Kadınlar erkek şiddetine karşı alanlarda: Dayanışma ile direneceğiz

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında İstanbul başta olmak üzere birçok yerde alanlardaydı. Kadınlara yönelik şiddet çok net bir dille protesto edildi. 

Kadınlar erkek şiddetine karşı alanlarda: Dayanışma ile direneceğiz

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında İstanbul başta olmak üzere birçok yerde alanlardaydı. Kadınlara yönelik şiddet çok net bir dille protesto edildi. 

25 Kasım 2017 Cumartesi 22:51
Kadınlar erkek şiddetine karşı alanlarda: Dayanışma ile direneceğiz

Gazete Emek-Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında İstanbul başta olmak üzere birçok yerde alanlardaydı. Kadınlara yönelik şiddet çok net bir dille protesto edildi. 

 
İSTANBUL

25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrısıyla Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir araya gelen yüzlerce kadın Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne yapmak istedikleri yürüyüşü polis tarafından engellenmek istendi. Tünel Meydan'ına giriş yapmak isteyen kadınlar Beyoğlu Kaymakamlığı’nın dün LGBTİ bireylerin etkinliğine ilişkin yaptığı açıklama gerekçe gösterilerek alana girişlerine izin verilmedi. Kadınlar bir süre beklerken, görüşmeler de sürdü. 
 
Bekleyiş boyunca kadınlar slogan, alkış, zılgıt ve şarkılarla halay çekti. Uzun süre bekleyen kadınların Odakule'ye kadar yürümesine yapılan görüşmeler sonucu izin verildi. Kadınlar, attıkları sloganlar ve ellerindeki dövizlerle mor ışıklarla Odakule’ye kadar yürüdü. 
 
 
Mor rengin hakim olduğu yürüyüşte HDP Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi ve yüzlerce kadın yer aldı. Bir grup kadının PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin ve Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'nın fotoğraflarının bulunduğu dövizlere polis el koydu. Ayrıca LGBTİ bayraklarının da olmasına izin verilmedi. 


 
Açıklamayı Hevin Kınay Kürtçe, Necla Karahalil Arapça, Özengül Ergün de Türkçe yaptı. Kadınların sadece bugün değil 1 yıldır aralıksız bir şekilde her yerde mücadele etiklerini söyleyen Ergün,  “Hayatlarımızı çevreleyen, olağanlaştırılmaya çalışılan erkek şiddetine, olağanüstü halle kadın düşmanlığının dozajını arttıran devlet şiddetine, faşizmin her türlü uygulamasına karşı susmamaya, itaat etmemeye devam ediyoruz. Kadınlar burada. Yarattığınız korku, nefret, şiddet ve savaş rejimine kendi sözlerimizle, bedenlerimizle, eylemlerimizle, dayanışmamızla direniyoruz” dedi.
 

Kayyumlar protesto edildi
 
OHAL sürecinde kapatılan kadın derneklerine değinen Ergün,  “Kürt illerindeki belediyelere atadığınız kayyumlarla en önce belediyelerin kadın merkezlerini hedef aldınız. Örneğin Bismil Belediyesi’ne atadığınız kayyum Kürt kadınların mücadelesinin eseri olan Nujîn Kadın Merkezi’ni kapatmakla kalmadı; yerine açtığı Evlendirme Dairesi’nde geçtiğimiz günlerde ilk ‘müftü nikâhını’ kıydı. Şiddetten uzaklaşma, güçlenme alanları yerine evlenecek mekânlara ihtiyacımız olduğuna karar verdiniz. Hep adımıza karar verdiğiniz, tecavüzcülere af çıkarmaya yeltenirken kadın milletvekillerini, belediye başkanlarını, siyasetçileri, hak savunucularını mahkûm ettiğiniz. KHK’lara karşı işi için direnen Nuriye Gülmen’i hapiste tuttuğunuz bu hale itaat etmiyoruz” dedi.

ASLI ŞENTÜRK- GAZETE EMEK
 
Birlikte güçlü olduğumuzu unutmuyoruz
 
“Bizler kadınlar, erkek devlet şiddetinden uzakta, güvenli, eşit ve özgür yaşama arzumuzdan da, hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz!” diyen Ergün, “Çalıştığımız, okuduğumuz, yaşadığımız, hayatlarımızın geçtiği yerlerde bir araya geliyoruz, kurduğumuz kadın dayanışmasıyla birbirimize iyi geliyoruz, birlikte güçlü olduğumuzu unutmuyoruz! Yalnızlaşmıyoruz” diye belirtti.
 
ANKARA
 
Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında Çankaya Belediyesi önünde bir araya geldi. “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartı açan kadınlar, Çankaya Belediyesi önünden Sakarya Meydanı’na yürüdü. Eyleme HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ve Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka da katıldı.
 
 Yüzlerce kadının bir araya geldiği eylemde, “OHAL de bu hal de şiddetle mücadele her halde”, gibi dövizlerin yanı sıra, tutuklu bulunan kadın siyasetçilerden HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile erkekler tarafından öldürülen kadınların fotoğrafları yer aldı.
 
 
Polisin yoğun güvenlik önlemi altında kadınlar eylemde, başta müftülük yasası olmak üzere kadınların muhalefetine rağmen Meclis’ten geçirilmek istenen yasalara karşı “ İsteseniz de istemeseniz de izin vermeyeceğiz” şeklinde slogan atarak tepki gösterdi. Ardından Kürtçe ve Türkçe hazırlanan basın açıklamasını okudu. 
 
Kadınlar adına konuşan Gönül Kural, 25 Kasım’ın ülkelerinde 31 yıl süren diktatörlüğe karşı direnen Mirabel Kardeşler’den miras kaldığını belirterek şunları söyledi: “Kadın mücadelesi köklü ve direngendir; yasalarla, yasaklarla, polis şiddetiyle engellemeye gücünüz yetmez. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlara yönelen şiddete ve bu şiddeti besleyen düzene ve tek adama karşı sesimizi daha fazla yükselteceğiz.”

 
Kadınlar olarak haklarından vazgeçmeyeceklerini söyleyen Kural “Hep beraber el kaldırdığınız kadın düşmanı yasalarınız bizim için hükümsüzdür, yıllarca mücadele edeceğiz. Yaratmaya çalıştığınız korku ve baskı ortamına karşı en çok bizim mücadelemizden korktuğunuzu biliyoruz” dedi.

 
İZMİR
 
25 Kasım etkinlikleri kapsamında İzmir Kadın Platformu öncülüğünde “Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz” şiarıyla yürüyüş düzenledi. Alsancak’ta bulunan ÖSYM binası önünde toplanan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu. Yürüyüş sırasında “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Jin Jiyan Azadi” ve “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları atan kadınlar Figen Yüksekdağ, HDP’nin tutuklu kadın vekilleri ile Ceylan Önkol ve katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüyüş yapan kadınlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Türkan Poyraz'ın Kürtçe yaptığı açıklamayı, Sanem Deniz Kural, Ruken Emektar ve Vildan Çakıroğlu da Türkçe yaptı. 
 
 
Açıklamada kadınlara yönelik her türlü şiddetin, kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin arttığı günlerden geçildiğine vurgu yapılarak, 2016 yılında 338 kadın öldürüldüğüne dikkat çekildi. Açıklamada 2017’nin henüz ilk 10 ayında ise 337 kadının katledildiğine vurgu yapıldı. Kadınların "can güvencesi" olarak gördükleri 6284 Sayılı Koruma Kanunu'ndan vazgeçmeyecekleri vurgulanan açıklamada, kadın cinayetlerinin durdurulması yerine boşanmaların önlenmesine izin vermeyecekleri ifade edildi. 
 
 
AKP’nin kadını çalışma yaşamından uzaklaştırdığının ifade edildiği açıklamada, kadının rolünün "annelik” olarak tanımlandığı politikaların sürdürüldüğü aktarıldı. Başbakanlıkça kadın istihdamını artırmaya yönelik genelgenin “güncelleme” bahanesiyle yürürlükten kaldırılmak istediğine yer verilen açıklamada, “Eşit işe eşit ücret sağlanması” hükmünün çıkarıldığı söylendi. Açıklamada 4 milyon civarında kadının kayıt dışı çalışan çalıştırıldığını belirtilerek, kadın istihdamının azaltılmasına dönük uygulamaların hayata geçirilmek istendiği kaydedildi. 

 
OHAL'in devamlı uzatılarak her türlü muhalif sesin susturulmak istendiğine yer verilen açıklamada, “Sokağa çıkma yasakları döneminde Silopi’de cenazesi günlerce yerde kalan Taybet Ana'nın, mezarına faşist saldırı düzenlenen Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Annenin cenazelerine dahi tahammül edemeyenlerin, OHAL’i devamlı uzatması karşısında mücadelemizle ve dayanışmamızla duracağız. Yine OHAL döneminde, cezaevlerinde de baskılar bitmiyor. Elazığ Cezaevi başta olmak üzere kadın tutsaklara yönelik baskı ve işkencelere dur diyoruz” denildi.
 
URFA
 
Urfa Kadın Platformu da 25 Kasım eylemleri kapsamında Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği binasında HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan’ın yanı sıra çok sayıda kadının katılımıyla basın toplantısı ve atölye çalışması gerçekleştirdi. Kadınlar adına konuşan Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Leyla Coşkun, kadınların dünyanın dört bir yanında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, militarizme ve ırkçılığa karşı seslerini yükselttiklerini söyledi. 
 
Kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı 2017 yılı son 6 ay içerisinde, 387 kadının Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’ne başvurusu olduğunu, Urfa’da ŞÖNİM ve diğer şiddeti önlemekle görevli kamu birimlerinin hiçbir önleyici projeye sahip olmadığını ve Urfalı kadınlar olarak kadına yönelik şiddete karşı bir an önce önleyici ve kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini söyleyen Coşkun, “Hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Düşlerimizin peşindeyiz” dedi. 
 
ADIYAMAN 
 
Adıyaman Kadın Platformu Tarım Orkam-Sen Şube binasında bir araya gelen kadınlar basın toplantısı düzenledi. Platform adına konuşan Adıyaman Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gülşah Turhan, tütün emekçilerinin eylemini bahane eden Adıyaman Valiliği’nin kadınların alanlara çıkmasını engellediğini ve kadınların dört duvar arasında basın toplantısı yapmaya mecbur bırakıldığını ifade etti. 
 
ANTEP 
 
HDP Antep İl Örgütü ise il binasında kadınlarla bir araya geldi. Kadınların basın toplantısına HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, avukat Berivan Polat, SYKP, ESP, DBP ve EMEP Antep il örgütü, Antep 78’liler meclisinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Toplantı da konuşan Meral Danış Beştaş, kadına yönelik şiddeti ve baskıyı önlemede görevin sadece kadınlara değil erkeklere de düştüğünü ifade etti.

 
Kadına yönelik şiddetin kadının veya erkeğin sorunu olmadığını toplumsal bir sorun olduğunu aktaran Beştaş, kadınların erkeklerle değil erkek egemen zihniyet ile mücadele ettiğini belirtti. 25 Kasımda HDP’nin tüm organları ve bileşenleri ile alanlarda olduğunu vurgulayan Beştaş, hükümetin kadınları OHAL ve baskı politikaları ile yıkamayacağını söyledi. 
 
ADANA
 
Adana Kadın Platformu 25 Kasım kapsamında Eğitim Sen şube binasında film gösterimi gerçekleştirdi. Film gösteriminin ardından HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın da olduğu kadınlar Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. 
 
Adana Kadın Platformu üyesi Sevil Aracı Bek, "Yeni rejimi kadın emeği, bedeni ve kimliği üzerinden kurma çabası biz kadınlara mutlak itaati dayatıyor. Toplumsal yaşamı baştan aşağı dinselleştirerek kadını kamusal alanlardan uzaklaştıran, sosyal politikaları diyanet eliyle dizayn eden, laik-seküler yaşamı yok eden ve kadın kazanımlarını hedef alan düzenlemeler,  kadınların rızası olmadan zorla yasalaştırılıyor" dedi.
 
Meral Danış Beştaş da kadına yönelik şiddete dikkat çekerek, “Mücadele etmeye ve sokaklarda olmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
MERSİN 
 
Mersin'de CHP Kadın Kolları’nın çağırısıyla kadınlar CHP Mersin il örgütünün önünde bir araya geldi. Kadınlar mor zincir oluşturarak Özgür Çocuk Parkı’na yürüdü. 
Türkiye'de her iki kadından birinin şiddette maruz kaldığını söyleyen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, "Emeğimizden, bedenimizden elinizi çekin. Her türlü erk zihniyetin şiddetine karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, susmuyoruz, sinmiyoruz" dedi.
 
Mersin Kadın Platformu çağırısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen kadınlar Atatürk Parkı saat kulesinin önüne yürüdü. Mersin Kadın Platformu üyesi Özge Göncü, "İktidara geldiği günden beri kadın düşmanı politikalar güden AKP iktidarı da kadınlardan korkmaktadır. Çünkü biliyor ki kadınların özgürleştirdiği mücadelesi kendi iktidarlarını sarsacak en önemli toplumsal güçtür" dedi.
 
HATAY 
 
Hatay Kadın Platformu, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Mor Çatı gönüllüsü avukat Meline Çilingir’in katılımıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi nikah salonunda  "Kadın şiddetine hayır" konulu panel düzenledi.
Şiddet türlerinde söz eden Meline Çilingir, şiddetin toplumlar arasında farklılık gösterdiğini söyledi. Cinsel, fiziki, psikolojik ve ekonomik şiddet çeşitlerinin olduğunu anlatan Çilingir, kadınların bu tip şiddetlere maruz kaldığını dile getirdi. Filiz Kerestecioğlu da kadınların ve çocukların her dönemde mülteci olduğunu ve ırkçılığında yalnızca kadın eli ve dayanışmasıyla son bulacağını ifade etti. Tarihten bu yana en fazla kadın haklarının ellerinden alındığını ve kendi hakları için hep bir mücadele içinde olduğunu söyleyen Kerestecioğlu, siyasi iktidarın dili ve yürütmüş oldukları politikalarıyla şiddeti meşrulaştırıp daha fazla uygulama zemini oluşturduğunu aktardı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol