Diyarbakır Barosu'ndan Soylu'ya : Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz

Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendileriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Barosu'ndan Soylu'ya : Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz

Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendileriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

18 Haziran 2018 Pazartesi 23:36
Diyarbakır Barosu'ndan Soylu'ya : Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz

Gazete Emek Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendileriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Diyarbakır Barosu’nun açıklamasında, Soylu iddialarıyla ilgili gereğini yapmaya davet edildi ve “Terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz. Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suruç’ta meydana gelen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili incelemelerde bulunmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını PKK’li olmakla suçlamıştı. Soylu, Diyarbakır Barosu için, “Çok açık ve net söylüyorum, Diyarbakır Barosu PKK’ya müzahir bir barodur” ifadelerini kullanmıştı.

‘BARO, MÜCADELESİYLE SAYGINLIK KAZANDI’

Soylu’nun TRT Haber’deki açıklamasına Diyarbakır Barosu’ndan yanıt geldi. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, Soylu’nun söyledikleri hatırlatılarak, “Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne, gerek üyeleriyle gerekse kurumsal olarak yürüttüğü insan hakları ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası kamuoyunda büyük bir saygınlık kazanmıştır. Diyarbakır Barosu bu uğurda ağır bedeller de ödemiştir. Son olarak alçakça bir suikast sonucu başkanını kaybetmiştir” denildi.

‘JİTEMVARİ TARZLA HEDEF GÖSTERDİNİZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır Barosu, hak, hukuk ve toplumsal meselelerde üyelerinin cesur ve fedakâr mücadelesiyle ödediği ağır bedeller neticesinde edindiği bu müstesna ve görkemli duruşuyla, geçmişte olduğu gibi bugün de tehdit eden bu dile boyun eğmeyecek ve sessiz kalmayacaktır.

Sayın Süleyman Soylu, bizleri bu şekilde JİTEM’vari bir tarzla hedef gösterdiğinizin farkındayız. Sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katleden bu anlayışa karşı bize düşen de onun verdiği bu cevabı  sizlere hatırlatmaktır: ‘JİTEM’ci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim, sizden mi korkacağım.’ Biz de korkmuyoruz…

İddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binasında terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz. Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…” 

Kaynak: Duvar

Son Güncelleme: 18.06.2018 23:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol