4 Kasım operasyonları Van'da protesto edildi: Büyük bir darbedir!

HDP'nin Eş Genel Başkanları ve Milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonlarının üzerinden 1 yıl geçti.

4 Kasım operasyonları Van'da protesto edildi: Büyük bir darbedir!

HDP'nin Eş Genel Başkanları ve Milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonlarının üzerinden 1 yıl geçti.

04 Kasım 2017 Cumartesi 13:34
4 Kasım operasyonları Van'da protesto edildi: Büyük bir darbedir!

Gazete EmekHDP'nin Eş Genel Başkanları ve Milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonlarının üzerinden 1 yıl geçti. 


HDP’li vekillere dönük gözaltı ve tutuklama operasyonlarının başladığı 4 Kasım’ın üzerinden bir yıl geçti. 4 Kasım gecesi başlayan operasyonlar hala devam ederken, bir yıl içerisinde birçok HDP’li vekili tutuklandı. Partinin halen 9 milletvekilli çeşitli kentlerde tutuklu bulunuyor.

HDP'ye yönelik 4 Kasım operasyonu birçok yerde protesto edildi. Protestoların başında ise HDP'nin önceki Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve Tuğba Hezer'in vekilliklerinin düşürüldüğü Van oldu. 

HDP Van il binasında HDP Milletvekili Lezgin Botan, HDP İl Eş Başkanları, HDP'li yöneticilerin katılımı ile basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan HDP Van il Eş Başkanı Ümit Dede, 4 Kasım'ın Türkiye siyaset tarihine bir 'darbe' olarak geçtiğini söyledi. 

Dede, açıklamasında şunları söyledi: 

Bir yıl önce partimizin Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın ve 11 milletvekilinin bir gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınıp tutuklanmaları Türkiye siyaset tarihine 4 Kasım siyasi darbesi olarak geçmiştir. Bu, OHAL sürecinde demokratik siyasete vurulan en büyük darbelerden birisidir. 

İktidarın partimize ve demokratik siyasete yönelik bu operasyonuyla parlamento fiilen bağımlı ve taraflı olan, talimatlarla davranan yargıya teslim edilmiştir. 

Dede: Vekillerimiz hukuksuz bir şekilde rehin alınmıştır

Meclis, kendi temsilcilerine ve halkın demokratik iradesine sahip çıkamamıştır. 

Halen dokunulmazlıkları olan Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimiz hukuksuz bir şekilde rehin alınmıştır. Üstelik Anayasa Mahkemesi'nin, vekillerin yasama faaliyetlerinin engellenemeyeceğine dair emsal kararına rağmen tutukluluk halleri devam etmektedir. Mahkemeler bu tutumları ile hem AYM'nin kararını tanımamakta hem de Türkiye'nin imzaladığı uluslararası demokratik sözleşmeleri görmezden gelmektedir. 


20 Temmuz 2016’da Türkiye’nin tamamında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile TBMM adeta devre dışı bırakılarak tüm ülke Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yönetilmeye başlanmıştır. Demokratik mücadele yürüten muhalif tüm kesimler baskı altına alınmış, HDP ve bileşenlerine yönelik operasyonlar yoğunlaştırılmıştır. 


Bileşenimiz olan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 102 belediyesinin 94’üne kayyum atanarak 75 belediye eşbaşkanı ve başkanvekili tutuklanmıştır. 

4 Kasım 2016’dan bu yana Eş Genel Başkanlarımız dâhil olmak üzere 15 milletvekilimiz tutuklanmıştır. 9 milletvekilimiz ise hala cezaevindedir. Bu süreçte 27 milletvekili, bir kısmı birden fazla olmak üzere, gözaltına alınmış ve serbest bırakılmışlardır. Ayrıca Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Aysel Tuğluk 28 Aralık 2016’dan bu yana tutukludur. 

'Mücadeleye devam edeceğiz'

Bizler, Türkiye halklarını on yıllar sürecek bir cendereye sıkıştırmak, 'tek adam yönetimi'ne mahkum etmek isteyenlere karşı dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koyacağız. 

Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz. Faşizmi kurumsallaştırmaya çalışan iktidar karşısında en geniş demokrasi mücadelesinin verilmesi için elimizden geleni yapacağız. 
 

Son Güncelleme: 04.11.2017 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol