Rakka'da sona doğru!

YPG ve YPJ'nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) başlattığı Rakka operasyonunda sona doğru yaklaşılıyor. 

Rakka'da sona doğru!

YPG ve YPJ'nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) başlattığı Rakka operasyonunda sona doğru yaklaşılıyor. 

27 Temmuz 2017 Perşembe 13:56
Rakka'da sona doğru!

Gazete Emek- YPG ve YPJ'nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) başlattığı Rakka operasyonunda sona doğru yaklaşılıyor. 


Ağırlığını YPG’nin oluşturduğu DSG’nin Rakka’nın yarısını IŞİD’den temizlediği belirtilirken, ABD’nin son düzenlediği hava saldırılarında en az 29 sivilin hayatını kaybettiği haberi geldi.


Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre, ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun dün düzenlediği hava saldırılarında ölen 29 kişinin sekizi çocuk. ‘Rakka Sessizce Katlediliyor’ isimli, kentteki sivil aktivistlerin kurduğu internet sitesi ise ölü sayısını 39 olarak verdi.


Diğer yandan, DSG’nin son ilerlemelerle birlikte Rakka’nın yarısını ele geçirdiği belirtiliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ‘IŞİD’in sert direnişine rağmen Rakka’nın yüzde 50’si şu an DSG kontrolünde” açıklaması yaptı.

Operasyona katılan Kadın Koruma Birlikleri’nin (YPJ) sözcüsü Nesrin Abdullah da AP ajansıyla söyleşisinde, kentin yüzde 45’ini kontrol altına aldıklarını söyledi. Abdullah, IŞİD’in çok fazla patlayıcı döşemiş olması nedeniyle ilerlemenin son dönemde yavaşladığını da ekledi.

Abdullah, “Rakka’nın her yerinde tuzaklar var ve bu, IŞİD’in zayıflığını gösteriyor. Sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaları da ilerlemeyi yavaşlatıyor” dedi. 

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kalmeh 2017-07-28 22:01:50

Ortadoğu'nun Aslan'ları YpG