Erdoğan, 'İdlib Operasyonu'nun detaylarını açıkladı: Ciddi bir harekat var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afyon'da AKP istişare toplantısı öncesi 'İdlib Operasyonu'nun detaylarını ve istifaları istenen belediye başkanlarına ilişkin de konuştu.

Erdoğan, 'İdlib Operasyonu'nun detaylarını açıkladı: Ciddi bir harekat var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afyon'da AKP istişare toplantısı öncesi 'İdlib Operasyonu'nun detaylarını ve istifaları istenen belediye başkanlarına ilişkin de konuştu.

07 Ekim 2017 Cumartesi 12:53
Erdoğan, 'İdlib Operasyonu'nun detaylarını açıkladı: Ciddi bir harekat var!

Gazete Emek- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nusra Cephesi'nin ana gövdesini oluşturduğu Tahrir El Şam’ın elinde bulunan Suriye'nin İdlib Eyaleti'yle ilgili bir askeri harekâtın başladığını bildirdi.

Afyon’da AKP istişare toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Fırat Kalkanı Harekatı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek" dedi.

Erdoğan, Türk ordusunun henüz İdlib'e girmediğini de belirtti.

Öte yandan Fırat Kalkanı Operasyonu'na katılan gruplardan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Hamza Bölüğü, İdlib'e askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

ASTANA’DA ÇATIŞMASIZLIK ANLAŞMASI

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye krizi ile ilgili yürütülen Astana görüşmelerinin Eylül ayındaki son toplantısında, İdlib'te çatışmasızlık bölgesi kurulması için anlaşmaya varmıştı.

İdlib, Nusra Cephesi'nin ana gövdesini oluşturduğu Tahrir El Şam grubunun elinde bulunuyor.

Nusra Cephesi 2016 yılında yaptığı açıklamada El Kaide'den ayrıldığını ve adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştirdiğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz aylarda İdlib'de başka bir silahlı grup olan Ahrar'uş Şam örgütü ile Tahrir El Şam arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı.

Çatışmalar sonunda Ahrar'uş Şam İdlib merkezinden çekilmişti.

Erdoğan, konuşmasının devamında özelikle istifalarının istendiği Belediye Başkanları ile ilgili de konuştu: 


YENİLENMEZSEK MİLLET YENİLER:

Biz milletimize her alanda hep yeni şeyler söyledik. Maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı değişim konusundaki kararlılığımızdır. Bu gerçekten hareketle bir süredir teşkilatlarımızda ve belediyelerimizde yenilenme ihtiyacını söyledim, söylüyorum. Bir süredir teşkilatlarımızda yenilenme olduğunu söyledim söylüyorum. Belediyelerde benzer hazırlıklar atmanın hazırlıkları içindeyiz. Bu benim şahsi tercihim değildir. Bu yenilenme sürecini kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Eğer biz bunu kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar. Ona fırsat vermeden kendimiz çözmemiz gerek. Belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlendirilmesi veya başka görevlerde görevlendirilmesi icap ediyorsa bunu karşılıklı mutabakat içinde yapacağız. Buna kimsenin alınmaması gerekiyor. Bizim kadromuzu yeni isimlerle güçlendirmekten daha doğal ne olabilir. Bunu yapmazsak geçmişteki partilerden bir farkımız kalmaz. AK Parti’yi göz göre göre bu çıkmaza sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur. Çetin yollar yorgun bedenlerle aşılamaz.

7 HAZİRAN’DA NET MESAJ VERDİ:

Milletimiz bize en barizi 7 Haziran olmak üzere bu yönde çok net mesajlar verdi. Ziyaret ettiğim tüm illerde yaptığımız temaslarda bu gerçekliği tüm çıplaklığıyla görüyoruz. Altını çiziyorum milletle zıtlaşma olmaz hele hele milletle kavga hiç olmaz. Biz hayatımızı milletimizin bize olan desteğine borçluyuz. O gece milletimizin o desteği olmamış olsaydı biz bugün yoktuk. Menderes idam edildiği zaman arkadaşlarıyla sokaklara kimse dökülmedi sadece izlediler. Biz bu ülkede aynı yanlışlara düşemeyiz.

YENİLENME TASFİYE DEĞİL:

Yenilenme demek asla kadroları tamamen tasfiye etmek demek değildir. Daha büyük hedeflerdir. Bu kavramlar bizim için 15 yıllık tecrübelerimizden aldığımız güçle geleceğe hazırlanma iradesini ortaya koymak demektir. Bunun için belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlenmesi veya başka görevlerde olması gerekiyorsa elbette karşılıklı mutabakatla gereğini yapacağız kimsenin alınmaması gerekir. AK Parti’yi ve Türkiye’yi böyle bir çıkmazın içine sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur. 2013 yılından beri öyle saldırılara maruz kalıyoruz ki sadece savunma değil taarruz gücümüzü de artırmamız gerekiyor. Kuzey Irak başladığı yere geri dönmeli yoksa elindeki tüm imkanları kaybeder. Eğer tek vatan demek milliyetçilikse milliyetçiyiz. Eğer tek bayrak demek milliyetçilikse milliyetçiyiz. Tek devlet demek milliyetçilikse milliyetçiyiz. Sandıkla gelen elbette sandıkla gider. Ama o sandığa kadar olan süreci de kimse göz ardı edemez. İhanet etmediği sürece görevden çekilenlerin de yeniden değerlendirme yolu açıktır. Sandıkla gelen elbette sandıkla gider. Ama o sandığa kadar olan süreci de kimse göz ardı edemez. İhanet etmediği sürece görevden çekilenlerin de yeniden değerlendirme yolu açıktır.

HAREKAT VAR SÜRECEK:

Fırat Kalkanı harekatı ile açtığımız alanı şimdi de İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileri taşıma gayretindeyiz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol