Selvi Kılıçdaroğlu: Ben Dersimliyim, Kemal Bey'den farklı düşüncelerim var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yaptığı 'Adalet' yürüyüşünde eşi Selvi Kılıçdaroğlu hiç yanından ayrılmadı. Selvi Kılıçdaroğlu, hem yürüyüş hem de eşi  Kılıçdaroğlu'na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Selvi Kılıçdaroğlu: Ben Dersimliyim, Kemal Bey'den farklı düşüncelerim var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yaptığı 'Adalet' yürüyüşünde eşi Selvi Kılıçdaroğlu hiç yanından ayrılmadı. Selvi Kılıçdaroğlu, hem yürüyüş hem de eşi  Kılıçdaroğlu'na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

07 Temmuz 2017 Cuma 14:05
Selvi Kılıçdaroğlu: Ben Dersimliyim, Kemal Bey'den farklı düşüncelerim var

Gazete Emek-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yaptığı 'Adalet' yürüyüşünde eşi Selvi Kılıçdaroğlu hiç yanından ayrılmadı. Selvi Kılıçdaroğlu, hem yürüyüş hem de eşi  Kılıçdaroğlu'na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Artı Gerçek'ten Dilek Gül'ün sorularını yanıtlayan Selvi Kılıçdaroğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi olarak var olmayı ve anılmayı sevmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘Kadının erkek üzerinden var edilmesini sevmiyorum, biz kadınlar bir bireyiz, onun annesi, bunun babası olarak anılmak istemiyoruz. Ben Selvi Kılıçdaroğlu’yum, kendi düşüncelerim var. Kemal Bey ile aynı düşündüğüm noktalar var ama farklı düşündüğüm durumlar da çok fazla" diyor.


Diğer siyasi parti liderlerinin eşlerinden farklı Selvi Kılıçdaroğlu... Basınla arası mesafeli... Nedenini soruyoruz, gülüyor: Tercihim bu yönde, çok fazla önde olmak istemiyorum, benim de görüşlerim var ama ben siyasetçi değilim. Öne çıkıp konuşmayı tercih etmiyorum ama yeri gelince çok açık şekilde tüm eleştirileri göğüsleyerek kendi düşüncelerimi söylemekten çekinmem."

Ben Dersimliyim

Siyasete merakının ne zaman başladığını sorunca "Ben Dersimliyim" diye giriyor söze: Bulunduğum coğrafya nedeniyle siyasete ilgimin olmaması gibi bir şey söz konusu değil, Dersim’den beş yaşında çıktık Ankara’ya geldik. Farklı bir dil konuşuyoruz, anadilimiz Zazaca sonuçta. Dil farklı, şehir farklı, çok büyük olmasa da zorluklar yaşadık. Annem Türkçe’yi benimle öğrendi. Ama en çok düşündüren ve şaşırtan aynı memlekette yaşamamıza rağmen birbirimizi tanımadığımızı gördüm. Bu yaşımda hala Türkiye’nin şehirlerini dolaştıkça gördüğüm farklılıklar, etnik kimlikler şaşırtır, ki ben Dersim bölgesinden geliyorum.’’ 

"Hepimiz kardeşiz" söyleminin Türkiye’de ne kadar yaygın olduğunu hatırlatıyorum, devam ediyor Selvi Kılıçdaroğlu: Ama birbirimizi tanımıyoruz, batıdaki doğudakini güneydeki kuzeydekini tanımıyor, farklı anlatılmış haliyle, ‘hepimiz kardeşiz’ cümlesi havada kalıyor. Biz bu coğrafyada birbirimizi tanımıyoruz. Sebebi siyaset ve bizi idare edenler.’" 


Ben sokağın nabzını daha iyi biliyorum


Biraz siyaset biraz Türkiye diyince konu Adalet Yürüşü’ne geliyor. Selvi Kılıçdaroğlu’na göre Enis Berberoğlu’nun tutuklanması son noktaydı ama yürüyüş Berberoğlu’nun şahsına yapılan bir yürüyüş değil. Nedenini de şöyle anlatıyor: "Berberoğlu’ndan önce HDP’li vekiller, gazeteciler içerde Berberoğlu’nun tutuklanması fitili ateşledi. Aslına bakarsanız, insanların yılgınlığı var, bişey bekliyorlardı. İnsanların umuda ihtiyacı var ki ben Kemal Bey’den daha çok sokakta olduğum için insanların yılgınlığına, beklentilerine yakından tanık oluyorum. O nedenle bu yürüyüş iyi de oldu, bu katılımı bekliyordum çünkü insanlar bir ışık bekliyordu, o nedenle bu katılım beni şaşırtmadı. İnsanlar beklentisi olmadan, inanarak yürüyorlar. Bir korku yaratılmak isteniyor bomba patlayacak, saldırı olacak deniliyor ama buna rağmen katılım artıyor. Bu kötü şeyler olmaz demiyorum, garantisi yok ama insanlar göze alarak yürüyor.’" 

‘7 Haziran’dan sonra çok şey yaşadık, Güneydoğu’da ikinci seçime girerken ne olduğunu, niçin olduğunu tam anlayamadığımız şeyler oldu, HDP güzel bir başarı yakalamıştı ama geldiğimiz nokta böyle. Birçok anlaşılmaz nokta var, ama herhalde hükümetin kendi tercihiydi, kendilerine göre hesapları vardı. Orda evler boşaltıldı, insanlar çok zor günler yaşadı hepimiz de buna şahit olduk. Türkiye’nin batısı çok fazla bilgi sahibi değildi, bu yönde eleştiriler de geliyordu. Ama ben kalben bölündüğümüzü düşünmüyorum."


CHP böyle davranmayabilirdi


Konuyu CHP’nin dokunulmazlıklar konusundaki tavrına getiriyorum. CHP’nin tavrı yanlış mıydı? Bu konuda CHP’den taraf mısınız yoksa muhalif mi? Biraz zorlanıyor ama yanıtsız bırakmıyor. "Gerek yoktu, nasılsa MHP ve AK Parti oyları yetiyordu ama kanunla çıkartmak istediler. CHP böyle davranmayabilirdi.’’ 

'Bu konudaki tavrınızı, eleştirinizi Kemal Bey'le paylaştınız mı? diyince "Anladınız siz" diyerek gülümsüyor: "Görüşlerimi ve yanlış gördüğüm herşeyi paylaşırım, hatta çocuklarım bana ‘müzmin muhalif’ der. 

Herkes için yürüyüyoruz

Yürüyüşe yönelik eleştirileri de doğal karşılıyor Selvi Kılıçdaroğlu: "Kaç gündür duyuyoruz, hakkınız olan bir yürüyüş için ‘müsaade ettik, izin verdik‘ açıklamaları yapılıyor. Sanki bir lütufmuş gibi... Şaşırmıyorum ama şu bir gerçek; buranın siyasetle alakası yok, her ne kadar ısrarla ilişkilendirilmeye çalışılsa da…" 

Merak edilen yürüyüşün nereye varacağını sorduğumuzda, "Ben de bilmiyorum ama dileğimiz bunun devamlılığının olması, umudun sürmesi, çok üzücü şeyler yaşıyoruz ve görüyoruz, mesela KHK ile görevden uzaklaştırıldıktan sona başlattıkları açlık grevini cezaevinde de sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumlarının kötüleştiğini öğrendim, üzülüyorum. İnsan bazen bişey diyemiyor artık, bu yüzden yürüyoruz, herkes için adalet diyoruz, hapistekiler için de dışardakiler için de."

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hasret 2017-07-07 19:13:00

Valla takdir edilecek kadın.

Avatar
Hasan Çınar Dersımlıyım 2017-07-09 11:37:37

İste dersımlı olmanının ayrılcalıgı bu bızım esımızde annamızda Özgur dusuncelerını söyler bızde onların dusuncelerıne saygı duyarız iste özgürlük ve devrımcılık budur devrıcılık bızim damarlarimizdadir Dersımlıler Devrımcı düsüncelerı icin ne bedeler ödedıler selvi ablama saygılarımı sunarken ellerınden öperım keske Kemal beyıde ikna edebılse ben Kemal beyden Dersımlı olması ve akrabam olması inankı Benı cıltırtıyor bu adam Ne yapıyor nerde o devrıcı Kemal dıye hayal edıyorum ianankı hayatının en iyi düsuncesını yaptı bu yürüyüşle çünkü bız devrımcıler olarak ancak piratıkten ancak halka kendımızı kabulendırırız halk bunu beklıyordu iste devrımcı iste dersımli bu halkın içine inmek onlara piratıkten bırseyler kabulendırmek umarım Kemal bey bundan sonra bu yürüyüşlerını davam eder o damarlarındaki devrımcı ruhunu sürdürür ve tarıhıeye yazılır gandı yada koltuğa yapışır koltukla beraber kayıp olur gider insalah devrimci ruhunu unutmaz koltuk uğruna

Avatar
Ülgen Zeyneloğlu 2017-07-08 21:39:23

Selvi hanım bence Hdp'ye yazılsın.
Chp'nin görevi ise Hdp'ye teröre karşı ciddi bir duruş sergilemeye çağırmaktır.
Hdp ancak bunu yaparsa politik bir parti kavramına uyar.

Avatar
Ayşe Gül YALKIN 2017-07-10 22:20:38

SELVİ HANIM HDP'ye yazılsın.
KEMAL Beyi de yanlış etkilemekten vaz geçsin.ZAZA 'larZAZA'ca konuşsun.Mahalli dil.HORASAN'dan ANADOLU'ya gelenTÜRKLDIR.
Bir kısmı da IRAN'a yerleşip TÜRKLÜĞÜNÜ KAYBETMIŞTIR.Siz de öyle mi yaptınız?
ANADOLU ,GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDEDİR ve böyle devam edecek.Hepsi de birbiriyle karışacak ve TÜRK olacak.

Avatar
Ayşe Gül Yalkın 2017-07-10 23:40:47

YORUM YAPMIŞTIM .
ÖNEMLİ OLAN CHP' nin başarılı olması.
SELVİ HANIM, siz ltf. konuşmayın.
BÜYÜK YANLIŞLIK YAPMAK KOLAYDIR !

Avatar
Mert 2017-07-13 00:52:19

Atatürk'ün Partisi ne durumda. HDP ye katılın Kılıçdaroğlu familyası