Kürt Partileri'nden ortak Afrin tepkisi

TSK'nın Afrin'e başlattığı hava ve kara harekatına Diyarbakır'da bulunan Kürt partilerinden ortak tepki geldi. 

Kürt Partileri'nden ortak Afrin tepkisi

TSK'nın Afrin'e başlattığı hava ve kara harekatına Diyarbakır'da bulunan Kürt partilerinden ortak tepki geldi. 

22 Ocak 2018 Pazartesi 13:05
Kürt Partileri'nden ortak Afrin tepkisi

Gazete Emek-TSK'nın Afrin'e başlattığı hava ve kara harekatına Diyarbakır'da bulunan Kürt partilerinden ortak tepki geldi. 


HDP, DBP, DTK, ÖSP ve Azadi Hareketi, Efrin operasyonuna ilişkin ortak açıklama yaptı.

Afrin operasyonunun üçüncü gününde Diyarbakır’daki Kürt partileri bir araya gelerek, ortak basın açıklaması yaptı.

Yapılan ortak açıklamada, Afrin’ e yönelik bu operasyonun “Kürtleri yok etme politikasının bir parçası” olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bu savaşın temel amacı Kürtlerin  Kürdistan’da özgürlük, bağımsızlık ve kendi kendini yönetme mücadelesinin önünü kesmektir. Şu da çok iyi bilinmelidir ki Türk devletinin Efrin’e yönelik geliştirdiği bu saldırı Kürtleri yok etme politikasının bir parçasıdır.

Biz Kürdistani parti ve örgütler olarak bu saldırıları reddediyoruz ve biliyoruz ki bu saldırılar iddia edildiği gibi sadece Efrin veya bir kesime karşı değil, hepimize karşı geliştirilen saldırılardır. Burada siviller ve çocuklar katledilmektedir ve ülkemiz yok edilmektedir.

Diyalog esas alınmalı 

Buradan AK Parti hükümetine sesleniyoruz; şimdiye kadar bu ülkede Kürtlere karşı yürütülen yok sayma ve savaş politikalarıyla hiçbir sorun çözülmemiştir. Bu politikalarda ısrar etmenin bölgede hiçbir sorunu çözmediği ve  çözmeyeceği de bir gerçekliktir. Türk Devleti bölgede yaşayan Kürt halkı ve diğer  halkların temsilcileriyle barış ve diyalogu esas alarak sorunları çözme yolunu seçmelidir. Bu yöntem seçilmezse toplumlar arası sorunlar gittikçe derinleşecek ve büyüyecektir.”  

Afrin'e karşı bu harekata karşı duyarlı olma çağrısı 

Açıklamada, “Tüm vicdan sahibi kişi, kurum, toplum kesimleri ve tüm dünya devletlerini AK Parti hükümetinin bu insanlık dışı saldırılarını durdurmaya çağırıyoruz. Efrin’e dönük yapılan bu işgal girişimine karşı  tüm Kürdistan halkını, demokratik eylem ve etkinliklerini  yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol