ABD Başkanı Trump'tan ilk Kerkük açıklaması: Memnun değiliz

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük'e yönelik saldırısında ilişkin ABD Başkanı Donald Trump'tan da ilk açıklama geldi

ABD Başkanı Trump'tan ilk Kerkük açıklaması: Memnun değiliz

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük'e yönelik saldırısında ilişkin ABD Başkanı Donald Trump'tan da ilk açıklama geldi

16 Ekim 2017 Pazartesi 21:42
ABD Başkanı Trump'tan ilk Kerkük açıklaması: Memnun değiliz

Gazete Emek-Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük'e yönelik saldırısında ilişkin ABD Başkanı Donald Trump'tan da ilk açıklama geldi. Kerkük'te yaşanan çatışmalara ilişkin ABD Başkanı Donald Trump'tan ilk açıklama geldi. 

Trump, "Erbil ve Bağdat arasında taraf tutmuyoruz" dedi.


ABD Başkanı Donald Trump'tan Irak için kritik açıklama geldi. Trump, "Erbil ve Bağdat arasında taraf tutmuyoruz, Kürtlerle Bağdat'ın anlaşamamasından memnun değiliz" dedi.

ABD'li Senatör de Kerkük'te yaşananlara ilişkin açıklama yaptı

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük'ü Kerkük'ün kontrolü altına almasının ardından ABD'li Senatör John McCain'den yazılı bir açıklama geldi. 

 
Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Kerkük’te bugün yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. MacCain açıklamasında saldırı nedeniyle derin bir üzüntü duyduğunu söyledi. 
 
McCain açıklamada şunları kaydetti:
 
“Irak hükümetine bağlı güçlerin, Kerkük yakınlarında peşmerge mevzilerine yönelik askeri hareketliliği ile ilgili medyada çıkan haberlerden dolayı derin üzüntü duyuyorum.


Özellikle de İran'a bağlı güçlerin söz konusu saldırının bir parça olmasında ayrıca üzüntü duyuyorum. Kürtler, Amerika'nın eski ve değerli ortağıdır. Iraklı ve İranlı güçlerin Kerkük'e saldırmasına izin verilmemeli.Bu karışık durumu dindirmek için Iraklı güçler eşit adımlar atmalı. Bu da ateşkes yoluyla gerçekleşecek.
 
Amerika Birleşik Devletleri, IŞİD'e karşı savaşta kullanmak ve dış tehditlerden korunmak üzere Irak hükümetine silah verdi. Amerika'nın eski ve değerli müttefiki olan ve Irak hükümetinin bir parçası olana karşı kullanmak için değil.
 
Amerika silahlarının bu şekilde yanlış kullanılmaya devam edilmesi halinde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar. Irak Başbakanı Haydar Abadi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Kürt halkının daha fazla otonomi isteğiyle ilgili en kısa zamanda gerginlikleri durdurarak, Bağdat'ta görüşmeli.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol