Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı: Dikkat çekici yeni isimler var

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Dikkat çekici yeni isimler var.

Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı: Dikkat çekici yeni isimler var

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Dikkat çekici yeni isimler var.

09 Temmuz 2018 Pazartesi 22:40
Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı: Dikkat çekici yeni isimler var

Gazete Emek-Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ettikten sonra Beştepe’deki törene katıldı. 10 bin kişinin katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısının 13 Temmuz Cuma günü yapılacağını söyledi.

Açıklanan yeni sistemin ilk kabinesinde dört isim yeniden kabinede yer aldı. 16 bakanlık koltuğunda sadece 2 kadın yer aldı.
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın bugün yemin ederek, resmen yürürlüğüne giren “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”nin ilk kabinesi açıklandı. 
 
Bugün yayımlanan KHK ile 16’ya inen bakanlıklardaki görev dağılımı şu şekilde:
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay
 
Adalet Bakanlığı: Abdulhamit Gül
 
İçişleri Bakanlığı: Süleyman Soylu 
 
Dışişleri Bakanlığı: Mevlüt Çavuşoğlu
 
Milli Eğitim Bakanlığı: Ziya Selçuk
 
Milli Savunma Bakanlığı: Hulusi Akar
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı: Mehmet Ersoy
 
Sağlık Bakanlığı: Fahrettin Koca
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Murat Kurum
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı: Mehmet Kasapoğlu
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Fatih Dönmez                              
 
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı: Zehra Zümrüt Selçuk
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: Mustafa Varank

 
Ticaret Bakanlığı: Ruhsar Pekcan
 
Maliye ve Hazine Bakanlığı: Berat Albayrak
 
Tarım ve Orman Bakanlığı: Bekir Pakdemirli
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Mehmet Cahit Turan
 
HAZİNE DAMADA
 
Daha önce Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede maliye ve hazineden sorumlu oldu.
 
Yeni kabinede dikkat çeken isimlerden birisi ise Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesi oldu.
 
SADECE İKİ KADIN
 
16 kişilik yeni kabinede Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nda olmak üzere sadece 2 kadının yer alması dikkat çekti.
 
HANGİ İSİMLER GİTTİ
 
Yeni kabinede 65. Hükümette yer alan birçok isim de yer almadı. Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yer almadı.
 
Önceki kabinede yer alarak açıklanan yeni kabinede de görevlerinin başında kalan isimler ise Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Mevlüt Çavuşoğlu ve Abdulhamit Gül oldu.
 
AKP’NİN VEKİL SAYISI 290’A DÜŞTÜ
 
Yeni kabinede yer aldığı açıklanan ve 24 Haziran’da milletvekili seçilen dört isim ... milletvekilliğinden istifa edecek. Bu nedenle 294 olan AKP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 290’ana düştü.
 
Kabinede yer alan isimler yarın yemin edecek. Kabinenin ilk toplantısı ise 13 Temmuz Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek.
 

Son Güncelleme: 09.07.2018 22:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol