Yıldırım, 15 Temmuz'da yaşadıklarını anlattı: 'Girin hepsini vurun' dedim!

Başbakan Binali Yıldırım, Gazeteci Nil Gülsüm'ün yayımlanan kitabında dikkat çekici konulara değindi. 

Yıldırım, 15 Temmuz'da yaşadıklarını anlattı: 'Girin hepsini vurun' dedim!

Başbakan Binali Yıldırım, Gazeteci Nil Gülsüm'ün yayımlanan kitabında dikkat çekici konulara değindi. 

08 Eylül 2017 Cuma 11:24
Yıldırım, 15 Temmuz'da yaşadıklarını anlattı: 'Girin hepsini vurun' dedim!

Gazete Emek- Başbakan Binali Yıldırım, Gazeteci Nil Gülsüm'ün yayımlanan kitabında dikkat çekici konulara değindi. 


Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı. Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın 16 Temmuz günü kendisini arayarak "Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?" dediğini açıkladı.


15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı’na ulaşamadığını belirten Başbakan Yıldırım, “Bu duruma canım sıkıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile saat 22.30 civarında görüştük. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı” dedi

Sözcü'den Deniz Ayhan 'ın haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım, Gazeteci Nil Gülsüm tarafından yazılan “Net Duruş'' adlı kitapta, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. İşte Başbakan Yıldırım'ın anlatımıyla 15 Temmuz gecesi yaşananlar:

18 darbeci öldürüldü

Genelkurmay Başkanı'nı aradım cevap vermedi. İçişleri Bakanı'nı aradım, telefonu kapalıydı. MİT Müsteşarı'nı aradım, ona da ulaşamadım. Bu duruma canım sıkıldı. Jandarma Bölge Komutanı'nı aradım, 'Nerede hareket var?' diye sordum… Jandarma Genel Komutanlığı'nda olduğunu söyledi. ‘Girin hepsini vurun' dedim, burada 18 darbeci ölü ele geçirildi.

Karşı koyma kararı

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilk olarak 22.30 civarında konuştuk. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı.

Ordu başsız

Genelkurmay Başkanı'nın rehin alınması üzerine Cumhurbaşkanı ile ‘'Ordu başsız ne yapalım?” diye konuştuk. 1. Ordu Komutanı'nı vekaleten atadık. Bu konudaki açıklamayı yaptıktan 5 dakika sonra Hulusi Akar arayıp ‘'Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?” diye sordu. Başbakanlığa gelmesini istedim.

Bombalayın

Olay gecesi Çankırı civarında kaymakamın evine giderken bize ateş açıldı. Bizimkiler geri manevra yaptı ve oradan çıktık. Ankara'ya geldiğimizde Akıncı'da faaliyet devam ediyordu. “Akıncıları bombalayın. Pistleri bombalayın, hiçbir uçak kalkamasın” dedim. Buna da uzun boylu ayak dirediler, sonunda bombalattık. O gece, “Bu ahmakça bir iş, bunun altında kalmayız. Yaptıklarına pişman ederiz” diye düşündüm.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol