Saadet Partisi'nden Kürt Sorunu'nun çözümü için hükümete müzakere çağrısı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ, son dönemde yaşanan sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Saadet Partisi'nden Kürt Sorunu'nun çözümü için hükümete müzakere çağrısı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ, son dönemde yaşanan sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

02 Ekim 2017 Pazartesi 12:23
Saadet Partisi'nden Kürt Sorunu'nun çözümü için hükümete müzakere çağrısı

Gazete Emek- Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ, son dönemde yaşanan sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 


Atik Ağdağ, Kürdistan Bölgesi’nde düzenlenen referandumla ilgili “Sıkıntıların çözümü, birbirimizi tehdit etmek yerine daha fazla diplomasi, siyaset ve müzakere ortamının oluşmasından geçmektedir” dedi.
 

Ağdağ, tarihi kırılma yaratacak ve ağır bedellerle sonuçlanacak hadiseleri günlük siyasi günlük politikalar çerçevesinde değerlendirmenin yanlış olduğunu söyledi.
 
Referandumun zamansız olduğunu düşündüklerini ancak kardeşlik hukukunu unutmamak gerektiğini belirten Atik Ağdağ , şöyle devam etti:
 
“Çünkü burada ülkelerin kaderlerini tayin eden süreçler var. Biz ahlaken de siyaseten de fırsat yakalamışken ‘Şuranın da gönlünü alalım, buranın gönlülünü edelim’ yaklaşımından uzak dururuz. Bizim için esas olan şey haklardır. Bir yapı bir kurum bir şey bir şey söyler, birşey ister,iddiada bulunur
 
Bu onun hakkı mıdır? Ona bakılır önce. Meseleler hele hele milyonları ilgilendiren meseleler Ortadoğu’nun bu kadar sıkıntıya, badireye girdiği bir sürede problemlerin daha da büyümesi değil, dinmesi daha sükunetle ele alınmalı. Tehdidi, şantajı değil masayı, siyaseti ve diplomasiyi önceleriz biz.
 
Bu çerçevede biz parti olarak, Kuzey Irak’ta yapılan referandumun zamansız ve gelecek planları ve şartları düşünüldüğünde daha fazla müzakere edilmeye muhtaç bir referandum süreci olarak gördük. Genel Başkanımız, parti olarak bu konudaki yaklaşımını partinin muhtelif zamanlarda, partide yaptığı açıklamalarda, Sayın Barzani’ye de bir kardeşlik hukuku çerçevesinde bu mesajlarını iletti.”
 
Hükümetesorunların çözümü için müzakere çağrısnda bulunan Ağdağ, şöyle devam etti:
 
“Türkiye’nin genel olarak dış politikasında, çerevesinde takındığı özellikle hükümetin takındığı tavrı hem süreç açısından hem de gelecek açısından çok doğru bulmadık. Zira aynı konuda yanlış olduğunu düşündüğümüz mesele olabilir ama çözüm konusunda farklılıklarımız var.

 
Bizim özellikle bölgemizin, içerisine düştüğü sıkıntıların çözümü, birbirimizi tehdit etmek, birbirimizi inadına birşey yapmak değil, daha fazla uzlaşı, daha fazla konuşma, daha fazla diplomasi ve siyasetin müzakere ortamının oluşmasından geçmektedir.”
 
SP Genel Başkan Yardımcısı, Kürt sorununun çözümüyle ilgili şunları kaydetti:
 
“Kürt sorunu ve Kürt siyaseti, İslam toplumunun en önemli toplumu, ferdi topluluğu olan Kürtlere yönelik meseleyi, bu üç ülkenin hatta İran’ı katarak dört ülkenin, Kürt tarafanın temsilcilerini de aralarına alarak, belirli bir müzakere çerçevesinde götürmesini hep ifade ettik.
 
Rahmetli Hocamız, Milli Görüş Hareketi’nin kurucu lideri, rahmetli Hocamız da bunu hep dile getirdi.  Geçmişe dönük hem meclis kürsüsünden, hem çeşitli programlarda bu konuşmalarda bu durumu ifade etti.
 
Bugün gelinen noktada yaşanan süreçler, kabul etmediğimiz süreçler olsa bile birbirimizi tehdit etmeden, kardeşlik hukukumuza zarar vermeden, ülkelerin ve bölgenin daha fazla kutuplaşması, çatışması ayrıma gitmesi değil, tam tersine birleşmeyi muhafaza edici bir şekilde adım atılmasını arzu ediyoruz.”
 
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı 6. Olağan Kongresi, Bostancı Gösteri Merkezi'nde yapıldı.
 
SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlununda katıldığı kongrede, SP İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, görevini tek aday olarak seçime katılan Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Sevim'e devretti.

Kaynak: Rudaw
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol