Kılıçdaroğlu: Erdoğan seçimden sonra da OHAL'i kaldırmayacak

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kanal D ' seçim Özel' programından Hande Fırat ile Hakan Çelik'in sorularını cevaplıyor. 

Kılıçdaroğlu: Erdoğan seçimden sonra da OHAL'i kaldırmayacak

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kanal D ' seçim Özel' programından Hande Fırat ile Hakan Çelik'in sorularını cevaplıyor. 

11 Haziran 2018 Pazartesi 23:30
Kılıçdaroğlu: Erdoğan seçimden sonra da OHAL'i kaldırmayacak

Gazete EmekCHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kanal D ' seçim Özel' programından Hande Fırat ile Hakan Çelik'in sorularını cevaplıyor. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Kandil operasyonu

"Bu ülke terörden çok çekti. 10 binlerce insanımızı kaybettik. Terörle mücadele hepimizin ortak arzusudur. Sayın Erdoğan'ın her olaydan sonra muhalefeti suçlamak gibi bir huyu vardır.  Bunu kimse ciddiye almaz. bu ülkede 16 yıldır terörle uğraşıyorlar.

 Gazetelerde zaman zaman okuyoruz PKK'nın Kandil'den ayrılıp başka bir yere yerleştiğine dair. Kandil'in öteden beri PKK'nın konuşlandığı bir yer olduğunu biliyoruz. Gazeteciler, siyasiler gitti. Dolmabahçe'de oturup pazarlık yaptı.

PKK hangi siyasi lidere saldırdı. Bana saldırdı bir er hayatını kaybetti. Bizim herhangi bir terör örgütüne destek verdiğimizi kanıtlasınlar, siyaseti bırakırım. Ama onlar oturdu konuştular onlarla.

16 yıldır terörü bitiremediler. Ben 4 yılda çözemezsem siyaseti bırakıcağım. Çözüm akılla çözülür. Siz başkalarının telkiniyle sorun çözmeye çalışırsanız maşa olursunuz.

Suriyelileri göndereceğiz

Onların evini yolunu parkını hastanesini yapacağız. Eğer dönmek istemezlerse de dönecekler. Başka ülkede dönmek istemeyince göndermiyorlar mı? Herşeyini yaptık niye gitmesinler? Biz devletiz. Biz orada istihdam sağlayacağız. Sadece ekonomik değil, sosyal ilişkilerimizi de geliştireceğiz. Bölge gerçekten istikrara kavuşacak. Bizim ufkumuza Erdoğan ve arkadaşlarının ufku yetişemez. 

Dış politika düşmanlık üzerine inşa edilemez. Barış üzerine inşa etmek zorundayız. Biz Yunanistan ile zamanında savaştık. Ama Atatürk'ü Nobel'e aday gösterdi. Biz çıkar ve dostluk üzerine ilişkileri inşa etmek zorundayız.

Biz borçlanarak değil, alın teri ile üreterek oraya gideceğiz. İskenderun'un çimentosu orada kullanılacak. Orada ortak fabrikalar kuracak, sanat dünyasını geliştireceğiz. Onlarla beraber yapacağız, kalkındıracağız.

Doğu'dan yatırımlarla Türkiye iyi para kazanabilir. Batı'dan da demokrasi kültürünü geliştirmemiz lazım.

OHAL tartışması

 İnce meydanlarda diyor 48 saatte OHAL'i kaldıracağız.diye.  Ya Sayın İnce ya da ekonomiden sorumlu yardımcısı " Hükümetin MB'ye enflasyonu kaldıracağız ve hiçbir aracına müdahale edilmeyecektir.

Erdoğan niye seçimden sonra OHAL'i kaldıracağım diyor. Niye seçimde ülkeyi kan mı götürecek? Ben Erdoğan'ın söylediklerine şahsen güvenmiyorum. Erdoğan'ın hafızasında boşluk var. Dün söylediklerini unutuyor. 

Seçimden sonra Erdoğan yine de OHAL'i kaldırmayacak. Demişti "OHAL'i grevleri yasaklansın diye getirdik" diye. Erdoğan onu söyler bunu söyler her gün başka şey söyler. Ama artık eskisi gibi değil. Vatandaş sorguluyor artık. Erdoğan ülkeyi OHAL'le yönetmek istiyor.

Binali Bey FETÖ temizlendi diyor. O zaman OHAL hala niye var?

Kaynak: Cumhuriyet

Son Güncelleme: 11.06.2018 23:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol