Ensarioğlu: AK Parti ile Kürtler vesayetten kurtuldu haklarına kavuştu!

Daha önce Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'na verdiği destek ile AKP içerisinde tepkileri çeken Diyarbakır AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu, bu defa ise AKP'nin sevgisini kazanacak bir açıklama yaptı.

Ensarioğlu: AK Parti ile Kürtler vesayetten kurtuldu haklarına kavuştu!

Daha önce Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'na verdiği destek ile AKP içerisinde tepkileri çeken Diyarbakır AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu, bu defa ise AKP'nin sevgisini kazanacak bir açıklama yaptı.

10 Kasım 2017 Cuma 14:45
Ensarioğlu: AK Parti ile Kürtler vesayetten kurtuldu haklarına kavuştu!

Gazete Emek-Daha önce Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'na verdiği destek ile AKP içerisinde tepkileri çeken Diyarbakır AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu, bu defa ise AKP'nin sevgisini kazanacak bir açıklama yaptı.

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Ankara ile Erbil arasında referandum süreci nedeniyle yaşanan gerilimin geride kalması gerektiğini belirterek, “Kırılıp döküleni hızlı bir şekilde toparlayıp ilişkileri düzeltmek lazım” dedi. Ensarioğlu, ilişkilerin düzelmesi konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Kürdistan’da 25 Eylül’de yapılan referandum süreci nedeniyle gerilen Ankara-Erbil ilişkileri ile ilgili Kurdistan24’e değerlendirmelerde bulunan Ensarioğlu, “Türkiye’nin yapılan referanduma karşı tavrı, kızgınlığı alınganlığı bunlar hep ifade edildi. Ancak bütün bunlara rağmen bu, bir düşmanlığa dönüşemez” diye konuştu.

Türkiye ile Kürdistan arasında güçlü ve köklü ilişkiler bulunduğuna dikkat çeken Ensarioğlu, bunların devam edeceğini vurguladı. Ensarioğlu, şunları söyledi: “Bizim orayla çok köklü ilişkilerimiz var. Bu ilişkiler var olmaya da devam edecek. Yani Türkiye’yle Kuzey Irak Kürt yönetiminin çok köklü işbirlikleri var. Geleceğe de yönelik bu işbirliklerini geliştirmek durumundayız.”

“ERBİL’İN POZİSYONU BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bölgede ve Ortadoğu’da ciddi değişimler ve dönüşümler yaşandığına dikkat çeken AK Partili Ensarioğlu, bu durumun Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini daha da zorunlu kıldığına da dikkat çekti. Ensarioğlu, şöyle konuştu: “Ortadoğu’da çok büyük değişiklikler, birtakım gelişmeler ve uluslararası güçlerin de çok ciddi manada müdahalesi var. Bu müdahalelerin ve değişikliklerin olduğu bir dönemde Kürdistan Bölgesel Yönetiminin pozisyonu bizim için önemlidir, dostluğu da önemlidir. Burada olan olmuştur, bir şekilde ilişkileri toparlamakta hem Türkiye’nin ülkemizin hem de Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin çıkarı açısından fayda vardır. Oturup sorunları birlikte konuşmak durumundayız. Yani ortada var olan sorunları konuşarak çözmek durumundayız. Birbirimiz ikna etmek durumundayız.


“İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ İÇİN UMUT VAR”

Ortadoğu’da bundan sonra da ciddi işbirliklerimizin olması gereken önemli bir bölge ve hem bizim tarihsel işbirliğimiz ve Türkiye’nin bu yakasıyla olan akrabalıklar, aşiretler, ilişkiler, ticaret ve oradaki Türkiyeli firmaların yatırımları, çok ciddi manada Türkiyeli firmaların orada yatırımları var. 1400’ün üzerinde Türkiyeli firma oraya yatırım yapmış ve orayla çalışıyor. Bölgede, Gaziantep’ten ta Şırnak’a kadar olan vilayetlerin sıkı bir ticari işbirliği var. O anlamda kırılan döküleni hızlı bir şekilde toparlayıp ilişkileri düzeltmek lazım ve geleceğe yönelik yeniden kurgulanması gereken bir şey varsa bunları kurgulamak lazım.”

Ensarioğlu, Ankara-Erbil ilişkilerinin düzelmesi konusunda, “Bir görüşme için umut var mı?” şeklindeki bir soruya “Tabi ki” yanıtını verdi.


“AÇILIMLAR, REFORMLAR DEVAM EDECEK”

AKP'nin Kürdistan’daki referanduma karşı çıkmasının Kürt politikalarıyla alakalı olmadığını da söyleyen Galip Ensarioğlu, bu konuda şunları söyledi: “Referandum sürecindeki tavra bakıp da AK Parti’nin Kürt politikasını yorumlamak çok doğru bir bakış açısı olmaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar Kürtlerin demokratik hakları, Türkiye’nin genel anlamda demokrasisinin gelişmesi, evrensel hakların tanınması için çok ciddi reformlar yapıldı. Yani o bürokratik vesayet, bürokratik oligarşi, Türkiye’nin resmi saçma sapan ideolojik devlet anlayışları vardı. Yani burada kendi vatandaşlarını düşman sayan, Alevisinden mütedeyyin insanlara, Kürtlere kadar farklı bir bakış açısı, iç düşmanlar yaratıp bunun üzerinden vesayet devşiren bir ideolojik anlayış vardı. Bütün bu ideolojik anlayışla mücadele eden AK Parti’nin kendisi olmuştur. Bütün bu vesayet odaklarını ortadan kaldırıp halkın bu anlamdaki beklentilerini çözen, Türkiye’nin demokratikleşmesi, sivilleşmesi ve evrensel değerler, demokratik değerlerin çerçevesinde yapılan reformlar ortada. Kürt sorununa bakış açısı da ortada. Kürt sorununun çözümüne dair barışçıl yöntemleri de samimi bir şekilde denedi. Tabi ki bu reformlar devam edecek.”

Kaynak: K24
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner131