CHP'li Özel: AYM'ye götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız

CHP, Resmi Gazete’de yayınlanan KHK’ların iptali için AYM’ye başvurmaya hazırlanıyor.

CHP'li Özel: AYM'ye götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız

CHP, Resmi Gazete’de yayınlanan KHK’ların iptali için AYM’ye başvurmaya hazırlanıyor.

10 Mart 2018 Cumartesi 15:09
CHP'li Özel: AYM'ye götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız

Gazete Emek- CHP, Resmi Gazete’de yayınlanan KHK’ların iptali için AYM’ye başvurmaya hazırlanıyor.

CHP’li Özgür Özel, “Anayasa hukuku konusunda deneyimli bilim insanları ile bir çalıştay düzenledik, orada görüşlerini aldık. Şu anda her bir KHK üzerinde titizlikle ayrı ayrı çalışıyoruz. AYM’ye götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız” dedi.

Özel, OHAL KHK’larının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından CHP’nin izleyecekleri yol haritasını değerlendirdi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan CHP’li Özel, ‘Cumhuriyet tarihinin en hukuksuz ara döneminin içinde olunduğunu’ söyledi.
 
“Burada da 31 tane Kanun Hükmünde Kararname ile karşı karşıyayız” diyen Özel, şu görüşleri dile getirdi:


'UZUN SÜREDİR ÇALIŞIYORDUK'

 Bunlardan 5 tanesi 1,5 yıl önce kanunlaşmış ve tarafımızdan Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü. Geriye kalanlarla ilgili normal şartlarda herhangi bir tanesi için bile 60 günlük sürede Anayasa Mahkemesi başvurusu hazırlanması oldukça külfetli bir iş. Böyle bir şey ile karşılaşacağımızı biliyorduk, bu nedenle uzun süredir KHK’ları çalışıyorduk.

'HEPSİ ÜZERİNDE TİTİZLİKLE DURUYORUZ'

 Tüm Anayasa Komisyonu ve Adalet Komisyonu üyesi milletvekillerimizle yaptığımız toplantıda işbölümü yapmış, her KHK’yı milletvekillerimize bölüştürmüş ve raporlarını almıştık. Anayasa hukuku konusunda deneyimli bilim insanları ile basına ve kamuoyuna kapalı bir çalıştay düzenledik, orada görüşlerini aldık. Şu anda her bir KHK üzerinde titizlikle ayrı ayrı çalışıyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız. Elbette KHK’lar açısından 10 gün içinde şekil yönünden itiraz 60 gün içinde eylemli içtüzük ihlali olarak değerlendirdiğimiz yönlerden itiraz ve ayrıca esasa yönelik itirazlarımız olacak.

'SİYASİ PARTİLERDEN KATKI İSTEYEBİLİRİZ'

CHP’ye sağlanmış olan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapma ödev ve sorumluluğunun ağırlığını, tüm siyasi partileri etkiliyor olması nedeniyle de diğer siyasi partilerin bu konuda görüşlerini alacak bir siyasi partiler turu planlayabilir, katkılarını talep edebiliriz. Ancak bunun için konuyu MYK toplantısında tartışıp, olumlu bir karar alınması gerekiyor.

Kaynak: Duvar

Son Güncelleme: 10.03.2018 15:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol