Diyarbakırlı avukata Almanya'dan ödül

Diyarbakır Barosu avukatlarından Cihan İpek'e Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi.

Diyarbakırlı avukata Almanya'dan ödül

Diyarbakır Barosu avukatlarından Cihan İpek'e Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi.

07 Nisan 2019 Pazar 13:10
Diyarbakırlı avukata Almanya'dan ödül

Gazete Emek-Diyarbakır Barosu avukatlarından Cihan İpek'e Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi. İpek, 'iki ülke arasında köprü kurduğu' için layık görüldüğü ödül hakkında, "Bu nişanı, farklı görüş ve düşüncede olanlarla önyargısız ve cesaretle diyaloğa geçebilmenin veya konuşmanın bir simgesi olarak kabul ediyorum" dedi.

Diyarbakır Barosu avukatlarından Cihan İpek, ‘Türkiye-Almanya arasında köprü olmasından’ dolayı Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na layık görüldü.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde elektriği ve suyu olmayan bir köyde doğan Cihan İpek, 1987 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1988’de avukatlığa başlayan İpek, 1993 yılında gittiği Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi’nde, kamu hukuku alanında ‘Yerel Yönetimlerin Kendi Kendilerini Yönetmesi’ konusunda yüksek lisans yaptı. Almanya’da Angelika Bauer ile evlenen İpek Türkiye’ye dönerek avukatlığı sürdürdü.

2005 yılından sonra Almanya Büyükelçiliği’nin, ‘Almanca bilen avukatlar listesinde’ yer alan İpek daha sonra ‘Güven duyulan avukatlar listesi’ne alındı. İpek’in çalışmalarını yakından takip eden Almanya, Diyarbakırlı avukatı ülkenin en önemli nişanlarından olan Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na layık gördü. Nişan, Almanya’da cumhurbaşkanlığı makamı tarafından veriliyor. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın İpek’i, “Siyasi, hukuki, kültürel çalışmaları ve fikirlerim nedeniyle, Türkiye ve Almanya arasında köprü rolü oynaması ve bu rolü iyi, keskin düşüncelerle, diğerlerinin görmediği bakış açısıyla, doğruları görerek, objektif ve çoğulcu bir yaklaşımla yapması” nedeniyle layık gördüği belirtildi.

‘FARKLI GÖRÜŞLERLE DİYALOĞUN SİMGESİ OLARAK KABUL EDİYORUM’

​Nişanı Steinmeier adına Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’dan alan İpek, “Çok mutlu oldum, derinden etkilendim. Aynı zamanda bu nişanı, farklı görüş ve düşüncede olanlarla önyargısız ve cesaretle diyaloğa geçebilmenin veya konuşmanın bir simgesi olarak hem Almanya’da hem de Türkiye’de kökleri olan ailem adına da kabul ediyorum” dedi.

YÜKSEK LİSANS TEZİ YEREL YÖNETİMLER ÜZERİNE

İpek, Almanya deneyimlerini Kürt sorununun çözümü için kullanabileceğini de vurgulayarak, “İnsan bir hukukçu olarak, Almanya’nın hukuk ve politik sisteminden çok şey öğrenebilir ve bunu Türkiye’de uygulayabilir. Bu nedenle yüksek lisans tezimi, “Almanya yerel yönetimlerinin kendi kendini yönetmesi hakkının Türkiye yerel yönetimlerine uygulanabilirliği” üzerine yazdım. Almanya’daki gibi yerel yönetimlerin kendi kendilerini yönetmesi tarzındaki bir federal sistemin, Türkiye’ye Kürt sorunu bağlamında ve demokratikleşmesinde büyük katkı sunabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

‘ÇOĞULCU HUKUK DEVLETİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Almanya’nın sorunun çözümüne katkı sunabileceğini söyleyen İpek, şöyle konuştu: “Almanya Federal Cumhuriyeti’nin, Türkiye ile olan tarihsel ve ekonomik bağları sayesinde, tarafların yeniden bir müzakere ve barış sürecine yönelmeleri için büyük katkı sunabileceğine inanıyorum. Doğal olarak Türkiye’nin şimdiki buyurgan rejim yapısından vazgeçmesi ve Kürtlerin de savaş baltalarını her zaman için gömmek istemeleri gerekir. Almanya Federal Cumhuriyeti, Türkiye’yi sadece İstanbul ve Ankara’dan ibaret görmemelidir. Aksine yatırım şirketleri ve diğer kuruluşları ile ülkenin doğu bölgelerinde de varlığını göstermelidir. İlk adım olarak da Diyarbakır’da bir Alman Okulu ve Goethe Enstitüsü açılabilir. Denilir ki: “Küçük birçok kişinin, küçük birçok yerde, atacağı küçük adımlar, dünyanın çehresini değiştirebilir.” Bu naçizane kişilerden biri olarak, şimdiye kadar olduğu gibi, bu yöndeki küçük adımlarımı atmaya devam edip, Türkiye’de çoğulcu bir hukuk devletinin gelişimi için Türkiye demokratları ile Almanya Federal Cumhuriyetinin bu yöndeki çabalarını destekleyip savunmaya devam edeceğim. “

1951 yılından beri verilen nişan, siyasi, ekonomik, kültürel, manevi ve fahri alanlardaki başarılardan dolayı takdim ediliyor. ,

Kaynak: Amerikanın Sesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol