Aşırı sıcaklardan korunmak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Türkiye'ye çok aşırı sıcaklar geldi. Bu sıcaklarda nasıl davranmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Aşırı sıcaklardan korunmak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Türkiye'ye çok aşırı sıcaklar geldi. Bu sıcaklarda nasıl davranmalı ve nelere dikkat edilmeli?

04 Temmuz 2018 Çarşamba 12:44
Aşırı sıcaklardan korunmak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Gazete Emek- Ülkede etkisini arttıran sıcak havalardan korunma noktasında önerilerde bulunan Uzman Doktor Hasan Turan, beslenme, giyim ve klima kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Diyabet ve kalp hastalarına da uyarılarda bulunan Turan, “Ani değişimler kalp krizi ile sonuçlanabilir. Güneş ışınları ile uzun süreli temas buna zemin hazırlayabilir” dedi.

Türkiye hafta başından itibaren ülke geneli sıcak havanın etkisine girdi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen sıcaklıklar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere tansiyon, diyabet ve kalp gibi kronik hastalıkları bulunan yurttaşları olumsuz etkiliyor.

MA’ya konuşan Memorial Dicle Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hasan Turan, sıcak havaların olumsuz etkilerini en aza indirebilecek önerilerde bulundu.

Sıvı tüketimi ve beslenmeye dikkat çeken Turan, sıvı elektrolit dengesinin değişmesi sonucu altta yatan hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların yaz aylarında daha sık problemlere yol açabildiğini söyledi.

Beslenmeye dair öneriler


Özellikle hipertansiyonu olan hastaların su ve tuz dengesini iyi düzenlemesi, az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önerisinde bulunan Turan, çeşitli taze sebze ve meyve tercihlerinin, ince ve kalın bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığını kaydetti.

Turan; salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri ve aşırı tuz içeren yiyeceklerin mümkün olduğunca tüketilmemesi gerektiğini belirtirken Kuru baklagillerin ise sofradan eksik edilmemesi gerektiğini söyledi.

Özellikle diyabet hastalarının bol miktarda sıvı tüketmesi gerektiğini vurgulayan Turan, yurttaşların kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durmasını istedi.

‘Aşırı sinire neden olabilir’

Turan sıcakların; stres, gerginlik ve aşırı sinirliliğe neden olabildiğini de belirtti ve bu durumun da vücutta kan basıncı dengesini olumsuz etkileyen bir faktör olduğunu, özellikle hipertansiyon hastalarının stres artırıcı aktivitelerden uzak durmalarının yararlı olacağını ifade etti.

Kalp ve damar hastalarına uyarı

Sıcakların kan basıncının aniden düşmesine ya da yükselmesine neden olabildiğini belirten Turan, devamla şu uyarılarda bulundu:

“Kalp ve damar hastalarında, ileri yaştakilerde bu ani değişimler kalp krizi ile sonuçlanabilir. Güneş ışınları ile uzun süreli temas buna zemin hazırlayabilir. Bu nedenle özellikle kalp ve damar hastalarının sıcaklardan korunması, güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması çok önemlidir. Bu hastalar, güneşin dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalı ya da serin ve gölge yerlerde bulunmayı tercih etmeli, gerektiğinde şemsiye kullanmaya dikkat etmelidir.”

‘Keten ve pamuklu giysiler tercih edilmeli’

Yazın yoğun sıcaklarından korunma noktasında kıyafetlerin de önemli olduğunun altını çizen Turan şunları söyledi:

“Naylon içerikli ve teri emmeyen kumaştan yapılan giysiler, özellikle yaz sıcaklarında sağlığı tehdit edebilir. İçerisinde rahat hareket edilebilecek, açık renkli keten ve pamuk içerikli giysiler tercih edilmelidir. İç giysiler de pamuklu olmalıdır. Pamuk, teri kolayca emer ve vücudun toksik atıklardan korunmasını sağlar. Bunlarla beraber güneşten ve sıcaklardan korunmak için güneş gözlüğü, şapka kullanılabilir. Şapka kullanırken de mutlaka açık renkli olmasına özen gösterilmedir.”

Klima uyarısı

Terliyken klimalı ortama girilmesinin, ani hava değişimi nedeniyle kas kasılmasına bağlı ağrılara, boyun ya da bel tutulmalarına neden olabildiğini belirten Turan, şöyle konuştu:

“Kasılmalara boyun, bel fıtığı, kireçlenme, boyun düzleşmesi adı verilen omurga eğrilikleri ve fibromyalji hastalıkları da eşlik ediyorsa, tutulmalar kaçınılmaz olur. Bu nedenle kireçlenme ve fıtık sorunları olanlar, klimanın doğru kullanımına özellikle dikkat etmesi gerekir.”

Kaynak: Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol