Kerkük'te son durum!

Irak Güçleri ve Heşdi Şabi'nin Kerkük'e yönelik operasyonunda son duruma ilişkin Mezoptamya Ajansı'nın geçtiği habere göre sona gelindi.

Kerkük'te son durum!

Irak Güçleri ve Heşdi Şabi'nin Kerkük'e yönelik operasyonunda son duruma ilişkin Mezoptamya Ajansı'nın geçtiği habere göre sona gelindi.

16 Ekim 2017 Pazartesi 19:59
Kerkük'te son durum!

Gazete Emek-Irak Güçleri ve Heşdi Şabi'nin Kerkük'e yönelik operasyonunda son duruma ilişkin Mezoptamya Ajansı'nın geçtiği habere göre sona gelindi. Ajans, Kerkük'ün büyük bir bölümünün Peşmergelerin geri çekilmesi ile Heşdi Şabi'ye teslim edildiğini belirtti. 

Peşmerge güçlerinin tümden çekildiği Kerkük’te kenttin tamamını Heşdi Şabi güçleri ele geçirdi. Kentin çok kısa sürede ele geçirilmesine ilişkin “Kerkük teslim edildi” yorumları yapılıyor.
 
Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin sabah saatlerinde başlattığı saldırıya peşmerge güçlerinin karşılık vermemesi sonucu daha gün kararmadan Kerkük tümden ele geçirildi. Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin talimatı doğrultusunda peşmerge güçleri kentten çekilince Heşdi Şabi zorlanmadan Kerkük’e yerleşti. 
 

Federe Kürdistan’da “Kerkük düşmedi teslim edildi” yorumları yapılırken, Irak ordusu ve Heşdi Şebi güçleri kentin tamamını ele geçirerek, resmi binalara bayrak astı.
 
Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük'e girmesiyle birlikte halkın büyük kesimi şehri terk ederek, Hewler ve Süleymaniye'ye doğru yola çıktı. Hala birçoğunun yolda olduğu öğrenilen Kerküklüler, güvenlikli bir bölgeye ulaşmaya çalışıyor.
 
Öte yandan Heşdi Şabi'ye karşı direnen grupların kentin bazı bölgelerinde sıkıştığı ve onların da kentten çıkmaya çalıştığı öğrenildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol