Erdoğan HDP'siz TBMM'nin açılışında konuştu: Onların yeri Kandil'dir!

TBMM'nin yeni yasama yılı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile başladı. 

Erdoğan HDP'siz TBMM'nin açılışında konuştu: Onların yeri Kandil'dir!

TBMM'nin yeni yasama yılı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile başladı. 

01 Ekim 2017 Pazar 16:19
Erdoğan HDP'siz TBMM'nin açılışında konuştu: Onların yeri Kandil'dir!

Gazete Emek- TBMM'nin yeni yasama yılı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile başladı. 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM başkanvekilleri, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, CHP ve MHP grup başkanvekilleri ve milletvekillerinin katıldığı törende, anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da Meclis’in açılış oturumuna katıldı.

Saat 14.00’te toplanan Genel Kurul’da milletvekilleri sıralarına konulan saksı çiçekleriyle karşılandı.

Geçen hafta kalp krizi sonucu hayatını kaybeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel de unutulmadı. Yüksel’in oturduğu sıraya fotoğrafı konuldu.

HDP SIRALARI BOŞ KALDI

Tutuklu milletvekillerine dikkat çekmek için aynı saatlerde Edirne Cezaevi önünde bulunan HDP milletvekilleri nedeniyle HDP grubu sıraları boştu. HDP’li bütün milletvekilleri, eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olduğu edirne Cezaevi önünde alternatif yasama yılı açılışı yaptı.

AK Parti ve MHP milletvekilleri ise tam kadro katıldı.

LİDERLER GENEL KURUL’DA

Meclis Genel Kurulu’na ilk olarak muhalefet liderleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geldi.

Başbakan Binali Yıldırım ise tam Genel Kurul başlama saatinde Genel Kurul salonunda yer aldı. Yıldırım ayakta alkışlanarak karşılandı.

SAYGI DURUŞU VE FATİHA OKUNDU

Meclis Başkanı İsmail Kahraman Genel Kurul’u açtıktan sonra milletvekillerini saygı duruşu ve Fatiha okumaya çağırdı. Saygı duruşunun ardından açılış konuşması yapıldı.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Meclis salı günü yapılacak oturuma kadar yeniden çalışmalarına ara verdi.


 
Birleşimi açan Kahraman konuşmasında özetle şunları söyledi:

CİHAT RUHUYLA ÇALIŞTILAR: 

Milletvekilleri donanımlı ve saygın kişilerdir. İçinde bulunduğumuz  26. dönemde 507 milletvekilimizin akademik kariyer yaptığını görmekteyiz. Ankara semalarında top sesleri yankılanırken tam bir cihat ruhu ile aylarca çalıştılar. Ülkemiz emperyalist güçlerin uşağı olan FETÖ eliyle darbe girişimine maruz kaldı. Darbenin önlenmesinin lideri halkımızı direnişe çağıran muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Mankurt kafalı FETÖ’cü teröristlere karşı ay yıldızlı bayrağımız altında birleşen necip milletimize tekrar teşekkür ediyorum.

YÜKLÜ BİR DÖNEM BEKLİYOR: 

TBMM’nin açılışından günümüze kadar geçen 97 yıllık sürede 65 hükümet kurulmuştur. Bir hükümetin ömrü ortalama 1.5 yıl olabilmiştir. Ülkemiz bütün ekonomik ve sosyal atılımlarını uzun soluklu hükümetler döneminde gerçekleştirdi. İçinde bulunduğumuz bina TBMM’nin 3. binasıdır. Temeli 26 Ekim 1938’de atılmıştır. Bu dönemde meclisimizi yüklü bir dönem beklemektedir. Ahtapotlar güçlü Türkiye yürüyüşümüzden bizi alıkoyamayacaklardır.

TEK MİLLET: 

Cumhurbaşkanımızın özetlediği güzel bir anlayış var; Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İnşallah bu istikamette yürüyeceğiz. Meclisimizin açılışından bugüne kadar hizmetleri geçenleri, Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm hizmet edenleri, aramızda olmayanları saygıyla anıyorum.

ERDOĞAN’DAN UYUM YASALARI VURGUSU

Kahraman’ın ardından Erdoğan kürsüye gelerek konuşma yaptı. Erdoğan’ın uzun konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:


Erdoğan: Terörle mücadeleye yönelik ihtiyaçlar kalktığında elbette OHAL de sona erecektir.

15 TEMMUZ MALAZGİRT GİBİ: 

15 Temmuz’da etten duvar ören vatandaşlarımız canını vermekten kaçınmamıştır. 15 Temmuz gibi felaketler ülkelerin birlikteliklerinin adeta test edildiği imtihanlardır. Biz devlet ve millet olarak bu imtihanı alnımızın akıyla verdik. Artık ülkemiz üzerinde karanlık emeller besleyenlerin işi çok daha zordur. Milletimiz oynanan oyunu görmüştür. 15 Temmuz artık bizim Malazgirt, İstanbul’un fethi, Dumlupınar gibi hepimizin ortak bir değeridir. Bu değere saygı duyan herkes milletimin gözünde yükselir. Bunu önemsizleştirmeye çalışan herkes de milletimizden hak ettiği cevabı alır. Darbenin doğrudan hedefi olan TBMM’deki partilerimizden çok daha fazla hassasiyet beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ: 

Türkiye 2019 seçimleri sonrası cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçecektir. Yasamanın yürütme organının tahakkümü altında olduğu gerekçesi böylece ortadan kalkmaktadır. Yasama yetkisi milletvekillerimizin uhdesinde bırakılıyor. Herhangi bir konuda yasa ile kararname çeliştiğinde geçerli olan yasa olacaktır. Yasamanın yürütme üzerindeki denetim yolları da açıktır. Hakimler Savcılar Kurulu’nun 13 üyesinden 7’si Meclis, 4’ü cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Yeni sistem güçler arasındaki ayrımı netleştirirken asıl kararı hep millete bırakıyor. Türkiye milli iradenin bu derece ön plana çıkarıldığı bir sisteme kavuşmuştur.


 
UYUM YASALARI DERHAL ÇIKARILMALI: 

Uyum yasaları başta olmak üzere yeni sistemin hayata geçmesini sağlayacak düzenlemeler üzerinde derhal çalışılmaya başlanması gerekiyor. 2019’dan önce tüm bu hazırlıkları bitirmiş olmalıyız. Elimizdeki imkanı kapsamlı bir yönetim reformu haline dönüştürme fırsatını çok iyi değerlendirmeliyiz.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERİLMEMELİ:

Her anlamda tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bu karmaşık dönemde herkesin bir hesabı bir yol haritası vardır. Ülkemizi her alanda dünyanın en büyük 10 devletinden biri haline getirme hedefinden en küçük bir taviz vermedik. Bu yılın ilk yarısındaki ortalama büyümenin yüzde 5,1 olması izlediğimiz kararlı politikanın göstergesidir. Bu olumlu ivmenin her geçen ay artarak süreceği gözlenmektedir. Hükümetten beklentim kamu mali disiplininden taviz vermeden vatandaşın hayatını kolaylaştıracak tedbirlerin alınması.

OHAL’E ELEŞTİRİLER KABUL EDİLEMEZ: 

FETÖ’nün devleti ele geçirmek için tüm kurumlar üzerinden yaptığı saldırıları milletimizle birlikte boşa çıkardık. Hiçbir siyasi ve kişisel çıkar terör örgütlerine destek anlamına gelecek bir söylemi mazur gösteremez. Yüksek yargı kurumlarından savcılara kadar tüm yargı sisteminin yıpratılması anlamına gelecek tutumları asla doğru bulmuyorum. OHAL’e yönelik bir takım nitelemeler kabul edilebilir değil. Olağanüstü tehditlerde karşı karşıya olduğumuzu kim inkar edebilir. Olağanüstü tehditler olağanüstü tedbirleri gerektirir. Bugüne kadar terör örgütleri ve mensupları dışında OHAL’den zarar gören olmamıştır. Terörle mücadeleye yönelik ihtiyaçlar kalktığında elbette OHAL de sona erecektir.

SINIRÖTESİ ADIM ADIM İLERLİYOR: 

Sınırötesi operasyonlar, işbirliği ile adım adım ilerliyor. Astana uzlaşması ile İdlib bölgesinde güvenli alan oluşturmanın gayreti içindeyiz. Sınırlarımız içinde ve dışında terörle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz.

KUZEY IRAK HÜSRANA UĞRAYACAK: 

Kuzey Irak yönetiminin yaptığı referandumun herhangi bir karşılığı yoktur. Kuzey Irak’ın adımının hayırlı sonucu olmaz. Fitne kuyusunun kazılmasına biz göz yumamayız. Bizim Türkmen kenti olduğunu bildiğimiz Kerkük üzerinden ülkemizin tehdit edilmesine asla tahammül edemeyiz. Bunun hesabını da sorarız. Kuzey Irak yönetimi eninde sonunda hüsrana uğramaya mahkumdur. Bu yanlıştan bir an önce dönüleceğini umuyoruz.

YANLIŞTAN DÖNERSE YANINDA OLURUZ: 

Bu yanlıştan bir an önce dönüleceğini umuyoruz. Kuzey Irak yönetimi yanlıştan döndükten sonra Türkiye yanında olacaktır.


AB SÜRECİNDE HAVLU ATAN OLMAYACAĞIZ: 

AB sürecinde havlu atan vazgeçen taraf biz olmayacağız. Ama bizim AB’ye ihtiyacımız kalmamıştır. AB bir atılım yapacaksa o da Türkiye’yi üye yaparak gerçek anlamda bir ekonomik kültürel genişmele hamlesini başlatmasıdır. Yapmazsa kendi yolumuzda ilerlemeye devam ederiz. TBMM’deki tüm partilerin iştirak ettiğini düşündüğümüz bu politikayı AB’den kesin cevap alana kadar devam ettireceğiz. Türkiye geçen yıl yaptığı 6 milyar dolarlık insani yardımla ABD’den sonra dünyada ikinci. Milli gelire oran bakımından ilk sırada. Bazılarının bu durumu yadırgadığını biliyorum. Bölgemizdeki tüm terör örgütlerinin yıkamadığı bir Türkiye güçlü bir Türkiye’dir. Her imtihan aynı zamanda bir imkandır.

‘ONLARIN YERİ KANDİL’

Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin HDP’nin açılışta olmamasına ilişkin sorusuna, “Onların yeri Kandil biliyorsunuz” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın konuşmasından çalışmalarına ara veren Meclis, salı günü yeniden toplanacak.

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol