Bakan'dan HDP'li Vekil'e stad sözü!

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi görüşülürken konuşan HDP Van milletvekili Lezgin Botan Spor Bakanı Osman Aşkın Bek'ten Van stad için söz aldı. 

Bakan'dan HDP'li Vekil'e stad sözü!

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi görüşülürken konuşan HDP Van milletvekili Lezgin Botan Spor Bakanı Osman Aşkın Bek'ten Van stad için söz aldı. 

09 Kasım 2017 Perşembe 13:17
Bakan'dan HDP'li Vekil'e stad sözü!

Gazete Emek- Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi görüşülürken konuşan HDP Van milletvekili Lezgin Botan Spor Bakanı Osman Aşkın Bek'ten Van stad için söz aldı. 

Botan Van'da ciddi bir gençlik potansiyelinin olduğunu ancak spor yapacakları tesislerin olmadığını belirterek, Van'a yönelik negatif bir ayrımcılığın olmaması gerektiğine dikkat çekti

HDP'li vekil sözlerini şöyle sürdürdü:

“Van ili, Büyükşehir olmasına rağmen Van'da bir şehir stadyumu yok Sayın Bakan. Burada bu akşam Van'a bu sözü verirseniz hem Van'ı hem de bizi ihya edersiniz. Ben bu sözü burada alarak ayrılmak istiyorum bu akşam; çünkü biliyorsunuz, depremde şehir stadyumu büyük zarar gördü ve dönemin bakanı defalarca söz vermesine rağmen maalesef yapılmadı. Vanspor Van için çok değerlidir ama şu an üçüncü lige gerilemiş durumda. Şehir stadyumu Van için çok hayati öneme sahiptir; Van ekonomisi, Van gençleri için oldukça önemlidir. Dolayısıyla, biz bu akşam bu sözü burada sizden alarak ayrılmak istiyoruz. Van'ın gözü kulağı burada; çünkü çok önemli bir bakanlığın şu an bütçesini görüşüyoruz. Bu sözü bekliyorum Sayın Bakanım. Yine Vanspor, gerçekten, birinci ligde olmayı hak ediyor. Büyükşehre kayyum atandığı gibi, şu an Vanspor'un da yönetimi istifa ettirildi. Orada da ciddi sıkıntılar var, ciddi rant kavgaları var; bu konuda da sizin duyarlılığınızı istirham ediyorum ve ilgilenmenizi istiyorum.

Van'daki uyuşturucu sorunu

Sayın Bakan, Van genç bir şehir. Çünkü yaş ortalaması 20. Buna karşın bu gençlerin yüzde 40'ı şu an işsiz ve bu gençler, gerçekten, şu an uyuşturucu çetelerinin pençesinde kıvranıyor. Defalarca biz soru önergeleri verdik, bakanlıkların dikkatini çekmeye çalıştık. Çok ciddi operasyonların veya bunu engelleyecek, uyuşturucu tacirlerine yönelik ciddi tedbirlerin gelişmediğini de burada bilginize sunmak istiyorum. Dolayısıyla, Van'daki bu yüksek gençlik potansiyeline imkân, olanak sağlanmasını istirham ediyorum.
        
Van sadece Van'dan ibaret değil 

Bu arada şunu da söyleyeyim: Son olarak, biliyorsunuz, tekvandoda Nur Tatar, dünya şampiyonu oldu. Yine, Mehmet Akkoyun 10 bin metrede Balkan şampiyonu oldu. Nice Mehmetlerin, nice Nur Tatarların yetişebileceği bir potansiyel var Van'da. Bunun için özellikle bu olanakların sağlanması lazım. Stadyumun mutlaka, bir an önce yapılması lazım. Yine, atletizm salonları, su sporları; spor komplekslerine ihtiyacı var Van'da. 1 milyon 200 bin kişilik bir kentten söz ediyoruz, dinamik bir kentten söz ediyoruz, gençlik potansiyelinin çok yüksek olduğu bir kentten, çok büyük mücevherlerin, değerlerin yetişeceği bir kentten söz ediyoruz. Bu konuda Hükûmetin özellikle üzerine düşmesini, düşünmesi ve bir çaba içerisinde olmasını diliyorum. Van'a bu anlamda bir pozitif ayrımcılığın da yapılması gerekiyor; çünkü Van sadece Van'dan ibaret değil, çevre iller için de bir çekim merkezidir.
 

Sonuç olarak şu an özellikle burada arkadaşların huzurunda Van'da stat için söz almak istiyoruz Sayın Bakanım.”

Botan’ın konuşmasından Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in “Sayın Bakanım, şu sözü verin” ifadelerini kullanmasından sonra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da Van’da bir şehir stadyumu yapılmasının sözünü vererek gerekli çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Gazete Emek

Son Güncelleme: 09.11.2017 13:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol