Sayıştay açıkladı: İşte Van Büyükşehir Belediyesinde kayıp 17 trilyonun skandal akıbeti!

Sayıştay, Van Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzlukların raporunu açıkladı.

Sayıştay açıkladı: İşte Van Büyükşehir Belediyesinde kayıp 17 trilyonun skandal akıbeti!

Sayıştay, Van Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzlukların raporunu açıkladı.

01 Aralık 2018 Cumartesi 13:23
Sayıştay açıkladı: İşte Van Büyükşehir Belediyesinde kayıp 17 trilyonun skandal akıbeti!

Gazete Emek- Sayıştay, Van Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzlukların raporunu açıkladı.

Sayıştay Başkanlığı, geçenlerde açıkladığı ama Sayıştay Başkan Yardımcısının görevden alınmasına neden olan Van Büyükşehir Belediyesi Denetim Raporu'nu, kamuoyuna ayrıntılı bir biçimde açıkladı.

Sayıştay'ın raporuna göre; Van Büyükşehir Belediyesi bir tane Türk bayrağını 60 bin TL'ye satın alırken, bir çadır kirası için 66 bin TL ödemede bulunmuş! Canlı yayına 5 dakikalık bağlantı içinse 70 bin TL ödeme yapılmış.

'HESAP KAYITLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Raporda, "Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bankalardan kullanılan kredilerin anapara ve faiz tutarları ilgili hesaplarda izlenmemekte ve hesap dönemi içinde yapılan kredi geri ödemeleri hatalı şekilde muhasebeleştirilmektedir" şeklinde usulsüzlüğe dikkat çekiliyor.

Yine kanuna aykırı davranıldığı belirtilerek, "Bütçe Emanetleri Hesabının kullanımında yapılan hatalar nedeniyle bu hesapta kayıtlı bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

'YIL SONU BİLANÇOSU DA YANLIŞ'

Belediyenin 2017 yılı dönem sonu bilançosunda da yanlış bilgilerin verildiğine dikkat çeken Sayıştay, 'Kıdem Tazminatı Karşılığı Hesabı'ndaki kayıtlı tutarların da gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

GAYRİMENKULLER PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ

Raporda, belediyenin gayrimenkullerinin peşkeş çekildiği de ispatlanırken, şöyle bir örnek veriliyor: "(...) Kurum kayıtlarında yer almayan arsanın satışı nedeniyle tahsil edilen tutarların muhasebeleştirilmesinde 250 Arazi Ve Arsalar Hesabına alacak kaydı yapılması nedeniyle hesap bakiyesi yıl sonu itibarıyla 6.556.253,50 TL eksik görülmektedir. Satışı yapılan arsanın değerleme işleminin yapılmaması ve 500 Net Değer Hesabına kaydedilmemesi nedeniyle bu hesabın alacak bakiyesi yıl sonu itibarıyla arsanın satış bedeli olan 17.500.100, 00 TL kadar eksik görülmektedir.”

Söz konusu 17.500.100.00 TL'nin yıl sonu itibariyle değer hesabına kaydedilmesi gerekiyor. SAYIŞTAY'ın kayıp olarak tespit ettiği 17 trilyon 500 bin TL'nin nerede olduğu Aralık sonunda netliğe kavuşacak. 

Kaynak: Van Haberdar- Oktay Candemir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol