Hasip Kaplan'a bir tepki de Ahmet Türk'ten geldi!

Hasip Kaplan'a HDP, DBP ve Sırrı Süreyya Önder'den sonra bir tepki de eski mesai arkadaşı Ahmet Türk'ten geldi. 

Hasip Kaplan'a bir tepki de Ahmet Türk'ten geldi!

Hasip Kaplan'a HDP, DBP ve Sırrı Süreyya Önder'den sonra bir tepki de eski mesai arkadaşı Ahmet Türk'ten geldi. 

11 Ocak 2018 Perşembe 11:16
Hasip Kaplan'a bir tepki de Ahmet Türk'ten geldi!

Gazete Emek- HDP'de Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın yeniden aday olmayacağını söylemesinin ardından adaylık tartışması başladı. HDP'li eski milletvekili Hasip Kaplan, "HDP'nin başına bir Kürt geçsin Sırrı gitsin film çeksin" sözleri ise gündeme bomba gibi düştü. Kaplan'a HDP, DBP ve Sırrı Süreyya Önder çok sert tepki gösterdi. Kaplan'a bir tepki de eski mesai arkadaşı Ahmet Türk'ten geldi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 11 Şubat'ta yapılacak kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra eş genel başkanlık için adı gündeme gelen, görevden alınan eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini ve eş genel başkanlığı daha genç ve dinamik arkadaşlarının yapması gerektiğini söyledi.

Türk, HDP eski Milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamaları için, "Talihsizliktir. Faşizme karşı ortak mücadele edilmesi gereken bir dönemde, geçmişte Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesim ile ilişkisi olduğunu söyleyen Kaplan'ın bu mesajları vermesi doğru değildir" dedi.

Selahattin Demirtaş, HDP'nin 11 Şubat'ta yapılacak olan kongrede aday olmayacağını açıkladı. HDP Eş Genel Başkanlığı için 'Ağabey'  formülünde adı geçen Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, konuştu. Türk, adının gündeme geldiğinden haberi olmadığını ve böyle bir görevi sağlık sorunları nedeniyle düşünmediğini belirterek, şöyle dedi:


"Bu görevi genç ve dinamik arkadaşların yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim sağlık sorunlarım var. Partimiz bölge kongeransları yapacak. Bu konferanslardan sonra güçlü bir kongre için her zaman destek vermemiz lazımdır. Bu çalışmalara sağlığım el verdiği ölçüde katkı sunmaya hazırım. Eş başkanlık için sağlık koşullarım el vermiyor, böyle bir görev düşünmüyorum."

"Talihsizlik"

Türk, HDP eski Miletvekili Hasip Kaplan'ın tartışmalara neden olan açıklamalarını da talihsizlik olarak değerlendirdi. Türk, şöyle konuştu:

"Faşizm ile mücadele edilmesi gereken bir durumda birlikte hareket ettiğimiz kesimler için böyle bir açıklamanın yapılması talihsizlik olmuştur. Sol ve sosyalist kesim ve aydınlarla birlikte bu mücadeleyi veriyoruz. Hasip bey geçmişte kendisi Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesimlerle ilikisi olduğunu söylemiştir. Şimdi kalkıp böyle bir açıklama yapması talihsizlik olmuştur diye düşünüyorum."

Foto: Hasan Akbaş

Son Güncelleme: 11.01.2018 13:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol