‘Puta benziyor’ diyerek müzenin logosunu kırdılar

Diyarbakır Müzesi’nin sembol olarak kullandığı, Körtik Tepe’deki arkeolojik kazılarda bulunan fantastik yaratık figürü ‘Puta benziyor’ diyerek kırıldı.

24 Ekim 2018 Çarşamba 08:41
‘Puta benziyor’ diyerek müzenin logosunu kırdılar

Gazete EmekDiyarbakır Müzesi’nin sembol olarak kullandığı, Körtik Tepe’deki arkeolojik kazılarda bulunan fantastik yaratık figürü ‘Puta benziyor’ diyerek kırıldı. Olayın ardından müze, logoyu tabeladan sökerek içeri aldı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi yakınlarındaki Körtik Tepe’deki arkeolojik kazılarda bulunan, taşlara işlenmiş fantastik yaratık figürünü sembol olarak kullanan Diyarbakır Müzesi, Hz. Süleyman Camii yanına koyduğu kabartma harflerden oluşan tabelanın üzerinde yer alan bu sembol iki keredir kırılıyor. Sputnik’e konuşan bir müze yetkilisi, “Levhanın üzerindeki sembol daha önce de kırılmıştı. Yaptık, ardından tekrar kırdılar. İki keredir kırılıyor. Sorduğumuzda sembolün puta benzediğini ve günah olduğunu söyleyerek kırıldıklarını öğrendik” dedi.

Tabela, iki kere saldırıya uğramasının ardından müze bahçesine alındı. Prehistorik Çağdan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserlerin sergilendiği Diyarbakır Müzesi’nde 29 bin 270 adet envanterlik eserin kayıtlı olduğu belirtiliyor.


Kaynak: Birgün

Son Güncelleme: 24.10.2018 08:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol