Dünya Çevre Günü'nde, Van Gölü İçin Acil Çağrı!

Dünya Çevre Günü vasıtasıyla Van'dan Van Gölü için bir kez daha çağrı yapıldı. Van Çevre Derneği (Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü'nün büyük bir kirlenmeyle  karşı karşıya olduğunu ve yetkililerin de bu soruna karşı kör, sağır olduğunu belirtti.

Dünya Çevre Günü'nde, Van Gölü İçin Acil Çağrı!

Dünya Çevre Günü vasıtasıyla Van'dan Van Gölü için bir kez daha çağrı yapıldı. Van Çevre Derneği (Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü'nün büyük bir kirlenmeyle  karşı karşıya olduğunu ve yetkililerin de bu soruna karşı kör, sağır olduğunu belirtti.

05 Haziran 2017 Pazartesi 16:55
Dünya Çevre Günü'nde, Van Gölü İçin Acil Çağrı!

Gazete Emek-Dünya Çevre Günü vasıtasıyla Van'dan Van Gölü için bir kez daha çağrı yapıldı. Van Çevre Derneği (Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü'nün büyük bir kirlenmeyle  karşı karşıya olduğunu ve yetkililerin de bu soruna karşı kör, sağır olduğunu belirtti. Kalçık, Van Gölü'nün bu şekilde kirlenmeye devam edilmesiyle birlikte 'ölüm' ile karşı karşıya olduğunu vurguladı. 

Van Çevre Derneği (Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kalçık, Van'daki çevre sorunlarına duyarlılık oluşturmak için 2005 yılından bu yana büyük bir çaba ile çalıştıklarını belirtti. Kalçık, Van'ın en büyük sorunlarından birinin Van Gölü'ne dökülen atıklar nedeniyle oluşan kirlilik olduğuna dikkat çekti. 

Kalçık, konuşmasının devamında, "İlimizin jeopolitik konumu özellikle dünya değeri olan Van Denizi’nin önemli kısmının İlimizin sınırları içinde olması bizler ve yetkililereher zamankinden daha çok görev yüklemektedir.  Hızlı ve çarpık kentleşme  ilimizin önemli sorunları arasındadır. 

Özellikle İlimizin Çevre Sorunları ilgili olarak ön plana çıkan sorunların çözümü için ÇEV-DER olarak ilgili ve yetkililerle görüşmeler yapılmış sorunların ciddi boyutta olduğu ve bu sorunların ertelenemez, bekletilemez sorunlar olduğu çözüm bulunması  için  gerekli görüşmeler yapılmıştır.ÇEV-DER”in başlattığı imza standında 3 gün gibi kısa bir zamanda 13.881 adet imza toplatılarakbaşlıca ilimizin çevre sorunlarına çözüm talebinde bulunulmuştur. bu imzalar dosya halinde ilgili ve yetkililere sunulmuştur.


Keyfi bir kullanım söz konusu


Coğrafik yapısı nedeniyle doğa harikası olan 1727 rakımındaki Van Denizi ilimiz ve bölgemiz için  en büyük turizm getirisi ve istihdam kaynağıdır. 450 km sınırı olan ve her metresinde ayrı güzellik taşıyan bu değeri maalesef yeterince koruyamamaktayız. Kıyılar doldurularak kıyıların kullanımına engel olunmaktadır. Yine makam sahiplerinin yetkilerini kullanarak veya yasayı ihlal ederek(3621sayılı yasa) kıyıları kendilerinin yada ailelerinin dinlenme ve eğlence alanı olarak kullanmaktadırlar. Yasaların moloz,tel, çit dahi çekilemeyeceğini söylenmesine rağmen plaj niteliğinde olan, canlıların ortak kullanım alanı olmasına rağmen bu yerlerin böyle keyfi kullanıldığı görülmektedir.

Van Denizi'nin kirliliği her geçen gün artmaktadır


Van Denizinin yatırıma dönüşmesi ,turizme açılması,  içinde bulunan tüm değerlerin korunması gerekmektedir. Doğası, kıyısı, balığı ile ekonomik girdi olarak yörede yaşayan insanlara gelir kapısı olmasını sağlamak hiç zor değil.Günümüzde bu nimetlerinden yararlanacağı yerde daha çok olumsuzluklarını yaşadığımız kanalizasyon ve evsel atık çukuruna dönüşen Denizimizin kirliliği her geçen gün daha bariz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Oysaki gelişmiş ülkelerde kanalizasyon ve evsel atıklar ekonomiye  dönüştürülürken biz hem denizimizi hem de ekonomik değerlerimiz tahrip etmekteyiz" dedi. 

Kalçık, Van Gölü'nün korunması için şu önerilerde bulundu;


Merkezi Hükümet tarafından Van Gölü koruma kanununu çıkarılmalı,
Bağlı akarsu, dere, kanal bağlantılarının deniz bağlantılarının evsel atıkların, denize girmesi dinlendirme yöntemi ile engellenmeli filtre ve ıslah edilmeli,

3621 sayılı kanun gereği tüm sahil, canlılara açılarak 100 metrelik kıyı kenar çizgisine uyulmalı,

Piknik alanlarında sahiller, koruma amaçlı tedbirler alınarak çözüm yaratılmalı,

Piknik alanlarda çevre bilinci oluşturulmalı,

İlimizin Trafik kirliğinden kaynaklı sorunlarının bir am önce çözüme kavuşmalı,

İlimizin imar sorunundan kaynaklı sorunların giderilerek,yeşil alanlar ve yollar korunmalıdır.
Bununla birlikte İlve ilçe merkezlerinde bulunan mezbahaneler  ciddi sorun yaratmaktadır. İl ve ilçe merkezleri içinde yapılan kesimler ve atıkların merkezlere gelişi güzel bakılması çevre ve insan sağlığı üzerinde ciddi tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu. 


Kalçık, yıllardır bu sorunları dille getirdikleri halde AKP Hükümeti tarafından Van Gölü'ne ilişkin hiçbir çözümün geliştirilmediğini söyledi. Çev-Der Başkanı Kalçık, Van Gölü'ne yönelik acil bir çözüm geliştirilmediği taktirde Van Gölü'nün yakın bir zamanda kuruma ile yüz yüze kalacağını vurguladı. 

Son Güncelleme: 05.06.2017 17:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol