre, bu ay içerisinde başlaması planlanan operasyonla TSK birlikleri, Hatay’ın Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerinden girerek İdlib’in 35-50 kilometre derinine kadar ilerleyecek. En az 35 kilometre derinliğe, 130 kilometre de uzunluğa sahip olacağı ifade edilen bölge, İdlib’in Hatay’a bakan batı kesimini oluşturuyor.


TAHRİR ŞAM HEYETİ: TÜRKİYE İLE DENGELİ İLİŞKİLER GELİŞTİRİLMELİ


İdlib'i büyük oranda kontrol eden Tahrir Şam Heyeti'nden Ebu Abdullah eş Şami, kendilerini TSK ile çatışmaya sokacak bu gelişme öncesi yaptığı açıklamada "Hey’et’in yapısının üzerine tesis edildiği temellerden birisi, diğer ülkelerle dengeli ilişkiler geliştirmekti. Bundaki öncelik ise, Şam’da cereyan eden olaylardan etkilenmesi bizim de orada olanlardan etkilenmemiz hasebiyle Türkiye idi. Biz hiçbir zaman diğer ülkelerle, ‘bağlılık’ olmadan devrimin, cihadın ve Ehli Sünnet’in maslahatlarına hizmet eden ilişkiler kurulmasının bir hata olduğunu söylemedik. Bilakis bu, kapalı olmayan bir meseledir" dedi.


Tahrir Şam Heyeti'nin İdlib'de bir süre önce savaştığı ve pek çok bölgeyi elinden aldığı Ahrar Şam ise Astana'daki görüşmelere katılacaklarını söyledi. MepaNews'ün haberine göre Ahrar Şam Lideri Hasan Sufan,  "Cihad meydanlarında gösterdiğimiz sebat ve binlerce şehit vermemizin ardından şimdi de haklarımızı korumak için müzakere masasında savaşacağız. Tüm devrimci güçlerle ortaklık içindeyiz. Durumun aciliyeti olağanüstü kararlar alınmasını gerektiriyor. Dinimize göre de bu tür kararlar alınması mümkündür. Ahrar'uş Şam savaş meydanlarında her zaman önde olmuştur" şeklinde konuştu.

İDLİB'DE SON DURUM

İdlib, Mart 2015'te Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın organizasyonuyla oluşturulan 'Fetih Ordusu' ve Türkiye merkezli operasyon odasının yönettiği harekatla cihatçıların kontrolüne geçmişti. Ancak o günden bu yana hem Suriye'deki güç dengeleri önemli oranda değişti hem de 'Fetih Ordusu'nun içerisindeki cihatçı yapılar(el Kaide biatlı Nusra ve Ahrar Şam) arasında ciddi ayrışmalar yaşandı ve Tahrir Şam Heyeti bu süreçten güçlenerek çıktı. 

Kaynak: Evrensel

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol