Irak, Kerkük Havaalanı'nı ele geçirdiğini duyurdu, bazı peşmergeler mevzilerini terketti!

Irak Ordusu'nun Heşdi Şabi ile birlikte Kerkük'e yönelik başlattıkları operasyonda bazı noktalarda yoğun çatışmalar yaşandı.

Irak, Kerkük Havaalanı'nı ele geçirdiğini duyurdu, bazı peşmergeler mevzilerini terketti!

Irak Ordusu'nun Heşdi Şabi ile birlikte Kerkük'e yönelik başlattıkları operasyonda bazı noktalarda yoğun çatışmalar yaşandı.

16 Ekim 2017 Pazartesi 12:23
Irak, Kerkük Havaalanı'nı ele geçirdiğini duyurdu, bazı peşmergeler mevzilerini terketti!

Gazete Emek-Irak Ordusu'nun Heşdi Şabi ile birlikte Kerkük'e yönelik başlattıkları operasyonda bazı noktalarda yoğun çatışmalar yaşandı. Kürdistan Güvenlik Konseyi yaptığı açıklamada Heşdi Şabi'yi birçok noktada püskürttüklerini belirtti. 

Irak'tan ise farklı açıklamalar geldi. Irak'tan yapılan açıklamada, K1 hava üssünün Peşmerge'den alındığı aktarıldı. Ayrıca Baba Gürgür ve Bai Hassan petrol sahalarının da ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Kuzey Gaz Şirketi (NGC) gaz tesisi ve gaz rafinerisi ile bir elektrik santrali ve polis merkezinde de kontrolün sağlandığı duyuruldu.

Tarklan yerleşimi ve Baiji bölgesiyle buradaki iki kontrol noktasının da Irak ordusu kontrolünde olduğu aktarıldı.

'BAZI KÜRT LİDERLERLE PETROL VE DOĞALGAZ TESİSLERİNİN ÇATIŞMA DIŞINDA BIRAKILMASI İÇİN ANLAŞTIK'

Irak Petrol Bakanlığı'ndan bir yetkili "Bazı Kürt liderlerle Kerkük'teki petrol ve doğalgaz tesislerinin çatışmaların dışında bırakılması konusunda anlaşmaya vardık" dedi.

Askeri operasyonda görevli bir Irak ordusu yetkilisi de, "Kardeşlerimiz olarak gördüğümüz bazı Kürt liderler devlete ait olan Kuzey Petrol ve Kuzey Doğalgaz şirketlerinin kontrolünü devretmeyi kabul etti" dedi.

Irak ordusundan yapılan açıklamada Kerkük'teki havalimanınında da kontrol sağlandığı duyuruldu. Reuters ajansına konuşan ordu kaynakları, Kerkük'e girme niyetinde olmadıklarını vurguladı.

'PEŞMERGE GERİ ÇEKİLİYOR'

Öte yandan Rudaw, Peşmerge'nin Kerkük'ün güneyindeki mevzilerden geri çekildiğini bildirdi. KYB Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti. Resul, Kerkük'te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, "Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı" dedi.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, Kerkük'teki bazı Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil'den takviye güç gönderildiğini belirtti.

Kerkük'teki son gelişmeleri ele almak için Erbil'de hareketli saatlerin yaşandığını belirten Hikmet, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ve Peşmerge komutanları arasında toplantı yapılacağını söyledi.

IKBY Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçtiğini açıklamıştı.

IKBY: IRAK ORDUSU KERKÜK'TE ABD'NİN TEÇHİZATLARINI KULLANIYOR

Bu arada IKBY Güvenlik Konseyi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada "Irak ordusu yaklaşık 2.30'da bölgedeki (Kerkük) Peşmergelere iki cepheden saldırdı. Kekük'ün güneyinden yapılan saldırıda aralarında Abrams tankları ve Humvee zırhlı araçlarının bulunduğu ABD yapımı teçhizatlar kullanıldı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, Peşmerge güçleri Şii milislerin kullandığı 5 arazi aracını da imha etti.

Kaynak: Sputnik

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol