Demirtaş’ın ‘çözüm sürecine’ ilişkin eleştirdiği Davutoğlu’dan cevap: Zorunda kaldık!

Demirtaş'ın çözüm sürecinde verdiği sözleri tutmadığını söylediği dönemin Başbakanı Davutoğlu Diyarbakır’da isim vermeden Demirtaş'a cevap verdi.

Demirtaş’ın ‘çözüm sürecine’ ilişkin eleştirdiği Davutoğlu’dan cevap: Zorunda kaldık!

Demirtaş'ın çözüm sürecinde verdiği sözleri tutmadığını söylediği dönemin Başbakanı Davutoğlu Diyarbakır’da isim vermeden Demirtaş'a cevap verdi.

13 Nisan 2018 Cuma 22:30
Demirtaş’ın ‘çözüm sürecine’ ilişkin eleştirdiği Davutoğlu’dan cevap: Zorunda kaldık!

Gazete Emek- Demirtaş'ın çözüm sürecinde verdiği sözleri tutmadığını söylediği dönemin Başbakanı Davutoğlu Diyarbakır’da isim vermeden Demirtaş'a cevap verdi.

Eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesinin düzenlediği ‘Duruş Konuşmaları-Bilgi, Bilinç, Ahlak’ konulu konferansa katıldı.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşması sırasında yaptığı savunmada çözüm sürecinde verdiği sözleri tutmadığını belirttiği dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’da Demirtaş'a isim vermeden cevap verdi. Davutoğlu, "Cumhurbaşkanlığımız ve Milli Güvenlik Kurulu ile gerekli istişareyi yaptıktan sonra terörle mücadeleyi tekrar başlatmak zorunda kaldık" dedi.

Konferansta konuşan Davutoğlu, konuşmasının büyük bir bölümünü başbakanlık döneminde yaptıklarını anlatmaya ayırdı. 2013 yılında başlatılan ‘Çözüm Süreci’ hakkında da konuşan Davutoğlu, “7 Haziran seçimlerinde biz AK Parti olarak Meclis’te çoğunluğu sağlayamayınca bunlar iyice şımardı. Ceylanpınar’da 2 polisimizi şehit ettiklerinde bir sınırı geçtiklerini iyice anlaşıldı. 23 Temmuz’da benim Başbakanlığımda olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Cumhurbaşkanlığımız ve Milli Güvenlik Kurulu ile gerekli istişareyi yaptıktan sonra terörle mücadeleyi tekrar başlatmak zorunda kaldık” dedi.

SUR YIKIMINI GÖRMEZDEN GELDİ

Davutoğlu konuşmasında sokağa çıkma yasakları ve hendeklere de değindi. Başbakanken ‘Sur’u yapısına uygun inşa edin’ talimatı verdiğini söyleyen Davutoğlu, yerle bir edilen ilçede yaşanan yıkımı görmezden geldi. Sur’un yeninden inşa edildiğini ifade eden Davutoğlu, “Restorasyon çalışmaları için buraya geldiğimde arkadaşlara talimat verdim. Sur’u bütün tarihi mekanlarını özenle koruyarak, gözü rahatsız eden tek bir şey inşa etmeden tekrar yapacağız. Ben Toledo örneğini verdiğimde alçaklar hemen farklı yerlere çektiler. Hâlbuki dünyanın kültür mirasını bilenler bilir ki en iyi kurulmuş şehirlerden biridir. Onun da bir Sur'u var içinde. Diyarbakır’ın özellikle tarihi mekanları. İnşallah buradan çıkıp tek tek gezeceğim. Yanlış bir şey görürsem de bu benim üzerime emanettir ilgili arkadaşlara söyleyeceğim. Diyarbekir’e bir nebze zarar gelsin vicdanımız el vermez. Eğer varsa yanlış yapılan bir şeyler ileteceksiniz. Bu şehri koruyacağız. Taşını, toprağını, maneviyatını koruyacağız. Buraya modern mimari adına, özellikle Sur ve tarihi Diyarbakır’a herhangi bir şey yapılmasına rıza göstermeyiz. Yüksek binalar yapılmasına rıza göstermeyiz. Ve yine uçakla inildiğinde, bakıldığında Diyarbakır surları, içindeki kalp görüntüsü mutlaka muhafaza edilecek” dedi.

DAVUTOĞLU’DAN BAHÇELİ’YE GÖNDERME

Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde Diyarbakır’a geldiğinde kendisine ‘Serokvezir Davutoğlu’ ve ‘Serok Ahmet’ diye hitap edilmişti. Bu ifadeler o dönemde tepki ile karşılanmıştı. En büyük tepkiyi ise şu an Cumhur ittifakı içinde olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli göstermişti. Davutoğlu konuşmasında isim vermeden kendisine tepki gösteren Devlet Bahçeli’ye göndermede bulundu: “1 Nisan 2016’da, başbakanlıktan ayrılmadan kısa bir süre önce dedim ki Diyarbekir’e gitmek istiyorum. Sonra bazı siyasiler bunu istismar ettiler. Oradan tekbirler getirildi. Halk tezahürat yaptı, Serok Vezir Davutoğlu diye de Kürtçe ifade edilince sonra siyasilerin bir kısmı bunu istismar etti. İngiltere gittiğimde bana “prime minister Davutoğlu” denmesinden rahatsız olmuyorsunuz da, ya da dünyanın herhangi bir yerinden, Almanca, İngilizce, Arapça… Kürtçe bana başbakanım denmesinden niye rahatsız oluyorsunuz.”

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol