'Tarsus Cezaevi'nde 12 Eylül uygulamaları!'

Mersin'in Tarsus ilçesi 2 nolu T tipi cezaevinde bir yıl kalan siyasi tutuklu Vahit Tuna, Cezaevi'nde yaşadığı insanlık dışı uygulamaları anlattı.

'Tarsus Cezaevi'nde 12 Eylül uygulamaları!'

Mersin'in Tarsus ilçesi 2 nolu T tipi cezaevinde bir yıl kalan siyasi tutuklu Vahit Tuna, Cezaevi'nde yaşadığı insanlık dışı uygulamaları anlattı.

15 Mayıs 2018 Salı 11:21
'Tarsus Cezaevi'nde 12 Eylül uygulamaları!'

Gazete EmekMersin'in Tarsus ilçesi 2 nolu T tipi cezaevinde bir yıl kalan siyasi tutuklu Vahit Tuna, Cezaevi'nde yaşadığı insanlık dışı uygulamaları anlattı. Tahliye olduktan sonra Gazete Emek'e yaşadıklarını anlatan Tuna, birçok defa insanlık dışı işkence ve uygulamalara maruz kaldığını iddia etti. 13 Ağustos 2016'da gözaltına alınıp cezaevine konulan Tuna, bir yıl sonra ise Tarsus cezaevine gönderildi. Tuna, yaklaşık bir yıl bu cezaevinde kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tahliye edildi. 

Tuna, Gazete Emek'e yaşadıklarını şu şekilde anlattı: 

                                                             Vahit Tuna


Merhaba ben Vahit tuna kısa süre önce Tarsus 2 nolu t tipi kapalı cezaevinden tahliye oldum. Ondan önce iskenderun m tipinde kalıyordum. Tarsus cezaevine yedi arkadaşla sürgün olmadan önce Elazığ t tipinin müdürünün İskenderun'a tayini çıktı yeni müdürün gelmesiyle birlikte bir çok uygulamalar devre girdi bunlardan bir kaçını size anlatmak istiyorum. Tarsus cezaevine girdiğimizde oradaki gardiyanlar bizi tek sıra halinde duvar dibine aldı. Sonra birbirilerine "reis bu bende başkan şu bende diye birbirleriyle konuşuyorlardi bizleri bekleme odası denen yere aldılar tek tek içeriden cikardilar ve boş bir odaya aldılar orada insanlık dışı hareketler ve hakaretlerde bulundular.

6-7 tane gardiyan kapıda bekleyip soyunmamızı istiyordu biz bunları kabul etmeyince zorla bizi yere yatırıp üstümüzdeki elbislerin hepsini çıkardılar. Sonra ellerimizi başımızın üstüne koyup oturup kalkmamızı istiyorlardı. Biz bunları yapmadığımızda ise dayak yiyorduk. Sürekli olarak bizi tehdit ederek, "Burası Tarsus cezaevidir" diyorlardı. Bunlarda A Takımı diye bir grup var en ufak bir şeyde gelip bizi alıyorlardı koridorlarda kameraların önünde döverek hücreye atıyorlardı. O. diye bir gardiyan vardı her sabah odalara gelip, "Ne mutlu Türküm diyene" diye 20 kişi ile sloganlar atıp gidiyorlardı. Sürekli sulları kestikleri için banyo yapamıyorduk ve bulaşıkları yıkayamıyorduk. Bidonlara su doldurduğumuzda ise gelip götürüyorlardı, kantinden tabak alıyorduk gelip götürüyorlardı, bütün eşyalarımızı yere atıp bilerek üstüne basıyorlardı. Gelen kitaplar hiçbir şekilde içeri alınmıyor. Gelen mektuplarımız en az 20 gün sonra veriliyordu. 


Telefon ve aile görüşlerimizde çok ciddi sıkıntılar çıkarıyorlardı. Şuan arkadaşların çoğunu farklı bloklarda FETÖ ve İŞİD tutuklularının içine yerleştirmişler. Her türlü insanlık onurunu zeddeleyen davranışlarda bulunuyorlar. Başlarını çeken 3 kişilik bir gardiyan ekibi var. Bunlar orada tutuklu olanlara 12 Eylül'ü aratmıyor. Süngerli odalara alıyorlar ve orada nefes almakta zorlanıyorsunuz.  Hiçbir şekilde gazete ve radyo verilmiyor. Tarsus Cezaevi'nde insanlık onurunu ayaklar altına alan uygulamalar var. Bunu kamuoyun bilmesini istiyorum

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol