Van TV çalışanı 2 Gazeteci beraat etti

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler'le İMC TV, Hayat TV, Jiyan TV ve Van TV'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda basın yayın organı kapatılmıştı.

Van TV çalışanı 2 Gazeteci beraat etti

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler'le İMC TV, Hayat TV, Jiyan TV ve Van TV'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda basın yayın organı kapatılmıştı.

19 Ekim 2017 Perşembe 16:37
Van TV çalışanı 2 Gazeteci beraat etti

Gazete Emek- OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler'le İMC TV, Hayat TV, Jiyan TV ve Van TV'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda basın yayın organı kapatılmıştı.

TV'lerin kapatılmasından sonra birçok televizyonun çalışanına dava açıldı. Van TV'de de Genel Yayın Koordinatörü Serdar Altan ve sunucu Gülsüm Altan yargılandıkları davada beraat etti. 

"Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, Gülsüm Altan, Serdar Altan ve Van Baro Başkanı Avukat Murat Timur hazır bulundu. 

 Gülsüm Altan, Van TV'de spiker olarak çalıştığını haberlerin hazırlanmasında herhangi bir görevi bulunmadığını söyleyerek, beraatını talep etti. 

Serdar Altan ise, dosyada Haber Yayın Yönetmeni olarak gösterildiğini, bunun teknik bir hata olduğunu ifade etti. Altan, "Yaptığımız haberler suç olarak sayılmaz genel bir sorumluluğum yok. Bir haberi yapmayı herhangi bir kasıtla değil de gazeteci refleksiyle yaptım. Suç olarak sayılan haberlerinden ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekir" dedi.

Avukat Murat Timur da, Basın Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nun birbirinden ayırt edilmesi gerektiğine işaret etti. Bilirkişi mahiyetinde sunulan dosyanın kolluk güçleri tarafından hazırlandığını belirten Timur, "Dosyada gösterilen fotoğraflar tamamen sanki haberi yapan müvekkillerim o ortamı hazırlamış ve sunmuşlar gibi gösteriliyor. Oysa örgüt mensubu olarak gösterilen kişiyle yapılan röportaj başka bir haber kanalından alınmış ve aktarılmıştır. Daha önce Yargıtay'ın gazeteci Mehmet Ali Birand'ın Abdullah Öcalan'la yaptığı röportajın suç sayılamayacağına karar vermiş ve beraat vermiştir. İfade özgürlüğü toplumun en önemli unsurudur ve ifade özgürlüğü basın yoluyla sağlanır. İfade özgürlüğünü aşan bir haber Van TV'de yayınlanmamış. Müvekkillerimin beraatını talep ediyorum" dedi.
 
Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, söz konusu haberde suç unsurunun oluşmadığını belirterek, her iki gazetecinin de beraatına karar verdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol