İstanbul, Ankara ve Van'da 10 Ekim şehitleri anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler Türkiye'nin birçok yerinde anıldı. İstanbul, Ankara, Van başta olmak üzere birçok yerde yapılan açıklamalarla katliam lanetlendi, yaşamını yitirenler anıldı.

İstanbul, Ankara ve Van'da 10 Ekim şehitleri anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler Türkiye'nin birçok yerinde anıldı. İstanbul, Ankara, Van başta olmak üzere birçok yerde yapılan açıklamalarla katliam lanetlendi, yaşamını yitirenler anıldı.

10 Ekim 2017 Salı 14:59
İstanbul, Ankara  ve Van'da 10 Ekim şehitleri anıldı

Gazete Emek-10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler Türkiye'nin birçok yerinde anıldı. İstanbul, Ankara, Van başta olmak üzere birçok yerde yapılan açıklamalarla katliam lanetlendi, yaşamını yitirenler anıldı.


10 Ekim Ankara Katliamı’nın ikinci yıldönümü nedeniyle 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) ve Türkiye Tabipleri Birliği (TTB) tarafından Ankara Garı’nda yapılacak anma öncesi polis alanı ablukaya aldı. 


Polisin devam eden müdahalesi üzerine 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaşın yanı sıra KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Türkel ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun katıldı.


Ortak basın açıklamasını KESK Eş Başkanı Aysun Gezen yaptı. Gezen, “10 Ekim Ankara katliamının ikinci yıl dönümünde toplumun vicdanında, yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmamız, acımızı ifade etmemiz, katliamı kınamamız bir kez daha polis vahşeti ile engellendi” dedi.

Gezen şöyle devam etti:

Müfettiş raporlarında sorumlulukları belirtildiği halde istihbarat bilgisini gizleyen, arama noktaları oluşturmayan, hiçbir güvenlik önlemi almayan, katliamda ihmali ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine valilikçe soruşturma izni verilmediğinin tanığıyız.

Bugün de, katliamın ikinci yılında gerçekleştirmek istediğimiz anmaya yapılan saldırının, atılan tekmelerin, savrulan hakaretlerin, plastik mermilerin, sıkılan gazın tanığı kılındık. AKP iktidarı katliamda sorumluluğu bulunan siyasileri, kamu görevlilerini tespit ederek yargılanmalarını sağlamak yerine, 10 Ekim’i anmak isteyenlere, 10 Ekim için adalet talep edenlere acımasızca saldırı emri vererek tarafını bir kez daha göstermiştir. Bugün yaşanan polis vahşetini şiddetle kınıyoruz. 10 Ekim anmasına yönelik polis saldırısının tüm sorumluları hesap vermelidir.

İstanbul'da 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren BES Üyesi Arpaçay anıldı

10 Ekim'de hayatını kaybeden BES Üyesi Gökhan Özver Arpaçay, işyerindeki masası başında anıldı.


10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Gökhan Özver Arpaçay, İstanbul’da, çalıştığı işyerindeki masası başında sendika üyeleri ve çalışma arkadaşları tarafından anıldı.


İstanbul Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü’nde çalışan Arpaçay’ın çalışma masasına, katliamın gerçekleştiği saat olan 10:04’te çiçekler ve karanfiller  konuldu. Anma etkinliği Ankara katliamında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.


'EMEĞİMİZE VE ONURUMUZA SAHİP ÇIKARAK GÖKHAN'I YAŞATACAĞIZ'

Burada konuşan BES İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Emin Bişirici, Ankara’da gerçekleşen saldırının emek,barış ve demokrasiye karşı yapılmış bir katliam olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Ankara katliamının 2.yıl dönümündeyiz. 2 yıl önce bu vakitlerde Gökhanın da içinde bulunduğu 102 kişi canlı bomba saldırısında yaşamını kaybetti. Gökhan sendikasının ve diğer emek ve meslek örgütlerinin yapmış olduğu çağrıya yanıt verdi ve Ankara’ya gitti. Bugün Gökhan’ı burada sizlerin yani çalışma arkadaşlarıyla birlikte anmak tam da Gökhan’a yaraşır bir şeydir. Gökhan’ın işyerindeki duruşu, arkadaşları nezdinden yarattığı saygı ve bugünün temelidir. Bizler Gökhan’ın bu duruşunu sizlerle birlikte emeğimize onurumuza sahip çıkarak yaşatacağız."


Çalışma arkadaşları adına açıklamayı BES İstanbul 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Sevinç gerçekleştirdi. Sevinç, "Barış, emek ve demokrasi isteğiyle ülkenin her yanında Ankara'ya giden yürekler, bombalar patladıktan sonra parça parça olmuştur. Ve gitemeyenlerin yürekleri de. Yüzlerce ölümün, giden canların karşılığında binlerce, yüzbinlerce, milyonlarca umut doğdu. 10 Ekim 2015 tarihinde giden her can için sonsuz acı içinde olsak da bilendik, aydınlandıkve ölümlerden  barış, demokrasi ve emek mücadelesi gücü doğurduk" dedi.


'HESABI SORULANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ'

Çalışma arkadaşlarından Selim Dikel ise şunları söyledi: "Yaklaşık 3 yıl beraber çalıştık. Aslında matematik öğretmeniydi. Atama olmayınca maliyeci olmuştu. İşe gelip giderken servisi çok kullanmazdı. Kullandığı zaman beni arardı. Her sabah onun bindiği durakta gözlerim dolar. Çok genç yaşta yitirdik, hümanist bir insandı. Sinema sanatına aşırı düşkündü. 1-2 yıl daha çalışıp istifa edecekti memuriyetten. Sinema konusunda engin bir bilgiye sahipti. İyi bir sinemsinema yönetmeni olacağına inanıyordum. Barışa, demokrasiye inanan biriydi. Bu katliamın hesabı sorulana kadar bu işin peşini bırakmayacağız. Mücadele edeceğiz" diye konuştu.


Anmada ayrıca, Arpaçay’ın hem iş yerinden arkadaşı hem de katliam sırasında yanında olan Bestan Albayrak’ın Arpaçay için yazdığı şiir okundu. Anma etkinliği Arpaçay için hazırlanan slayt gösterisi ile son buldu. (Aslı Ulaş Şentürk- Gazete Emek)


Van'daki 10 Ekim anması ise KESK Van Şubesi'nde yapıldı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin katıldığı açıklamada, katliam bir kez daha lanetlendi. 

Emek örgütleri adına açıklamayı yapan Abdullatif Tül, şunları söyledi:

10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın ikinci yıldönümünde Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.


Bundan tam iki yıl önce, barış ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda buluşma çağrısı yapmıştı. Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanırken, birbiri ardına patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi oldular.


Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.


Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutumdur.


Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD militanlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor.
Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.


Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin lehimizdeki kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması talebimizi görmezden gelen mahkeme heyetine öfkemiz devam ediyor


Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı olay yerinde anmamıza, katliamı kınamamıza her defasında engel olmaya çalışan, her Ekim ayı başında “gösteri yasağı” ilan eden, bugün 10 Ekim 2017 de olay yerinde anma gerçekleştirmek isteyen emek ve meslek örgütlerine gaz ve plastik mermi kullanarak müdahale eden   Ankara Valiliği’ne öfkemiz devam ediyor.
Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz.
Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

HDP, CHP, Emep ve birçok siyasi parti de 10 Ekim Ankara katliamına ilişkin mesaj yayımlayarak katliamı kınadı

Gazete Emek

Son Güncelleme: 11.10.2017 13:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol