Başbakan'dan "Afrin'e operasyon" iddiasına ilişkin açıklama!

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam'a yaptığı ziyaretlerin ardında dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan'dan "Afrin'e operasyon" iddiasına ilişkin açıklama!

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam'a yaptığı ziyaretlerin ardında dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

25 Ağustos 2017 Cuma 23:14
Başbakan'dan "Afrin'e operasyon" iddiasına ilişkin açıklama!

Gazete Emek-Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam'a yaptığı ziyaretlerin ardında dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, özelikle son zamanlarda Rojava'nın Afrin kentine yönelik olası bir operasyona ilişkin, "Operasyon yaparsak davulla zurnayla yapmayız" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam ziyaretinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Rusya ile S-400 hava savunma füzesi alımı için anlaşmaya vardıklarını, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin vereceğini açıkladı.

NTV'nin aktardığına göre Yıldırım'ın öne çıkan diğer açıklamaları şöyle:

RUSYA VE İRAN'LA İŞBİRLİĞİ

Suriye'de Rusya ve İran ile işbirliği içindeyiz. Türkiye ve ABD'nin sahada karşı karşıya gelme ihtimalini de değerlendirdi.
(Türkiye ve ABD'nin sahada karşı karşıya gelme ihtimali) İki NATO ülkesinden bahsediyoruz olmamalı, olması için de bir sebep yok. PYD-YPG konusunda bize söylediklerinin dışında bir tutum alırlarsa tabii ki sorun olur.

'IKBY REFERANDUMU SAVAŞ SEBEBİ DEĞİL'


(MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Ikrak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bağımsızlık referandumunun savaş sebebi sayılması gerektiği yönündeki sözleri) 

Savaş devletler arasında olur, biz bunları devlet olarak tanımıyoruz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik haklarımıza karşı hareket içinde olursa bizim için savaş sebebidir. Ama burada Irak'ın parçası olan bir bölgesel yönetim var. Bu savaş nedeni olmaz. Ama Kuzey Irak yönetiminin bu yanlışta ısrar etmesinin anlamı yok.

AFRİN'E YÖNELİK OPERASYON İDDİASI

"Operasyon meselesi şudur. Türkiye’nin Suriye ile 911 kilometre sınırı var. En uzun sınırımız. 350 km Irak’la var. Buralardan bize çok terör tehdidi var. Hem DEAŞ ile hem de PKK ile mücadeleden kaynaklı, rejimin oradaki operasyonlarından kaynaklı, ülkemiz üzerinde baskı var, mülteciler var. Terör grupları var. Bunu hatırlayın, niye Fırat Kalkanı’nı başlattık. Burnumuzun dibinde, Kilis’te Gaziantep’te roket atmaya başladılar. Onun üzerine güvenli alan oluşturmak üzere Fırat kalkanını başlattık. Sınırlarımız boyunca her yer için mümkündür. Durup dururken bir yere saldıracak değiliz, ancak şartlar gerektirirse, can ve mal emniyeti tehdit altında olursa, hükümranlık haklarımıza zarar veren gelişme olursa misliyle karşılık veririz. Detaylar uygulamayla ilgilidir. Bir yere operasyon davulla zurnayla yapılmaz. Taktik hazırlığı ve planlama süreci olur. Şartların oluşması olur. Uluslararası istişareleri olur. Başka ülkenin topraklarına girmenin uluslararası, istişareleri, hukuki zemini olması ve meşru mazeretinin olması lazım."

'ATLET İŞİNİN DE ATLETİK OLDUĞUNU GÖRDÜK'

(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü'ndeki atletli fotoğrafını ve "Ben 'adalet' diyorum, onlar 'atlet' diyor" sözleri için) Atlet işinde de atletik olduğunu gördük. Adaleti iyice ucuzlattık, adaletle atletin ne ilgisi var?
(Kılıçdaroğlu'nun tutuklanacağı iddialarıyla ilgili) 'İstihareye mi yatmış, neye istinaden söylüyor? Gündemde kalmak için çıkarıyor.

'TÜRK SPORCU SAYISI ARTMALI'

Spor branşlarında elde edilen başarıların olumlu ancak milli takımlarda Türk sporcuların sayısının artırılmalı. Böyle taşıma su ile değirmen dönmez. Kendi çocuklarımızı yetiştireceğiz. Dünya kadar para veriyoruz bunlara. Bunun adı 'Desinler ki ağanın fesi var' olur ancak.

Son Güncelleme: 25.08.2017 23:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol