Soylu: Bu kış hiç yerimizde durmayacağız, hep operasyon yapacağız!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayramlaşmak için gittiği memleketi Trabzon'dan sert mesajlar verdi.

Soylu: Bu kış hiç yerimizde durmayacağız, hep operasyon yapacağız!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayramlaşmak için gittiği memleketi Trabzon'dan sert mesajlar verdi.

03 Eylül 2017 Pazar 00:13
Soylu: Bu kış hiç yerimizde durmayacağız, hep operasyon yapacağız!

Gazete Emek-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayramlaşmak için gittiği memleketi Trabzon'dan sert mesajlar verdi. Geçen yıl bu bahar için "Bahar ayından itibaren artık kimse PKK diyemeyecek, adını ağzına alamayacak, bitireceğiz" diyen Soylu bu defa ise "Bu kış hiç yerimizde durmayacağız. Bu kış tamamen operasyonlarla geçecek” dedi. 


Soylu ayrıca, ABD'nin PYD'ye yaptığı silah yardımıyla alakalı olarak da "Bu sabah bize gelen istihbaratlarda çok da hoş şeyler yok" ifadesini kullandı.


'YAKALARINA YAPIŞMAYI BİLİRİZ'


Soylu, CHP'nin Adalet Kurultayı'nda yaşanan ‘içki içme’ tartışması hakkında ise şunları söyledi: “Bir şeyi söylemek zorundayım kimse kusura bakmasın. ‘Çanakkale’ deyince biz oturduğumuz yerden doğruluruz. Bizim oraya hürmetimiz ve saygımız var. Bugün ezan hür ve özgür okunuyorsa, eğer bugün biz bu topraklarda var isek, orada adı sanı belli olmayan, yokluk ve fukaralık içerisinde bu ülkenin hürriyetini başkalarının postallarının altında ezdirmemek için fedai can edenlere borçlu olduğumuzu biliyoruz. Kim orada içki âlemleri yapıyor, o bize emanet edilenlerin ruhunun mukassem ediyorsa biz onların yakasına yapışmayı biliriz. Bunu böyle bilsinler.”


Terörle mücadelenin en üst düzeyde sürdüğünü kaydeden Bakan Soylu şunları kaydetti: 

“Terörle mücadele en üst düzeyde devam etmektedir. İşte 2 gün önce 9 terörist, dün Tunceli’de 5 terörist, arkadaşlarımız birazdan açıklayacak aynı yerde 3 tane daha terörist, toplam 8 terörist Tunceli’de etkisiz hale getirildi. Operasyonlarımız o noktalarda sürüyor. Burada arkadaşlarımız bayram, tatil demeden mücadele veriyor. Hatta bu dönem tayin dönemidir, görevini alan hiç zaman kaybetmeden ertesi gün görevine başladı. Çünkü terörle mücadele bunu erteleyebilmek ‘Durun biz bunu kullanalım, tatil yapalım’ gibi bir anlayış söz konusu değildir. Bizi sevindiren morallerinin en üst düzeyde olmalarıdır. Bu konuda vatandaşın da moralleri en üst düzeydedir. Ama bu terör örgütünün oluşturduğu kırıntıları tamamen silindiği anlamına gelmez. Yapmamız gereken çok iş var. Özellikle güvenlik kuvvetlerimizin dışında yapılması gereken çok işler var. Bunda herkesin görev ve sorumluluğu var.”

'İHA'LARLA DAHA ÇOK TERÖRİST GÖRÜYORUZ'

İnsansız hava araçlarıyla çok terörist gördüklerini ve terörle mücadele hukuk kuralları dışına çıkmamaya itina gösterildiğine işaret eden Bakan Soylu şöyle devam etti:

“Terörle mücadelede demokrasi ve hukuk kuralları dışında bugüne kadar hiç ayrılmadık. Biz çok terörist görüyoruz. Yani İHA’larla çok terörist görüyoruz. Kısıtlarımız vardır, biz bu kısıtlarımız dışında kesinlikle hamle ortaya koymayız. Özellikle terörist olarak nitelendirmediğimiz veya vatandaşı bir şekilde teröristle yan yana gördüğümüz hiçbir noktada bir müdahale bugüne kadar ortaya koymadık. Teröristle vatandaşı ayırarak esas terörle mücadele ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu konuda da güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli davranmaktadırlar. Bir takım hatalar eksiklikler olabilir. Bunları da değerlendirerek gerekli tedbirleri de alıyoruz.”

ABD'nin PYD’ye silah desteği yönünde yeni istihbari bilgiler aldıklarını ifade eden ve bu konuda tepki gösteren Bakan Soylu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz terörle mücadele ederken ‘Ben PYD’ye destek veriyorum’ diyen bizim müttefiklerimiz, bu sabah bize gelen istihbaratlarda çok da hoş şeyler yok. Yine müttefiklerimiz kanalıyla bu özellikle uzaktan atılan, Türkiye içerisine sızdırılmaya çalışılan, dönem dönem de ele geçirilen füzeler meselesi, bizim müttefiklerimiz konusunda onlara soracağımız onlarında sorgulayacağı ciddi hadiselerdir. Amerika ‘Ben PYD’ye destek veriyorum’ diyerek esas itibarıyla Türkiye içerisindeki PKK’ya silah, mühimmat desteğini bilerek-bilmeyerek, isteyerek-istemeyerek, yakaladıklarımız birçoğunda orada kullanılan bu menşeler söz konusudur. Biz müttefiklerimizle ilgili sorumluğunu yerine getiren bir devlet ve milletiz. Bugüne kadara Türkiye müttefiklerine karşı ikircikli bir anlayışta olmamıştır olamaz da, olmayacak da. Ama müttefiklerimizin bize karşı ikircikli davranışta olmaları elbette ki bizi daha yüksek tedbirler almamızı gerektirecektir. Bu en doğal hakkımız. Daha dikkatli olabileceğimiz bir döneme gidiyoruz.”

'KIŞ OPERASYONLARLA GEÇECEK'

Önümüzdeki kış döneminin tamamen operasyonlarla geçeceğini duyuran Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Terör konusunda insanlarımız rahat olsun. Özellikle insansız hava araçları terör örgütlerinin topyekun dolaşmasına engel teşkil etmektedir. 2’li ya da 3’lü gruplara ayrıldılar. Bizde sahaya iyi bir şekilde yayıldık. Özellikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çok daha yüksek bir terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin. Bunun karşılığında da onlarda bir takım eylemleri yapmaya çalışacaklardır. Bunun için kendi içlerindeki değerlendirmeleri de takip ediyoruz. Tüm güvenlik kuvvetlerimizle topyekun bu mücadeleyi gerçekleştiriyoruz. Bu kış hiç yerimizde durmayacağız. Bu kış tamamen operasyonlarla geçecek. Sınırlarımızdaki duvar çalışmalarımız da sürüyor.”
Uyuşturucu konusunda yakalamalarda geçen yıla oranla 2 kat artış yakaladıklarını da anlatan Bakan Soylu, bayram tatili nedeniyle trafik kazalarını önleme noktasında başlattıkları 'Frene değil kurala güven' kampanyasının ise önceki yıllara nazaran olumlu sonuçlar verdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol