ABD'den ilk açıklama: Suriye görüşmesi yapıcı, konuşulacak başka konular var

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Cumhurbaşkanı İbrahim Kalın arasında bu sabah Ankara’da yapılan kritik Suriye görüşmesinde ilk açıklama Amerikan tarafından geldi.

08 Ocak 2019 Salı 12:46
ABD'den ilk açıklama: Suriye görüşmesi yapıcı, konuşulacak başka konular var

Gazete EmekABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Cumhurbaşkanı İbrahim Kalın arasında bu sabah Ankara’da yapılan kritik Suriye görüşmesinde ilk açıklama Amerikan tarafından geldi.

Bolton’ın sözcüsü Garrett Marquis, ‘ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda ikilinin yapıcı bir görüşme yaptığını’ belirtti. Ancak sözcü tarafların henüz uzlaşamadığının sinyalini vererek, ‘Bolton ve Kalın’ın diyalog için başka konular belirlediğini’ aktardı. Marquis, ABD’nin bugün Ankara’da yapılacak olan askeri görüşmeleri beklediğini de ekledi.

John Bolton pazar günü İsrail’de yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’den çekilmesini ‘Suriye’de IŞİD’le birlikte savaştıkları Kürt güçlerinin korunacağına dair güvence’ verilmesi şartına bağladığını ilan etmişti. Bu açıklama Ankara’nın tepkisini çekmiş ve bizzat İbrahim Kalın “Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Duvar

Son Güncelleme: 08.01.2019 13:06
Anahtar Kelimeler:
AnkaraABDSuriyeJohn Bolton
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol