Tahir Elçi cinayetinin faili, kamuoyuna açıklanacak

28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin faillerinin kim olduğuna ilişkin sır perdesi, yarın aralanıyor.

Tahir Elçi cinayetinin faili, kamuoyuna açıklanacak

28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin faillerinin kim olduğuna ilişkin sır perdesi, yarın aralanıyor.

07 Şubat 2019 Perşembe 13:16
Tahir Elçi cinayetinin faili, kamuoyuna açıklanacak

Gazete Emek- 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin faillerinin kim olduğuna ilişkin sır perdesi, yarın aralanıyor. Diyarbakır Barosu'nun, yıllardır İngiltere'nin Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture'e hazırlattığı rapor, yarın açıklanacak. 


Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015 günü Sur’da açıklama yaptığı Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen Tahir Elçi’nin muhtemel faillerinin tespiti amacıyla, İngiltere'nin Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture ile işbirliği yaptı.

Yıllar süren çalışmalar için söz konusu bilim dalı yetkililerine, çok sayıda video görüntüsü, sokağın mimari yapısına ilişkin görseller, tanık ifadeleri ve birçok materyal ulaştırıldı.

Bölümün yaptığı araştırmanın sonuçları, geçen yılın son haftalarında Diyarbakır Barosu'na ulaştırıldı. Baro da 14 Aralık günü Elçi cinayeti soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na raporu teslim etti.

Söz konusu raporda, Elçi cinayetinin muhtemel faillerinnin kim olabileceğıine dair, olay yerinin mimari yapısı ve patlama sesleri üzerinden yapılan analizler yer alıyor. Rapor, bu bulgular ışığında, sokak içinde ateş edenlerden hangisinin Elçi'yi vurmuş olabileceğine dair öngörüde bulunuyor. 
Derlenen bilgiye göre, raporda Elçi'ye doğru ateş eden 3 polis belirlendi. Bunlardan da birinin de Elçi'yi büyük ihtimalle vuran polis olduğu saptandı.

İşte bu rapor, yarın Diyarbakır'da düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. Rapor önce basın mensuplarına açıklanacak ardından da avukatlara yönelik kapsamlı bir brifing verilecek. 
Diyarbakır Barosu'ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada,

"Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi cinayetinin üzerinden 3 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen dosyada herhangi bir gelişme yaşanmaması üzerine tamamen baromuzun girişimiyle toplanan bilgi ve belgeler Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Arckitecture’a gönderilmiş ve tamamen bilimsel veriler ışığında bir çalışma yapılmıştır. 


Bu çalışma etkili bir soruşturma yapılması adına 14 Aralık 2018’de soruşturma dosyasına sunulmuş olmasına rağmen herhangi bir gelişme yaşanmaması üzerine soruşturma dosyasının akıbeti hakkında kamuoyunu bilgilendirmek adına yarın (08.02.2019) saat 13:30’da adliye önünde yapacağımız rutin açıklamamızın ardından Demir Otel’de düzenleyeceğimiz brifinge katılımınızı bekliyoruz. Program ayrıntısı ekte mevcuttur" denildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol