Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na sitem etti; siyasi hayatına ilişkin bilgi verdi!

HDP'nin Edirne'de tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu'na ilişkin sitemlerini dile getirdi. Demirtaş, siyasi hayatına ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na sitem etti; siyasi hayatına ilişkin bilgi verdi!

HDP'nin Edirne'de tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu'na ilişkin sitemlerini dile getirdi. Demirtaş, siyasi hayatına ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu. 

09 Eylül 2017 Cumartesi 15:16
Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na sitem etti; siyasi hayatına ilişkin bilgi verdi!

Gazete Emek-HDP'nin Edirne'de tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu'na ilişkin sitemlerini dile getirdi. Demirtaş, siyasi hayatına ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu. 


Mahkemeye çıkarılmadan aylardır tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden Express dergisinin sorularını yazılı olarak yanıtlayan Demirtaş, gündemdeki konulara değindi.

CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’nün ‘geç kaldığı için eleştirilese de genelde kabul gördüğünü’ ifade eden Demirtaş, “Bu tür hamlelerin devamı gelmezse ya da çıta düşürülürse sırf toplumda birikmiş gazı alma misyonuna dönüşmüş olur. Önemli olan bundan sonra kesintisiz bir şekilde ne yapılacağıdır” dedi.

CHP gibi HDP de tutuklu vekilleri için dört kentte ‘Adalet ve Vicdan Nöbeti’ tutmuştu. Bu eylemler polisin yoğun ablukasında sürerken, sadece birkaç CHP’li vekil HDP’yi ziyarete gelmişti. HDP’li bir heyet de daha önce CHP’nin yürüyüşe sembolik de olsa destek vermişti.

Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nun ablukaya yeterince karşı çıkmamakla suçladı: “HDP’ye ve önceki partilerimize siyasi tarihimiz boyunca hep ayrımcılık yapıldı. Kürtlerin öncülük yaptıkları bütün hamleleri terörize etmek resmi bir devlet politikasıdır. Aslında ‘Adalet’ diyerek yürüyen Kılıçdaroğlu’nun HDP nöbetini ziyaret ederek ablukanın kaldırılmasını istemesi lâzım. Adaletse, hepimiz için olmalı. Referandumla birlikte oluşan ‘Hayır’ cephesinin demokrasi blokuna dönüşebilmesi gerekiyor. Stratejik ittifaklar yapılmasa bile, taktik işbirlikleri için eksik yanlarımızın değil, ortak yanlarımızın ön plana çıkarılması gerekiyor.”

‘Terörle anmak algı operasyonu’

Partisine yönelik operasyonlar anımsatılan Demirtaş, “İlk amaç referandumda HDP’yi baypas etmekti. Şimdiki hedef de önümüzdeki üç seçime doğru giderken HDP’yi zayıflatmaktır” dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin, ‘mutlak iktidar ve başkanlık hedefleri önündeki en büyük engel olarak gördükleri HDP’yi sistematik olarak tasfiye etmek istediklerini’ söyledi.

HDP’yi terörle anmanın ‘ciddi bir manipülasyon ve algı operasyonu’ olduğunu savunan HDP lideri, “Türkiye’ye en büyük tehdidi oluşturan geçmişten bu yana AKP-FETÖ ortaklığıdır” diye konuştu.

‘FETÖ’cüler mal gibi ortada kaldı’

Darbe girişiminin gerçek olduğuna kuşku olmadığını aktaran Demirtaş, şöyle devam etti: “Ancak bu darbe girişiminin önceden istihbaratının alındığı, darbeci gruplarla önceden pazarlıklar yapılarak darbeden vazgeçirildikleri, bu şekilde FETÖ’cü güruhun mal gibi ortada bırakılarak darbe teşebbüsüne girişimlerinin ve başarısız darbe girişimi nedeniyle tümden tasfiyelerinin planlandığı anlaşılıyor. FETÖ, AKP ile işbirliği içerisinde iken de Türkiye’de demokratik muhalefete büyük zararlar verdi. AKP ile yollarını ayırdıklarında da yine Türkiye ve demokratik muhalefete büyük zararlar verdi. Bunları besleyen büyüten de Erdoğan ve AKP’nin kendisidir. Bir gün FETÖ’cülerle birlikte olanlar ve besleyenler de yargıda hesap vereceklerdir.”

‘Siyasi hayatımın ortasındayım’

Demirtaş, “Kişisel olarak siyasi hayatınızın neresindesiniz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “‘Sonundayım’ diyebilmeyi ve bırakabilmeyi isterdim. Ama mücadele için yapacağım daha çok şey var. Siyasi hayatımın ortalarındayım gibime geliyor.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol