'Kapıköy rezaleti' meclis gündeminde!

Van'dan İran'a geri dönmek isteyen turistlerin Van-İran arasında bulunan Kapıköy sınır kapısında yaşadığı eziyeti dün gündeme getirmiştik. Gazete Emek'in gündeme getirdiği bu rezalet meclis gündemine taşındı. 

'Kapıköy rezaleti' meclis gündeminde!

Van'dan İran'a geri dönmek isteyen turistlerin Van-İran arasında bulunan Kapıköy sınır kapısında yaşadığı eziyeti dün gündeme getirmiştik. Gazete Emek'in gündeme getirdiği bu rezalet meclis gündemine taşındı. 

14 Şubat 2018 Çarşamba 12:17
'Kapıköy rezaleti' meclis gündeminde!

Gazete Emek- Van'dan İran'a geri dönmek isteyen turistlerin Van-İran arasında bulunan Kapıköy sınır kapısında yaşadığı eziyeti dün gündeme getirmiştik. Gazete Emek'in gündeme getirdiği bu rezalet meclis gündemine taşındı. 

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Kapıköy Sınır Kapısı'nda yaşananları Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'ye sordu. 

Botan, Kapıköy sınır kapısının İranlılar için işkenceye dönüştüğünü belirterek, "Cazibe merkezi haline getirileceği söylenen Van’da İranlı turistlerin maruz kaldığı uygulama ve hakaretler, şehrimizin misafirperverlik değerleriyle uyuşmayan onur kırıcı bir muameledir. 

VİDEO- Van'a gelen İranlı turistler, ülkelerine bu şekilde uğurlanıyor!


Diğer taraftan da 2017 yılında 500 bini aşkın İranlı yurttaşın Van’ı ziyaret etmesiyle Van esnafının yüzünün güldüğü bilinmektedir. Bu yönüyle İranlı turistler, adeta Van ekonomisinin en önemli kaynağı haline gelmiştir. Aynı şekilde Kapıköy Sınır kapısı, Van’ın Ortadoğu pazarına açılmasını sağlayan bir pencere görevi de görmektedir. Özellikle Van esnafının vergi borçları altında ezildiği ve istihdama yönelik yatırımların yapılmadığı bir dönemde sınır kapıları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle sosyal medyada paylaşılan görüntüler, Van kamuoyu tarafından üzüntüyle karşılanmıştır. Çünkü bu görüntüler, farklı sınır kapılarının açılmasının talep edildiği ve Van’da İran konsolosluğunun açılması yönünde girişimlerin olduğu bir döneme denk düşmemektedir." diyerek Bakanlığa şu soruları yöneltti: 


1 – Van’ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı’nda İranlı yurttaşların hakaretamiz uygulamalara maruz kaldığı, çamur deryası içinde geçiş yapmaya çalıştıkları, kadın ve çocukların ezilme tehlikesi geçirdiği görüntülerden haberdar mısınız?


2 – Kapıköy Sınır Kapısı’nda İranlı yurttaşların maruz kaldığı uygulamalara ilişkin herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatılması düşünülmekte midir?


3 – Kapıköy Sınır Kapısı’nda ortaya çıkan görüntülerin nedenleri nelerdir? Yurttaşların keyfi uygulamalara maruz kaldığına yönelik iddialar araştırılmış mıdır?

4 – İranlı turistlerin ve ticaret yapan yurttaşların geçişlerinde kolaylık sağlanması amacıyla alınan tedbirler nelerdir?

5 -  Kapıköy sınır kapısı’na Bakanlığınızca her hangi bir denetimde bulunulmuş mudur? Denetim yapılmışsa olumsuz bir durumla karşılaşılmış mıdır? 

6 - Bölgenin ekonomisini canlandırmak amacıyla Bakanlığınızca Kapıköy Sınır Kapısı’na ilişkin yapılan çalışmalar nelerdir?

7 – Kapıköy Sınır Kapısı’ndan son beş yılda Van’a giriş yapan yurttaşların yıllara göre sayısı nedir?

8 – Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Van ile İran arasında son beş yılda gerçekleştirilen ticaret oranının yıllara göre dağılımı nedir?

Gazete Emek
 

Son Güncelleme: 14.02.2018 12:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol