ÇHD Başkanı Kozağaçlı tutuklandı

 KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.  

ÇHD Başkanı Kozağaçlı tutuklandı

 KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.  

13 Kasım 2017 Pazartesi 23:20
ÇHD Başkanı Kozağaçlı tutuklandı

Gazete EmekKHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.  

Kozağaçlı ilk olarak savcılık ifadesine girdi. Savcının sorularında mesleki faaliyetlere ilişkin sorular olması dikkat çekti.

Savcının soruları mesleki faaliyetlerden

Savcı, Kozağaçlı’ya İzmir’de bir evin çevresinde görülmesiyle ilgili bir soru sordu. Kozağaçlı o evde Soma Davası’nın duruşmaları sırasında bulunduğunu söyledi. Kozağaçlı’ya Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi dahilindeki, avukatlığını üstlendiği Eyüp Baş’ın adını taşıyan sempozyuma katılması soruldu.

“Örgüt üyeliği” iddiasına da yanıt veren Kozağaçlı, 2004’ten bu yana kendisine bu tür suçlamalar yöneltildiğini ancak bu iddiaların tümünün gerçek dışı olduğunu söyledi, “Şifaen veya gıyabımda kendi ismim dışında bir isimle çağrılmadım” dedi.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ile ilgili sorulara da yanıt veren Kozağaçlı, HHB’nin sıkıyönetim mahkemelerinden bu yana sürdürülen bir avukatlık geleneğinin parçası olduğunu, bu mücadeleci çizginin suçlanmak istendiğini ifade etti.

Mahkeme, savcıya baktı

Savcı, ifadesinin ardından Kozağaçlı’yı tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti.

Talep sonrasında avukatlar dayanışmak için sulh ceza hakimliklerinin olduğu alana geçmek istedi. Güvenliğin engel olması üzerine gerilim yaşanırken, avukatlar bariyerleri yıkarak içeri girdi.

Kozağaçlı, çıkarıldığı mahkemede de yine mesleki faaliyetleri nedeniyle sorgulandı. Mahkeme, savcının talebine uyarak Kozağaçlı’yı tutukladı.

Kaynak: Sendika

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol